Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Budownictwo niskoenergetyczne receptą na smog w Polsce?

Redakcja RI  |  08.02.2017
Budownictwo niskoenergetyczne receptą na smog w Polsce?
Budownictwo niskoenergetyczne receptą na smog w Polsce?
ecoready house

Smog to niebezpieczne zjawisko, które nasila się szczególnie zimą. Sytuacja jest na tyle poważna, że Polska została ogłoszona jednym z państw o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie. Przyczyna? Ogrzewanie piecami o niskich standardach emisyjnych oraz zła izolacja termiczna domów.

Źródeł smogu w Polsce jest wiele, jednak za główne uznaje się palenie w kotłach tzw. węglowych o niskich standardach emisyjności. Niska temperatura oraz brak wiatru wzmacniają zjawisko smogu, ponieważ ludzie zaczynają intensywniej ogrzewać swoje domy. Bywa też, że w celu zminimalizowania kosztów kupują niskojakościowy węgiel oraz miał, a także palą śmieci w tym plastik czy lakierowane meble.

Czytaj także: Chcieli sprzedać meble na opał na OLX. Ogłoszenie musiało zniknąć. >>

Czynnikiem niemniej istotnym i nasilającym zjawisko jest fakt, że wiele domów jest źle izolowanych termicznie. Bywa, że problemem jest też sama konstrukcja. Dostarczane ciepło ucieka przez nieszczelne okna, dachy, źle ocieplone ściany, a spalanie w celach grzewczych zwiększa się, przez co do powietrza dostaje się jeszcze więcej toksycznych i rakotwórczych substancji oraz metali ciężkich, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Problem dostrzega Unia Europejska. W świetle dyrektywy EPBD (Energy Performance of Buildings Directive) Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej, dotyczącej stymulowania poprawy jakości energetycznej budynków od 2020 r. będą mogły być wznoszone wyłącznie te o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię.

Dom bez komina i bez pieca

Jak mieszkać i ogrzewać swój dom, nie emitując przy tym do atmosfery toksyn, pokazuje marka EcoReadyHouse, która produkuje domy niskoenergetyczne, energooszczędne i pasywne, w technologii ECO SMART. Dzięki zastosowaniu naturalnych źródeł ciepła i wytwarzania energii, innowacyjnych systemów konstrukcji i izolacji oraz systemu inteligentnego zarządzania domem, domy te nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.

Czytaj także: Już jest! Pierwsza uchwała antysmogowa w Polsce >>

W domach ERH nie ma tradycyjnego pieca ani kominów przez które do powietrza dostarczany jest szkodliwy dym, mówi Bartłomiej Szejny CEO Procyon Sp. z o. o., właściciel marki EcoReadyHouse - Dom ogrzewany jest za pomocą pompy ciepła powietrze-woda, która odbiera ciepło z otoczenia i następnie przesyła je do instalacji odpowiedzialnych za wodne ogrzewanie podłogowe. Kluczową rolę w bilansie energetycznym domu odgrywa również odpowiednia izolacja cieplna, dzięki której– dom nie traci ciepła ani nie potrzebuje zwiększonej ilości energii do ogrzania się.

Podczas, gdy większość budynków w Polsce nadal powstaje z wypalanej ze szkodą dla środowiska cegły, EcoReadyHouse wykorzystuje wysokiej jakości drewno, dzięki czemu sam proces produkcji domów jest neutralny dla środowiska. Prefabrykacja elementów konstrukcyjnych w hali produkcyjnej pozwala także na ich precyzyjne dopasowanie, eliminując ewentualne straty ciepła. Gotowe, przetestowane już elementy są następnie transportowane i montowane na terenie budowy.

Produkcja domów ERH opartych o jakościowe, sprawdzone, certyfikowane drewno jest nie tylko neutralna pod kątem emisji CO2, ale również pozwala osiągnąć wysoką precyzję połączenia ze sobą poszczególnych elementów ścian z płytą fundamentową oraz z dachem, mówi Bartłomiej Szejny CEO Procyon Sp. z o. o właściciel marki EcoReadyHouse – Ogranicza to powstawanie mostków termicznych, które przyczyniają się do utraty ciepła, a tym samym wpływa na niższe koszty związane z ogrzewaniem w okresie zimowym.

Schronienie przed smogiem

Produkowane przez EcoReadyHouse domy zabezpieczają domowników przed smogiem z zewnątrz. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna, stosowana w większości domów, nie tylko nie stwarza barier dla przenikania smogu, ale również ułatwia ucieczkę ciepła, przez wysoko umiejscowione otwory wentylacyjne w kuchni czy łazienkach. W domach EcoReadyHouse stosowana jest wentylacja mechaniczna, zaopatrzona w rekuperator z odpowiednimi, wymiennymi filtrami, dzięki którym do każdego pomieszczenia dostarczane jest świeże powietrze, bez konieczności otwierania okien, co ogranicza przenikanie smogu do wnętrza domu. Rozwiązanie to przeciwdziała stratom ciepła, ponieważ rekuperator odpowiedzialny jest również za odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku, co obniża koszty eksploatacyjne.

Niższym kosztom sprzyjają też dachowe panele fotowoltaiczne wytwarzające energię elektryczną.

mat. ecoready house

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl