Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Chiny wymieniają kotły węglowe na pompy ciepła

 PORT PC  |  14.02.2017
Pekin
Pekin
fot. Wikimedia

Wysokie stężenia zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu atmosferycznym to wyzwanie, z którym boryka się nie tylko Polska. Jest to również bardzo istotny problem w Chinach, w których od lat podejmuje się szereg inicjatyw by podnieść jakość powietrza. Rząd chiński postanowił m.in. wesprzeć pompy ciepła jako kluczową technologię w walce ze smogiem i niską emisją zanieczyszczeń w Pekinie.

Spośród dostępnych w Chinach technologii grzewczych pompy ciepła są najbardziej efektywne, ponieważ nie obciążają dodatkowo sieci elektroenergetycznej. Chińskie stowarzyszenie branżowe wspierające rozwój pomp ciepła (CHPA) szacuje, że w samym Pekinie w ubiegłym roku zainstalowano 180 000 sztuk pomp ciepła typu powietrze/woda, co więcej w roku 2017 przewidywane jest podwojenie tej liczby.

Czytaj także: Pompy ciepła Danfoss w fabryce mebli - realizacja z wykorzystaniem ciepła odpadowego >>

W Polsce pojawiła się szansa na rozwój rynkowy tej technologii ze względu na konieczność wymiany kotłów węglowych złej jakości na kotły klasy 5 lub inne wysokoefektywne urządzenia grzewcze w ciągu kilku najbliższych lat. W styczniu br. Sejmik Województwa Małopolskiego jednogłośnie przegłosował przyjęcie uchwały antysmogowej, która ma szansę stać się skutecznym narzędziem w walce z problemem niskiej emisji zanieczyszczeń.

W myśl zapisów uchwały, w Małopolsce do końca 2022 roku wszystkie kotły, które nie są objęte żadną klasą parametrów emisyjnych muszą zostać wymienione, a do końca 2026 roku mają być usunięte z eksploatacji kotły na paliwa stałe 3 i 4 klasy. Małopolska jest pierwszym województwem, w którym władze samorządowe przyjęły uchwałę antysmogową. Wiele wskazuje na to, że podobna uchwała zostanie przyjęta niebawem również w województwie śląskim i w kolejnych województwach.

Zobacz także: Gigafactory - największy na świecie budynek zeroenergetyczny z pompami ciepła >>


(Analiza rozkładu miesięcznego zanieczyszczeń PM 10 i benzo(a)piren w Polsce, P. Lachman, A. Mirowski).

Wg analiz PORT PC wykonanych na podstawie danych rocznych KOBIZE i typowych rozkładów zapotrzebowania ciepła, emisja pyłów zawieszonych PM 10 z kotłów na paliwa stałe jest główną przyczyną przekroczeń norm w miesiącach zimowych.

Zobacz także: Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła – realizacje w budynkach wielorodzinnych >>

Zdaniem PORT PC w miejsce zlikwidowanych kotłów węglowych częściej powinny być stosowane pompy ciepła, które podobnie jak w Chinach mogą być kluczowym narzędziem do walki z zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Jako jedne z nielicznych spośród urządzeń grzewczych nie powodują żadnej niskiej emisji zanieczyszczeń.

Co więcej należą do grupy najbardziej efektywnych energetycznie urządzeń grzewczych (o najwyższych klasach energetycznych A++, A+++) oraz pozwalają skutecznie obniżyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Wykorzystanie tej technologii w obszarach dużych aglomeracji miejskich i w obszarach wiejskich może przyczynić się do wyraźnej redukcji emisji pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz benzo(a)pirenu.

Czytaj także: Już jest! Pierwsza uchwała antysmogowa w Polsce >>

Choć pompy ciepła należą do najczystszych technologii ogrzewania budynków, w polskich domach stosowane są wciąż sporadycznie. Odsetek nowych budynków jednorodzinnych z pompą ciepła w układzie centralnego ogrzewania w Polsce stanowi ok. 7% (dla porównania w Szwecji odsetek ten wynosi 90%, w Szwajcarii czy Austrii ok. 80%).

Zamiar polskiego rządu stworzenia specjalnych taryf energetycznych dla urządzeń grzewczych, w tym pomp ciepła, jest krokiem przybliżającym zwiększenie zastosowania tych urządzeń w Polsce. Przykład Chin pokazuje, że pompy ciepła również w Polsce mogą stać się kluczową technologią w walce z problemem niskiej emisji zanieczyszczeń.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
chiny | 
pekin | 
smog | 
kotły węglowe | 
węgiel | 
pompy ciepła | 
oze | 
niska emisja

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl