Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Drugi Konwent SNB - relacja

Redakcja RI  |  19.01.2017
Drugi Konwent SNB - relacja
Drugi Konwent SNB - relacja
fot. KK

W warszawskim Hotelu Novotel 18 stycznia odbył się II Konwent Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki. W tym roku współorganizatorem Konwentu był Polski Związek Firm Deweloperskich. Na spotkaniu dyskutowano o obowiązujących i przyszłych przepisach techniczno-budowlanych dla budynków. Odbyły się trzy równoległe panele dyskusyjne, dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, ochrony przed hałasem i drganiami, dźwigów osobowych i samochodowych oraz innych urządzeń podnoszących.

W debatach brali udział przedstawiciele stowarzyszeń zawodowych i branżowych, niezależni eksperci oraz reprezentanci firm. Stanowisko Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz spodziewane konsekwencje, w tym koszty, wprowadzenia planowanych zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, przedstawił Marek Poddany, wiceprezes PZFD. Środowisko deweloperów deklaruje, że nie kwestionuje zasadności wymogów dotyczących bezpieczeństwa w budynkach, ale zasadność budowy kosztownych instalacji i rozwiązań ppoż. - ich zdaniem nieadekwatnych do ryzyka.

Zobacz więcej wydarzeń w naszym kalendarzu >>

Podczas sesji poświęconej bezpieczeństwu pożarowemu przedstawiono szereg danych wskazujących, że w wielu obszarach wymagania trzeba zwiększać - w tym w budynkach mieszkalnych i publicznych - a jedynie w niektórych przypadkach obniżać. W dyskusji nad kierunkami zmian Warunków Technicznych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego wzięli udział m.in. dr inż. Dariusz Ratajczak, przewodniczący GR4, i dr inż. Dorota Brzezińska z Politechniki Łódzkiej, członek SNB. Podczas Konwentu zaprezentowano też kwestie stosowania w domach i mieszkaniach systemów sygnalizacyjno-ostrzegawczych: czujek dymu i CO - omówili je mgr inż. Paweł Stępień z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej oraz mistrz kominiarski Mirosław Antos z Krajowej Izba Kominiarzy.

Czytaj także: Warunki skuteczności funkcjonowania systemów wentylacji pożarowej >>

Postulaty deweloperów na zakończenie Konwentu przestawił Jacek Bielecki z PZFD/BGK Nieruchomości - wskazywał, że aby budować tanie mieszkania na wynajem, konieczne jest obniżenie niektórych wymagań z WT, zwłaszcza tych, które mają wpływ na jakość i komfort, a nie na bezpieczeństwo. Jako przykład podał wymagania dotyczące garaży i stanowisk postojowych czy minimalnej powierzchni mieszkania. Spotkało się to z uszczypliwą uwagą zebranych, że w takim razie powinniśmy mieć dwa akty prawne - jeden dla budynków socjalnych, a drugi dla pozostałych.

Przysłuchując się dyskusji o potrzebie obniżania standardów jakościowych w budownictwie po to, żeby mieszkania były tańsze, miałem przed oczami sytuację, jaka powstała po wycofaniu w 2004 roku norm jakości dla węgla i niewdrożeniu wymagań dla kotłów. Efekt jest następujący – owszem, mamy tanie paliwo i powszechnie dostępne tanie kotły węglowe, ale zatrute powietrze i ok. 50 tys. zgonów rocznie z tego powodu. Wskazywano ponadto, że obniżanie wymagań dla budynków przeważnie oznacza dla mieszkańców zmniejszenie jakości i komfortu oraz wzrost kosztów eksploatacyjnych.

W panelu poświęconym wyposażeniu budynków w urządzenia podnoszące w aspekcie najnowszych zmian WT brali udział m.in. Ryszard Dziubiński i Tadeusz Popielas z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów, a także Krzysztof Wiśniewski z Polskiego Związku Niewidomych oraz Krzysztof Cichowski, Bogdan Walkowicz, Wojciech Żbik, Mirosław Szymański - eksperci SNB.

Czytaj także: Czy wiesz wszystko o ochronie ppoż.? >>

Z kolei o ochronie przed hałasem i drganiami dyskutowali m.in. Lech Misiewicz, przewodniczący Grupy Roboczej 8, architekt Mikołaj Jarosz i dr inż. Leszek Dulak z Politechniki Śląskiej.

Na zakończenie Konwentu Rafał Finster, prezes zarządu Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki, zapraszał na następny - za rok. Jest to dobra platforma do dyskusji w bardzo szerokim gronie i stawiania różnych wniosków na temat regulacji zawartych lub planowanych w WT czy też wymagających zmian. Wnioski i postulaty dot. przepisów SNB kieruje do resortu odpowiedzialnego za budownictwo. Trwają obecnie prace rządowe nad nowymi Warunkami Technicznymi, programem Mieszkanie Plus i Kodeksem budowlanym.

Waldemar Joniec

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl