XIII Międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna "Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym - materiały i technologie energooszczędne" - relacja

Redakcja RI  |  22.12.2016
XIII Międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna  "Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym - materiały i technologie energooszczędne" - relacja
XIII Międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna "Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym - materiały i technologie energooszczędne" - relacja
fot. Politechnika Częstochowska

W dniach 7–9 grudnia 2016 roku odbyła się XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym Materiały i Technologie Energooszczędne", zorganizowana przez Katedrę Organizacji i Technologii Budownictwa z Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej, pod patronatem Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN.

Partnerami konferencji były: Research Institute of Building Physics (NIISF) Russian Academy Architecture and Building Sciences oraz Firmy ALUPROF S.A. i Schöck Bauteile GmbH. W konferencji wzięło udział ponad 70 osób, w tym przedstawiciele instytucji naukowo-badawczych oraz uczelni z kraju i zagranicy (m.in. z Armenii, Białorusi, Gruzji, Słowacji, Rosji, Ukrainy, Węgier), a także studenci Koła Naukowego "3E Building"  działającego przy Katedrze.

Pierwszego dnia konferencji, w wystąpieniach prelegentów poruszono m.in. tematykę: termomodernizacji budynków w aspekcie aktualności rejestrów ewidencji gruntów i budynków, kształtowania parametrów fizykalnych złączy stropodachów w świetle nowych wymagań cieplnych, parametrów fizykalnych przegród zewnętrznych budynku o konstrukcji drewnianej, analizy geometryczną przepływów w układzie system wentylacyjny i wnętrze wentylowanego pomieszczenia, wpływu kwarcowych dodatków mineralnych modyfikujących beton warstwy wierzchniej na jego zespolenie z podkładem betonowych, wpływu separowanych popiołów dennych na mrozoodporność betonu, przenikania ciepła do gruntu z masywnej płyty fundamentowej kotłowni elektrowni Jaworzno.

Czytaj także: Zapotrzebowanie na energię cieplną do przygotowania c.w.u. w budynku mieszkalnym >>

W drugim dniu konferencji tematyka wystąpień koncentrowała się m.in. na: ocenie potencjału energetycznego zbiorników wodnych, prezentacji nowego systemu drenażu w budynkach wysokościowych i dachach zielonych. Omówiono także wpływ pojemności cieplnej budynku na system ogrzewania podłogowego oraz parametrów optyczno-energetycznych na komfort cieplny pomieszczeń.

Zaprezentowano także nową konstrukcję stalowego łącznika balkonowego niwelującego efekt cieplnego liniowego pomostu energetycznego. Tematem była także ocena efektywności wytwarzania ciepła w kolektorze słonecznym działającym w trybie grawitacyjnym. Prawo i narzędzia ekonomiczne wspierające budownictwo energooszczędne w Polsce, omówieniu realizacji współczesnego budownictwa europejskiego w aspekcie energooszczędności i wykorzystania odnawialnych źródeł energii także zostały poddane dyskusji.

Zobacz także: Termomodernizacja zabytkowych kamienic >>

Na koniec podano przykłady architektury energoefektywnej i wykorzystującej odnawialne źródła energii i rewitalizacji budynku w aspekcie energetycznym.

Prezentacje instytucji i firm wspierających konferencję dotyczyły: zastosowaniu BIM do energooszczędnego projektowania budynków - ArCADiasoft Chudzik sp.j.; efektywności energetycznej i etykietowanie energetycznego stolarki budowlanej - Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska; coraz szerszego zastosowania w najbliższej przyszłości poliuretanów - BALEXmetal Sp z o. o.; neutralizacji efektu mostków cieplnych i akustycznych w budynkach - Schöck Bauteile GmbH; działalności Firmy Aluprof jako kreatora rozwiązań z aluminium – ALUPROF S.A. Uczestnicy konferencji mieli również możliwość zwiedzenia obiektów Muzeum Browaru Żywiec.

W trzecim dniu uczestnicy, dzięki uprzejmości Firmy ALUPROF S.A., wzięli udział w wykładach i prezentacjach na terenie zakładu w Bielsku–Białej i zakładu Grupy Kęty S.A. w Kętach. Zaprezentowany został proces produkcji, ze zwiedzaniem linii produkcyjnych, prototypowni oraz laboratorium sprawdzającego jakość produkowanych wyrobów.

Prezentowane treści w głównej mierze dotyczyły nowych standardów i rozwiązań konstrukcyjnych dla budownictwa energooszczędnego. Interesująca, bardzo dobrze zaplanowana i przeprowadzona wizyta w Firmie ALUPROF S.A. pozwoliła zapoznać się uczestnikom konferencji z procesem technologicznym wytwarzania profili aluminiowych, z innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi systemów stolarki budowlanej i systemów elewacyjnych, bogatą listą obiektów referencyjnych wybudowanych z wykorzystaniem prezentowanych systemów i wieloma innymi zagadnieniami związanymi z procesem projektowania, badania, wytwarzania systemów aluminiowych i zastosowania ich w realizacji budynków.

Czytaj także: Co warto wiedzieć o efektywności energetycznej? >>

Zaprezentowane systemy architektoniczne i budowlane wzbudziły duże zainteresowanie uczestników konferencji.

Będąca już tradycją konferencji, wprowadzana do programu obok części referatowej część praktyczna, pozwala uczestnikom konferencji na poznanie konkretnych realizacji architektoniczno-budowlanych, technologii oraz procesu produkcji wybranych wyrobów. Spotkania naukowców z praktykami, wymiana myśli i doświadczeń stanowią niezwykle istotny element organizowanej konferencji.

Konferencji towarzyszyła wystawa firm: Schöck, Balex Metal, INTERsoft oraz Aluprof.

Patronowały jej czasopisma "Izolacje", "Rynek Instalacyjny", "Materiały Budowlane" oraz "Świat Szkła".

Dr inż. Adam Ujma

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl