Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

W drodze na ISH 2017 - niemiecka synergia działań i celów

Waldemar Joniec  |  14.03.2017
Motto targów ISH 2017 to „Woda. Energia. Życie”. A jakie jest motto naszego rozwoju?
Motto targów ISH 2017 to „Woda. Energia. Życie”. A jakie jest motto naszego rozwoju?
RI / pixabay.com / messefrankfurt.com

Na drogę do Frankfurtu wziąłem parę gazet i informacje Bundesverband der Deutschen Heizungsindustrie (BDH – federacji stowarzyszeń niemieckiej branży grzewczej). Czytam w nich, że ISH 2017 odbywa się w momencie, gdy definiuje się europejską i niemiecką politykę ochrony klimatu i zasobów naturalnych.

BDH podkreśla, że optymalna strategia postępowania to energoefektywność i wykorzystanie OZE, zwłaszcza w budownictwie. Niemcy szczycą się znaczną redukcją zużycia energii do ogrzewania oraz zastępowaniem źródeł kopalnych bezemisyjnymi. Jednak nadal mają bardzo dużo do zrobienia - 14 mln starych instalacji grzewczych. Ich modernizacja może przynieść oszczędność w postaci nawet o 15% mniejszego zużycia energii. Nie zamierzają rezygnować ze stawiania sobie ambitnych celów w perspektywie 2050 roku tak w budownictwie, przemyśle, jak i transporcie.

Zobacz także: Chiny wymieniają kotły węglowe na pompy ciepła

Różni nas to, że oni cieszą się, że będą mieć nowe instalacje, a w Polsce często słyszę, że nas na to nie stać, że czyste powietrze i komfort są za drogie... Jednak ktoś u nas na tej „taniości” dobrze zarabia.

Ale jesteśmy przy Niemczech, a tu fotowoltaika rozwija się na tyle mocno, że coraz częściej próbuje się ją zaprząc również do ogrzewania i korzystać z pomp ciepła, systemów hybrydowych, by jak najlepiej tę energię spożytkować. Postępująca cyfryzacja automatyki w instalacjach elektrycznych i grzewczych daje spore możliwości i postęp jest szybki. Sporo się też robi, żeby wykorzystać energię z PV do produkcji wodoru i zasilania ogniw paliwowych. Wodór ma być też metanizowany, a taki metan może być magazynowany i przesyłany siecią gazową.

Przeczytaj również: Nowe perspektywy dla fotowoltaiki w Europie

Podkreśla się, że wchodzimy w erę dygitalizacji, cyfrowego HVAC - zarówno w obszarze eksploatacji instalacji i urządzeń, jak i projektowania, a przed nami sporo zmian, m.in. w kierunku inteligentnych urządzeń i budynków. Ma to być możliwe także dzięki projektowaniu w BIM - idea, projekt, wykonawstwo i eksploatacja oraz utylizacja/recykling obiektów w jednym modelu, czuwającym nad każdym kilowatem do zużycia i to w zgodzie z ideami ochrony środowiska.

Motto targów ISH 2017 to „Woda. Energia. Życie”. A jakie jest motto naszego rozwoju? Słyszałem, że „Czarne złoto”, ale nie daję temu wiary.

Ciąg dalszy nastąpi...

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl