Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Chiny wymieniają kotły węglowe na pompy ciepła

 PORT PC  |  14.02.2017
Pekin
Pekin
fot. Wikimedia

Wysokie stężenia zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu atmosferycznym to wyzwanie, z którym boryka się nie tylko Polska. Jest to również bardzo istotny problem w Chinach, w których od lat podejmuje się szereg inicjatyw by podnieść jakość powietrza. Rząd chiński postanowił m.in. wesprzeć pompy ciepła jako kluczową technologię w walce ze smogiem i niską emisją zanieczyszczeń w Pekinie.

Spośród dostępnych w Chinach technologii grzewczych pompy ciepła są najbardziej efektywne, ponieważ nie obciążają dodatkowo sieci elektroenergetycznej. Chińskie stowarzyszenie branżowe wspierające rozwój pomp ciepła (CHPA) szacuje, że w samym Pekinie w ubiegłym roku zainstalowano 180 000 sztuk pomp ciepła typu powietrze/woda, co więcej w roku 2017 przewidywane jest podwojenie tej liczby.

Czytaj także: Pompy ciepła Danfoss w fabryce mebli - realizacja z wykorzystaniem ciepła odpadowego >>

W Polsce pojawiła się szansa na rozwój rynkowy tej technologii ze względu na konieczność wymiany kotłów węglowych złej jakości na kotły klasy 5 lub inne wysokoefektywne urządzenia grzewcze w ciągu kilku najbliższych lat. W styczniu br. Sejmik Województwa Małopolskiego jednogłośnie przegłosował przyjęcie uchwały antysmogowej, która ma szansę stać się skutecznym narzędziem w walce z problemem niskiej emisji zanieczyszczeń.

W myśl zapisów uchwały, w Małopolsce do końca 2022 roku wszystkie kotły, które nie są objęte żadną klasą parametrów emisyjnych muszą zostać wymienione, a do końca 2026 roku mają być usunięte z eksploatacji kotły na paliwa stałe 3 i 4 klasy. Małopolska jest pierwszym województwem, w którym władze samorządowe przyjęły uchwałę antysmogową. Wiele wskazuje na to, że podobna uchwała zostanie przyjęta niebawem również w województwie śląskim i w kolejnych województwach.

Zobacz także: Gigafactory - największy na świecie budynek zeroenergetyczny z pompami ciepła >>


(Analiza rozkładu miesięcznego zanieczyszczeń PM 10 i benzo(a)piren w Polsce, P. Lachman, A. Mirowski).

Wg analiz PORT PC wykonanych na podstawie danych rocznych KOBIZE i typowych rozkładów zapotrzebowania ciepła, emisja pyłów zawieszonych PM 10 z kotłów na paliwa stałe jest główną przyczyną przekroczeń norm w miesiącach zimowych.

Zobacz także: Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła – realizacje w budynkach wielorodzinnych >>

Zdaniem PORT PC w miejsce zlikwidowanych kotłów węglowych częściej powinny być stosowane pompy ciepła, które podobnie jak w Chinach mogą być kluczowym narzędziem do walki z zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Jako jedne z nielicznych spośród urządzeń grzewczych nie powodują żadnej niskiej emisji zanieczyszczeń.

Co więcej należą do grupy najbardziej efektywnych energetycznie urządzeń grzewczych (o najwyższych klasach energetycznych A++, A+++) oraz pozwalają skutecznie obniżyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Wykorzystanie tej technologii w obszarach dużych aglomeracji miejskich i w obszarach wiejskich może przyczynić się do wyraźnej redukcji emisji pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz benzo(a)pirenu.

Czytaj także: Już jest! Pierwsza uchwała antysmogowa w Polsce >>

Choć pompy ciepła należą do najczystszych technologii ogrzewania budynków, w polskich domach stosowane są wciąż sporadycznie. Odsetek nowych budynków jednorodzinnych z pompą ciepła w układzie centralnego ogrzewania w Polsce stanowi ok. 7% (dla porównania w Szwecji odsetek ten wynosi 90%, w Szwajcarii czy Austrii ok. 80%).

Zamiar polskiego rządu stworzenia specjalnych taryf energetycznych dla urządzeń grzewczych, w tym pomp ciepła, jest krokiem przybliżającym zwiększenie zastosowania tych urządzeń w Polsce. Przykład Chin pokazuje, że pompy ciepła również w Polsce mogą stać się kluczową technologią w walce z problemem niskiej emisji zanieczyszczeń.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
chiny | 
pekin | 
smog | 
kotły węglowe | 
węgiel | 
pompy ciepła | 
oze | 
niska emisja

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl