Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak zostać projektantem HVAC - poradnik dla studenta

Spotkanie z projektantem z BuroHappold Engineering
 kr  |  19.01.2017
Jak zostać projektantem HVAC - poradnik dla studenta
Jak zostać projektantem HVAC - poradnik dla studenta
fot. ZS

Jak pokierować swoją karierą, aby zostać projektantem HVAC? Najlepiej czerpać wiedzę od doświadczonych osób, dlatego Koło Naukowe Zrównoważonych Systemów Budowlanych Politechniki Warszawskiej zorganizowało spotkanie z projektantem prestiżowego biura projektowego BuroHappold Engineering – Pawłem Wilimem oraz Anną Porą z działu HR.

Goście podzielili się ze studentami praktyczną wiedzą z zakresu szukania pracy oraz realiów aplikowania na stanowisko projektanta. Anna Pora opowiedziała o umiejętnościach miękkich poszukiwanych u kandydatów do pracy w biurze BuroHappold Engineering. Zachęcała do podejmowania jak największej liczby dodatkowych aktywności, m.in. czynnej działalności w kołach naukowych czy wymianie międzynarodowej. Ważne są także pasje i zainteresowania kandydatów.

Czytaj także: Najlepsze Uczelnie w Polsce. Ranking PERSPEKTYWY 2016 >>

Paweł Wilim przedstawił możliwe ścieżki kariery dla absolwentów wydziału. Zaznaczył, że warto swoją przygodę z branżą HVAC rozpocząć już na studiach i korzystać z możliwości, jakie dają praktyki. Przyznał, że podziwia osoby, które potrafią łączyć studia z pracą zawodową, ponieważ praca projektanta wymaga często poświęcenia na nią więcej czasu niż 8 h dziennie.

Trudno znaleźć siły po powrocie do domu na przygotowywanie się do egzaminów czy pisanie pracy dyplomowej. Niemniej jednak takich osób jest coraz więcej. Paweł Wilim wskazywał też, że ważnym krokiem było dla niego zdobycie uprawnień budowlanychI zachęcał obecnych do ich zdobywania. Studentów interesowało też, czy uprawnienia są rzeczywiście konieczne i jaka wiąże się z nimi odpowiedzialność. Projektant podkreślał, że za odpowiedzialnością idzie samodzielność, która jest też motorem kariery.

  • Jakie cechy osobowości powinien mieć dobry projektant?

To przede wszystkim chęć ciągłego uczenia się. Wiedza ze studiów, owszem przydaje się, ale to dopiero początek. Trzeba być skrupulatnym, asertywnym oraz komunikatywnym. Trzeba śledzić wszystkie zmiany prawne i normy, ponieważ kwestie wymagań dla budynków zmieniają się dynamicznie.

  • Czy zaczynać karierę w mały biurze, czy w korporacji?

Okazuje się, że nie ma zasadniczej różnicy, jeśli chodzi o to, gdzie można się więcej nauczyć. Ponadto w Polsce jest niewiele dużych biur projektowych i trudno tam się dostać. Najważniejsze jest to, aby mieć kontakt ze wszystkimi branżami instalacji sanitarnych, tak aby nie zamykać sobie drogi do dalszego rozwoju.

  • Znajomość oprogramowania

Przykładowo w BuroHappold Engineering 90% projektów powstaje w Revicie, a dwuwymiarowe projekty należą do rzadkości. W ramach studiów jeszcze nie ma tego w programie, dlatego warto samemu się doszkalać, korzystając z wersji demo czy wersji studenckich nowych programów.

  • Jakie programy warto znać?

Poza oprogramowaniem BIM (Revit) czy CAD (AutoCAD, Microstation), konieczna jest znajomość programów do obliczeń cieplnych (Audytor, Instalsoft). Dodatkowo przydatna może być też umiejętność wykonywania symulacji, np. (HAP). Nie bez znaczenia w pracy projektanta jest najprostszy program do obliczeń Excel.

  • Czy trzeba pracować również w domu i jak sobie radzić z trudnymi, pracochłonnymi projektami i stresem, który temu towarzyszy?

 Zadania stawiane przed projektantem nie polegają jedynie na stawianiu kresek - to praca koncepcyjna i rozwiązanie powinno być prawidłowe, a jednocześnie optymalne pod względem kosztów budowy. Projektowanie to także praca z zespołem ludzi, wizyty na budowie, dyspozycyjność i sprawdzanie wykonania, konieczność przeprowadzania konsultacji i umiejętność podejmowania szybkich decyzji, gdy pojawi się problem. To wszystko sprawia, że projektant musi radzić sobie ze sporą dawką stresu i nie powinien przynosić go do domu. Ważne jest znalezienie swojej metody na pozbywanie się stresu i rozwijanie pasji i zainteresowań, np. sportowych.

Spotkanie zakończyła prezentacja Pauliny Włodek, która przedstawiła ofertę Biura Karier Politechniki Warszawskiej, za pośrednictwem którego przyszli projektanci mogą szukać pracy.

Spotkanie odbyło się 18 stycznia na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska. Zorganizowane zostało przez ambasadorkę Biura Karier, Paulinę Włodek, a także Aleksandrę Michałkiewicz oraz Zuzannę Sewerynik, które działają w ramach prężnie rozwijającego się KN ZSB.

Czytaj także: Międzynarodowa Konferencję Naukowa "Inżynieria środowiska – młodym okiem" 2017 >>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl