Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Drugi Konwent SNB - relacja

Redakcja RI  |  19.01.2017
Drugi Konwent SNB - relacja
Drugi Konwent SNB - relacja
fot. KK

W warszawskim Hotelu Novotel 18 stycznia odbył się II Konwent Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki. W tym roku współorganizatorem Konwentu był Polski Związek Firm Deweloperskich. Na spotkaniu dyskutowano o obowiązujących i przyszłych przepisach techniczno-budowlanych dla budynków. Odbyły się trzy równoległe panele dyskusyjne, dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, ochrony przed hałasem i drganiami, dźwigów osobowych i samochodowych oraz innych urządzeń podnoszących.

W debatach brali udział przedstawiciele stowarzyszeń zawodowych i branżowych, niezależni eksperci oraz reprezentanci firm. Stanowisko Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz spodziewane konsekwencje, w tym koszty, wprowadzenia planowanych zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, przedstawił Marek Poddany, wiceprezes PZFD. Środowisko deweloperów deklaruje, że nie kwestionuje zasadności wymogów dotyczących bezpieczeństwa w budynkach, ale zasadność budowy kosztownych instalacji i rozwiązań ppoż. - ich zdaniem nieadekwatnych do ryzyka.

Zobacz więcej wydarzeń w naszym kalendarzu >>

Podczas sesji poświęconej bezpieczeństwu pożarowemu przedstawiono szereg danych wskazujących, że w wielu obszarach wymagania trzeba zwiększać - w tym w budynkach mieszkalnych i publicznych - a jedynie w niektórych przypadkach obniżać. W dyskusji nad kierunkami zmian Warunków Technicznych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego wzięli udział m.in. dr inż. Dariusz Ratajczak, przewodniczący GR4, i dr inż. Dorota Brzezińska z Politechniki Łódzkiej, członek SNB. Podczas Konwentu zaprezentowano też kwestie stosowania w domach i mieszkaniach systemów sygnalizacyjno-ostrzegawczych: czujek dymu i CO - omówili je mgr inż. Paweł Stępień z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej oraz mistrz kominiarski Mirosław Antos z Krajowej Izba Kominiarzy.

Czytaj także: Warunki skuteczności funkcjonowania systemów wentylacji pożarowej >>

Postulaty deweloperów na zakończenie Konwentu przestawił Jacek Bielecki z PZFD/BGK Nieruchomości - wskazywał, że aby budować tanie mieszkania na wynajem, konieczne jest obniżenie niektórych wymagań z WT, zwłaszcza tych, które mają wpływ na jakość i komfort, a nie na bezpieczeństwo. Jako przykład podał wymagania dotyczące garaży i stanowisk postojowych czy minimalnej powierzchni mieszkania. Spotkało się to z uszczypliwą uwagą zebranych, że w takim razie powinniśmy mieć dwa akty prawne - jeden dla budynków socjalnych, a drugi dla pozostałych.

Przysłuchując się dyskusji o potrzebie obniżania standardów jakościowych w budownictwie po to, żeby mieszkania były tańsze, miałem przed oczami sytuację, jaka powstała po wycofaniu w 2004 roku norm jakości dla węgla i niewdrożeniu wymagań dla kotłów. Efekt jest następujący – owszem, mamy tanie paliwo i powszechnie dostępne tanie kotły węglowe, ale zatrute powietrze i ok. 50 tys. zgonów rocznie z tego powodu. Wskazywano ponadto, że obniżanie wymagań dla budynków przeważnie oznacza dla mieszkańców zmniejszenie jakości i komfortu oraz wzrost kosztów eksploatacyjnych.

W panelu poświęconym wyposażeniu budynków w urządzenia podnoszące w aspekcie najnowszych zmian WT brali udział m.in. Ryszard Dziubiński i Tadeusz Popielas z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów, a także Krzysztof Wiśniewski z Polskiego Związku Niewidomych oraz Krzysztof Cichowski, Bogdan Walkowicz, Wojciech Żbik, Mirosław Szymański - eksperci SNB.

Czytaj także: Czy wiesz wszystko o ochronie ppoż.? >>

Z kolei o ochronie przed hałasem i drganiami dyskutowali m.in. Lech Misiewicz, przewodniczący Grupy Roboczej 8, architekt Mikołaj Jarosz i dr inż. Leszek Dulak z Politechniki Śląskiej.

Na zakończenie Konwentu Rafał Finster, prezes zarządu Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki, zapraszał na następny - za rok. Jest to dobra platforma do dyskusji w bardzo szerokim gronie i stawiania różnych wniosków na temat regulacji zawartych lub planowanych w WT czy też wymagających zmian. Wnioski i postulaty dot. przepisów SNB kieruje do resortu odpowiedzialnego za budownictwo. Trwają obecnie prace rządowe nad nowymi Warunkami Technicznymi, programem Mieszkanie Plus i Kodeksem budowlanym.

Waldemar Joniec

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl