Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ile płacimy za smog?

Redakcja RI  |  09.02.2017
Ile płacimy za smog?
Ile płacimy za smog?
fot. freeimages.com

26 mld euro rocznie, czyli ponad 6% PKB – tyle kosztuje nas rocznie zanieczyszczenie powietrza w Polsce – wynika z opublikowanego ostatnio raportu Komisji Europejskiej dot. wdrażania polityki ochrony środowiska w Polsce.

Są to tzw. koszty zewnętrzne, które obejmują nie tylko wartość prowadzenia w pełni zdrowego życia, ale także koszty bezpośrednie poniesione przez gospodarkę, które obejmują 19 mln utraconych dni roboczych co roku w wyniku chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

Powiązane koszty ponoszone przez pracowników wynoszą 1500 mln euro rocznie, koszty opieki zdrowotnej przekraczają 88 mln euro rocznie, a koszty poniesione w rolnictwie (straty upraw) wynoszą aż 272 mln euro rocznie.

Czytaj więcej: Stanowisko PIE ws. działań rekomendowanych przez KERM na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce >>

Komisja Europejska przeprowadziła przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska w państwach członkowskich UE, w tym w Polsce. Przegląd objął wszystkie zagadnienia związane z ochroną środowiska, w tym, m.in. transformację w kierunku gospodarki cyrkulacyjnej (obiegowej), gospodarkę odpadami, ochronę wód, ochronę powietrza itp. Jest to nowe narzędzie, które będzie służyło wsparciu realizacji polityki ochrony środowiska w krajach członkowskich UE, dla dobra obywateli, administracji i gospodarki.

Zobacz także: Już jest! Pierwsza uchwała antysmogowa w Polsce >>

Do Komunikatu Komisji załączone zostały raporty dotyczące oceny realizacji polityki ochrony środowiska w poszczególnych państwach członkowskich oraz zalecenia dla nich.

W raporcie dotyczącym Polski za najważniejsze wyzwania uznano:

1. Poprawę wdrażania ramowej dyrektywy wodnej, w szczególności pod względem zarządzania i strategicznego planowania w ramach projektów dotyczących żeglugi, energii wodnej, ochrony przed powodziami i w ramach wszelkiej innej działalności gospodarczej.

2. Przygotowanie i realizację inwestycji wymaganych do osiągnięcia celów i spełnienia norm określonych w dyrektywie dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

3. Poprawę wdrażania i egzekwowania norm dotyczących jakości powietrza, w szczególności poprzez ustalenie norm emisji dla indywidualnych kotłów węglowych.

BCC

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
smog | 
bcc | 
powietrze | 
środowisko | 
ke | 
ue | 
kotły węglowe

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl