Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Mercor osiąga wzrost w eksporcie w 2016 r.

Redakcja RI  |  16.12.2016
Mercor osiąga wzrost w eksporcie w 2016 r.
Mercor osiąga wzrost w eksporcie w 2016 r.

Grupa Mercor, należąca do grona liderów europejskiego rynku w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych na spotkaniu prasowym 16.12.2016 r. podała wyniki finansowe za I półrocze obrotowe. Zaprezentowała także nowości produktowe, m.in. płytę mcr Silboard oraz nową klapę oddymiającą.

W I półroczu 2016/2017 Grupa poprawiła zyskowność. Zysk EBITDA Grupy Mercor wzrósł do 12,4 mln zł z 10,3 mln zł rok wcześniej, z kolei zysk EBIT wzrósł do 9,2 mln zł z 7,6 mln zł. Zysk netto Grupy wzrósł do 7,2 mln zł z 5,1 mln zł, na co wpływ miała przede wszystkim konsolidacja wyniku węgierskiej spółki Dunamenti Tűzvédelem (zysk netto w wysokości 1,7 mln zł).

Czytaj także: Automatyka pożarowa >>

Grupa realizuje szeroko zakrojony plan inwestycyjny, we wszystkich pionach produktowych, wspierany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) i Ministerstwa Rozwoju.

Grupa rozbudowuje także moce produkcyjne poprzez unowocześnienie i reorganizację procesów produkcji w 3 zakładach produkcyjnych w Polsce (w Cieplewie k. Gdańska, nowego zakładu w Gdańsku, zakładu w Mirosławiu). Na terenie zakładu w Mirosławiu Grupa rozpoczęła produkcję innowacyjnego produktu w pionie ogniochronnych zabezpieczeń konstrukcji) - płyty krzemianowo-wapniowej mcr Silboard, mającej potencjał ok. 40 zastosowań.

Zobacz także: Procedury wykonywania symulacji CFD – wybrane zagadnienia >>

Łączne nakłady inwestycyjne poniesione przez Grupę w I półroczu 2016/2017 wyniosły 16 mln zł, z czego ok. 80% to nakłady poniesione na rozbudowę mocy produkcyjnych.

Sprzedaż w Polsce i na rynkach zagranicznych

Na wzrost poziomu przychodów Grupy w I półroczu 2016/2017 wpływ miała m.in. konsolidacja przychodów węgierskiej spółki Dunamenti Tűzvédelem (w wysokości 13,3 mln zł), która odpowiada za 61% wzrostu sprzedaży Grupy. Przychody Grupy, bez uwzględnienia Dunamenti Tűzvédelem, wzrosły o 7%.

Grupa odnotowała w Polsce przychody w wysokości 64,2 mln zł wobec 66,3 mln zł rok wcześniej, co oznacza spadek o 3% r/r. Sprzedaż na rynkach zagranicznych wzrosła o 52%, do 69,3 mln zł z 45,5 mln zł. Największe dynamiki przychodów Grupa wypracowała w Czechach i Słowacji (+87%) oraz w Rosji (+33%).

Na nowym dla Grupy rynku węgierskim, na którym Mercor realizuje sprzedaż swoich produktów dzięki przejęciu spółki Dunamenti Tűzvédelem, odnotowano przychody na poziomie 13,3 mln zł. Dunamenti Tűzvédelem część sprzedaży realizuje także na rynkach zagranicznych, na których wcześniej Grupa Mercor nie była obecna, takich jak Bułgaria, Serbia czy Izrael.

Rozbudowa mocy produkcyjnych

Grupa rozbudowuje moce produkcyjne poprzez unowocześnienie i reorganizację procesów produkcji. Wśród najważniejszych działań realizowanych przez Grupę są:

1. Modernizacja zakładu produkcyjnego w Cieplewie k. Gdańska.

2. Otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w Gdańsku (realizacja rosnącej liczby zamówień z pionu oddymiania).

3. Uruchomienie produkcji w zakładzie w Mirosławi, k. Płocka (realizacja innowacyjnej płyty krzemianowo-wapniowej mcr Silboard, z pionu ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji).

4. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury we Lwowie (na Ukrainie) i przystosowanie jej do produkcji części elementów do produktów Grupy Mercor.

Pierwsze półrocze 2016/2017 to okres intensywnych prac, rozbudowy mocy produkcyjnych, portfela produktów, wprowadzania nowych technologii i informatyzacji firmy. Zmodernizowaliśmy nasz największy zakład produkcyjny w Polsce - w Cieplewie, oraz zwiększyliśmy jego powierzchnię produkcyjną o 3000 m2. Otworzyliśmy również nowy zakład w Gdańsku w odpowiedzi na rosnącą liczbę zamówień. W zakładzie w Mirosławiu rozpoczęliśmy natomiast produkcję innowacyjnej płyty mcr Silboard, nad projektem której pracowaliśmy przez ostatnie kilka lat. Wszystkie te aktywności i poniesione na nie nakłady inwestycyjne mają przełożenie na zwiększenie konkurencyjności Grupy i ułatwią nam dalszy wzrost skali działalności - mówi Krzysztof Krempeć, prezes zarządu Mercor.

Nowe zlecenia

Grupa w I półroczu 2016/2017 pozyskała kontrakty o wartości około 137,4 mln zł wobec 122,2 mln zł (wzrost 12% r/r). Przykładowe zamówienia:

  • Stadion Widzew Łódź, ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji
  • Kąpielisko Szombathely, Węgry; ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji
  • Kamaz - producent rosyjskich samochodów ciężarowych, Rosja; systemy oddymiania
  • Muzeum Narodowe w Pradze, Czechy; systemy wentylacji pożarowej
  • Centrum logistyczne Nuevo Centro Logístico de DIA w Saragossie, Hiszpania; ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji.

Mat. Mercor

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
mercor | 
wyniki finansowe | 
spółka | 
mcr | 
nowości | 
mcr silboard

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl