Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Budownictwo niskoenergetyczne receptą na smog w Polsce?

Redakcja RI  |  08.02.2017
Budownictwo niskoenergetyczne receptą na smog w Polsce?
Budownictwo niskoenergetyczne receptą na smog w Polsce?
ecoready house

Smog to niebezpieczne zjawisko, które nasila się szczególnie zimą. Sytuacja jest na tyle poważna, że Polska została ogłoszona jednym z państw o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie. Przyczyna? Ogrzewanie piecami o niskich standardach emisyjnych oraz zła izolacja termiczna domów.

Źródeł smogu w Polsce jest wiele, jednak za główne uznaje się palenie w kotłach tzw. węglowych o niskich standardach emisyjności. Niska temperatura oraz brak wiatru wzmacniają zjawisko smogu, ponieważ ludzie zaczynają intensywniej ogrzewać swoje domy. Bywa też, że w celu zminimalizowania kosztów kupują niskojakościowy węgiel oraz miał, a także palą śmieci w tym plastik czy lakierowane meble.

Czytaj także: Chcieli sprzedać meble na opał na OLX. Ogłoszenie musiało zniknąć. >>

Czynnikiem niemniej istotnym i nasilającym zjawisko jest fakt, że wiele domów jest źle izolowanych termicznie. Bywa, że problemem jest też sama konstrukcja. Dostarczane ciepło ucieka przez nieszczelne okna, dachy, źle ocieplone ściany, a spalanie w celach grzewczych zwiększa się, przez co do powietrza dostaje się jeszcze więcej toksycznych i rakotwórczych substancji oraz metali ciężkich, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Problem dostrzega Unia Europejska. W świetle dyrektywy EPBD (Energy Performance of Buildings Directive) Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej, dotyczącej stymulowania poprawy jakości energetycznej budynków od 2020 r. będą mogły być wznoszone wyłącznie te o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię.

Dom bez komina i bez pieca

Jak mieszkać i ogrzewać swój dom, nie emitując przy tym do atmosfery toksyn, pokazuje marka EcoReadyHouse, która produkuje domy niskoenergetyczne, energooszczędne i pasywne, w technologii ECO SMART. Dzięki zastosowaniu naturalnych źródeł ciepła i wytwarzania energii, innowacyjnych systemów konstrukcji i izolacji oraz systemu inteligentnego zarządzania domem, domy te nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.

Czytaj także: Już jest! Pierwsza uchwała antysmogowa w Polsce >>

W domach ERH nie ma tradycyjnego pieca ani kominów przez które do powietrza dostarczany jest szkodliwy dym, mówi Bartłomiej Szejny CEO Procyon Sp. z o. o., właściciel marki EcoReadyHouse - Dom ogrzewany jest za pomocą pompy ciepła powietrze-woda, która odbiera ciepło z otoczenia i następnie przesyła je do instalacji odpowiedzialnych za wodne ogrzewanie podłogowe. Kluczową rolę w bilansie energetycznym domu odgrywa również odpowiednia izolacja cieplna, dzięki której– dom nie traci ciepła ani nie potrzebuje zwiększonej ilości energii do ogrzania się.

Podczas, gdy większość budynków w Polsce nadal powstaje z wypalanej ze szkodą dla środowiska cegły, EcoReadyHouse wykorzystuje wysokiej jakości drewno, dzięki czemu sam proces produkcji domów jest neutralny dla środowiska. Prefabrykacja elementów konstrukcyjnych w hali produkcyjnej pozwala także na ich precyzyjne dopasowanie, eliminując ewentualne straty ciepła. Gotowe, przetestowane już elementy są następnie transportowane i montowane na terenie budowy.

Produkcja domów ERH opartych o jakościowe, sprawdzone, certyfikowane drewno jest nie tylko neutralna pod kątem emisji CO2, ale również pozwala osiągnąć wysoką precyzję połączenia ze sobą poszczególnych elementów ścian z płytą fundamentową oraz z dachem, mówi Bartłomiej Szejny CEO Procyon Sp. z o. o właściciel marki EcoReadyHouse – Ogranicza to powstawanie mostków termicznych, które przyczyniają się do utraty ciepła, a tym samym wpływa na niższe koszty związane z ogrzewaniem w okresie zimowym.

Schronienie przed smogiem

Produkowane przez EcoReadyHouse domy zabezpieczają domowników przed smogiem z zewnątrz. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna, stosowana w większości domów, nie tylko nie stwarza barier dla przenikania smogu, ale również ułatwia ucieczkę ciepła, przez wysoko umiejscowione otwory wentylacyjne w kuchni czy łazienkach. W domach EcoReadyHouse stosowana jest wentylacja mechaniczna, zaopatrzona w rekuperator z odpowiednimi, wymiennymi filtrami, dzięki którym do każdego pomieszczenia dostarczane jest świeże powietrze, bez konieczności otwierania okien, co ogranicza przenikanie smogu do wnętrza domu. Rozwiązanie to przeciwdziała stratom ciepła, ponieważ rekuperator odpowiedzialny jest również za odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku, co obniża koszty eksploatacyjne.

Niższym kosztom sprzyjają też dachowe panele fotowoltaiczne wytwarzające energię elektryczną.

mat. ecoready house

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl