Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Czym Polacy będą ogrzewać swoje domy?

Redakcja RI  |  27.02.2017
Czym będzie można palić w polskich kotłach?
Czym będzie można palić w polskich kotłach?
fot. freepik.com

Rośnie liczba miast, w których przekroczono dopuszczalne limity smogowe w ciągu roku – alarmuje Polska Zielona Sieć. Właśnie zakończono konsultację nowych aktów prawnych regulujących jakość paliw stałych na polskim rynku. Co ze smogiem zrobi Ministerstwo Energii?

We wszystkich krajach unijnych prawo dopuszcza 35 dni w roku, w których zanieczyszczenie powietrza może przekraczać dopuszczalne limity dobowe. Do listy polskich miast, z przekroczonymi limitami stężenia smogu dołączyły właśnie Wrocław, Dąbrowa Górnicza, Jelenia Góra, Cieszyn, Kędzierzyn Koźle, Kłodzko, Legnica, Olesno, Tychy i Ząbkowice Śląskie.

Głównym źródłem problemu są zanieczyszczenia z domowych pieców opalanych głównie węglem, który często jest bardzo złej jakości. Tzw. niska emisja  odpowiada za blisko 90 proc. emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz ponad połowę emisji pyłów zawieszonych PM10 .

Sytuację mogłyby poprawić przepisy przygotowywane obecnie w Ministerstwie Energii. 21 lutego upłynął termin zgłaszania uwag do projektu rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych (przede wszystkim węgla) oraz do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Niestety zmiany zaproponowane w styczniu br. przez Ministerstwo Energii, oparte w dużej mierze na przygotowanych jeszcze przez poprzedni rząd projektach, w ocenie Polskiej Zielonej Sieci, która złożyła uwagi do projektów, nie doprowadzą do poprawy jakości powietrza.

Czytaj także: Gdańsk zwiększa dotacje na zmianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne >>

W uwagach złożonych do konsultowanych projektów, Polska Zielona Sieć postuluje przede wszystkim:

  • wprowadzenie ambitnych parametrów sprzedawanego węgla (zawartość popiołu max. 8%, siarki max. 0,6%, wilgotność max. 12%),
  • określenie paliw kwalifikowanych dla kotów 5 klasy oraz spełniających wymagania dyrektywy Ekoprojekt, która zacznie obowiązywać w 2020 roku,
  • wprowadzenie zakazu spalania flotokoncentratów, mułów i najgorszej jakości miałów węglowych w kotłach o małej mocy (głównie w gospodarstwach domowych).

Węglem i odpadami węglowymi ogrzewanych jest ponad 70% domów jednorodzinnych w Polsce tj. ok. 3,8 mln, dlatego określenie norm jakości opału dostępnego na rynku detalicznym dla odbiorców indywidualnych jest kluczowym warunkiem dla rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Brak takich norm od wielu lat wskazywany był przez szereg organizacji społecznych, eksperckich oraz przez Najwyższą Izbę Kontroli jako poważne zaniedbanie ze strony kolejnych polskich rządów.

Zobacz także: Już jest! Pierwsza uchwała antysmogowa w Polsce >>

Na razie propozycje Ministerstwa Energii nie dotykają sedna problemu, nie mówiąc nawet o jego rozwiązaniu. Jakość powietrza w Polsce mogą poprawić jedynie przepisy ambitne. Ich ostateczny kształt pokaże czy intencje rządu są szczere czy to tylko gra pozorów – twierdzi Józefiak

W związku z wieloletnim nieprzestrzeganiem przez Polskę dyrektywy CAFE (Clean Air For Europe) w sprawie jakości powietrza, Komisja Europejska złożyła w czerwcu 2016 roku skargę przeciwko Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Najwyższa Izba Kontroli szacuje, że w razie przegranej przed Trybunałem, Polsce może grozić kara wysokości nawet 4 miliardów złotych.

Mat. Polska Zielona Sieć

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
smog | 
piec | 
kocioł | 
ogrzewanie | 
węgiel | 
niska emisja | 
paliwa | 
odpady | 
cafe

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl