Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Gdańsk zwiększa dotacje na zmianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne

Redakcja RI  |  20.02.2017
Gdańsk zwiększa dotacje na zmianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne
Gdańsk zwiększa dotacje na zmianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne
fot. Wikimedia

Jak donosi Rzeczpospolita, od tego roku ratusz miasta Gdańsk oferuje mieszkańcom 5 tys. zł. na zmianę ogrzewania. Główną przyczyną smogu w polskich miastach jest niska emisja, czyli emitowanie pyłów i groźnych pochodnych węglowodorów z opalania niskiej jakości paliwa w nieprzystosowanych do tego lub starych kotłach.

Według cytowanego przez Rzeczpospolitą raportu NIK, „główną przyczyną przekroczeń dopuszczalnego stężenia substancji szkodliwych w powietrzu w okresie zimowym jest tzw. niska emisja związana przede wszystkim z wykorzystywaniem do ogrzewania budynków paliw stałych spalanych w technologicznie przestarzałych kotłach o niskiej sprawności i wysokiej emisji zanieczyszczeń atmosferycznych”. Oznacza to, że Polacy opalają niskiej jakości paliwem w przestarzałych i niesprawnych kotłach.

Częstym zjawiskiem jest także spalanie śmieci, w tym także tworzyw sztucznych, przez co emitowane są szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia człowieka substancje. Według NIK w Polsce nadal można kupić wysokoemisyjne piece, w których następnie pali się wszystkim, co jest pod ręką.

Czytaj więcej: Chcieli sprzedać meble na opał na OLX. Ogłoszenie musiało zniknąć. >>

Dofinansowanie do wymiany pieców

Władze oferując mieszkańcom dotacje na wymianę pieców na bardziej ekologiczne lub proponując przyłączenie do sieci miejskiej centralnego ogrzewania.

Kwota dotacji, jaką można uzyskać w Gdańsku na zmianę ogrzewania, została zwiększona z 4 do 5 tys. zł. Urzędnicy zapowiadają, że na dotację związaną z wymianą pieca mogą liczyć wszyscy, którzy o nią wystąpią.

W roku 2016 ratusz miasta Gdańsk przyznał ponad 180 dotacji na zamianę ogrzewania węglowego – głównie na gazowe, ale też na elektryczne lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, na co poszło ponad 600 tys. zł. Gdy nie ma możliwości podpięcia nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej, miasto oferuje 1 tys. zł dotacji na zmianę ogrzewania węglowego z zastosowaniem kotłów retortowych na ekogroszek lub pelety w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Zobacz także: Roczny limit dni smogowych w Polsce wyczerpał się w połowie lutego >>

Poza tym Gdańsk oferuje od 2 do 20 tys. zł (najmniej dostaną osoby indywidualne, najwięcej spółdzielnie mieszkaniowe) na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Mat. Rzeczpospolita

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
gdańsk | 
źródło ciepła | 
niska emisja | 
smog | 
kocioł | 
piec | 
węgiel | 
kocioł gazowy | 
pellet

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl