Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Raport World Energy Outlook 2016

Redakcja RI  |  21.12.2016
Raport World Energy Outlook 2016
Raport World Energy Outlook 2016
fot. Danfoss

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) potwierdziła wysokie znaczenie wydajności w obszarach gospodarki wodnej i układów napędowych. Cele energetyczne COP21 ustanowione na mocy porozumienia paryskiego są do osiągnięcia, ale wymagają odpowiednich nakładów finansowych.

W najnowszym raporcie World Energy Outlook 2016 (WEO-2016) agencja dokonała przeglądu środków niezbędnych do osiągnięcia celów określonych podczas COP21 dotyczących ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu 2°C.

Sektor energetyczny odpowiada za minimum dwie trzecie emisji gazów cieplarnianych na świecie. Wzrost emisji CO2 wynikający z energetyki został całkowicie zatrzymany w 2015 roku poprzez zmniejszenie energochłonności gospodarki światowej o 1,8% a także coraz szersze zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Przewidywany 30 proc. wzrost światowego zapotrzebowania na energię do 2040 roku oznacza wzrost zużycia wszelkich nowoczesnych paliw.

Czytaj także: Fundusze szwajcarskie >>

Raport wskazuje, że obecnie ponad połowa energii elektrycznej zużywanej na całym świecie jest pochłaniana w systemach elektrycznych układów napędowych we wszystkich sektorach, a 30 proc. (6 tys. TWh) globalnego zużycia energii elektrycznej ma miejsce
w systemach przemysłowych z napędem elektrycznym.

Z tego globalnie, blisko 40 proc. energii elektrycznej zużywane jest do celów wydobycia wody, 25 proc. w procesach utylizacji ścieków i 20 proc. na dystrybucję wody. Poprawa efektywności energetycznej w procesach uzdatniania wody może zmniejszyć o 17 proc ilość energii potrzebnej do tych celów.

Według raportu World Energy Outlook 2016, sektor wody jest największą pozycją w kosztach gmin, stanowiącą do 30–50 proc. całego budżetu.

Zapotrzebowanie na wodę nadal będzie rosło w kolejnych 25 latach. Do roku 2040 blisko 20 proc. państw przewiduje duży stres wodny. Dzięki nowoczesnej inżynierii są już dostępne technologie przekształcające sektor gospodarki wodnej w energetycznie neutralny.

Zobacz także: Dyskusja o efektywności energetycznej budynków na XXVI Forum Ekonomicznym >>

Sektor wody jest obecnie odpowiedzialny za około 4 proc. światowego zużycia energii elektrycznej – w przybliżeniu to takie samo zużycie, jak w całej Rosji. Energia elektryczna wykorzystywana przez wodny sektor jest zróżnicowana w zależności od regionu.

Chiny zużywają najwięcej (około jednej piątej zużycia energii elektrycznej jest wykorzystywana do procesów wodnych), Stany Zjednoczone zajmują drugą pozycję. Chociaż tylko 30 proc. poboru wody do celów przemysłowych i komunalnych występuje w krajach OECD, kraje te są odpowiedzialne za około 60 proc. światowego zużycia energii elektrycznej na wodę.

Co możemy zrobić?

Według raportu The World Energy Outlook 2016, decydenci mogą znacząco wpłynąć na poprawę energii na całym świecie, poprzez wdrożenie skoordynowanego pakietu środków politycznych w doprowadzeniu do korzystania z bardziej efektywnych technologii w sektorze wodnym. W sumie potencjał może zbliżać się do oszczędności energii rzędu 270 Terawatt godzin (TWh), a dodatkowe 70 TWh energii elektrycznej wytworzonej w 2040 roku - równowartość około 70 dużych (800MW), opalanych węglem elektrowni.

Czytaj także: Noworoczna oferta prenumeraty Rynku Instalacyjnego >>

The World Energy Outlook 2016 podkreśla potrzebę udoskonalenia systemów układów napędowych, które zużywają ponad połowę energii elektrycznej na całym świecie, tak, by stały się bardziej energooszczędne. W ten sposób politycy i liderzy biznesu mogą znacząco zmniejszyć zależność od energii we wszystkich gałęziach przemysłu, z ogromnym pozytywnym wpływem na naszą gospodarkę i klimat.

Mat. Danfoss

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl