W drodze na ISH 2017 - niemiecka synergia działań i celów

Waldemar Joniec  |  14.03.2017
Motto targów ISH 2017 to „Woda. Energia. Życie”. A jakie jest motto naszego rozwoju?
Motto targów ISH 2017 to „Woda. Energia. Życie”. A jakie jest motto naszego rozwoju?
RI / pixabay.com / messefrankfurt.com

Na drogę do Frankfurtu wziąłem parę gazet i informacje Bundesverband der Deutschen Heizungsindustrie (BDH – federacji stowarzyszeń niemieckiej branży grzewczej). Czytam w nich, że ISH 2017 odbywa się w momencie, gdy definiuje się europejską i niemiecką politykę ochrony klimatu i zasobów naturalnych.

BDH podkreśla, że optymalna strategia postępowania to energoefektywność i wykorzystanie OZE, zwłaszcza w budownictwie. Niemcy szczycą się znaczną redukcją zużycia energii do ogrzewania oraz zastępowaniem źródeł kopalnych bezemisyjnymi. Jednak nadal mają bardzo dużo do zrobienia - 14 mln starych instalacji grzewczych. Ich modernizacja może przynieść oszczędność w postaci nawet o 15% mniejszego zużycia energii. Nie zamierzają rezygnować ze stawiania sobie ambitnych celów w perspektywie 2050 roku tak w budownictwie, przemyśle, jak i transporcie.

Zobacz także: Chiny wymieniają kotły węglowe na pompy ciepła

Różni nas to, że oni cieszą się, że będą mieć nowe instalacje, a w Polsce często słyszę, że nas na to nie stać, że czyste powietrze i komfort są za drogie... Jednak ktoś u nas na tej „taniości” dobrze zarabia.

Ale jesteśmy przy Niemczech, a tu fotowoltaika rozwija się na tyle mocno, że coraz częściej próbuje się ją zaprząc również do ogrzewania i korzystać z pomp ciepła, systemów hybrydowych, by jak najlepiej tę energię spożytkować. Postępująca cyfryzacja automatyki w instalacjach elektrycznych i grzewczych daje spore możliwości i postęp jest szybki. Sporo się też robi, żeby wykorzystać energię z PV do produkcji wodoru i zasilania ogniw paliwowych. Wodór ma być też metanizowany, a taki metan może być magazynowany i przesyłany siecią gazową.

Przeczytaj również: Nowe perspektywy dla fotowoltaiki w Europie

Podkreśla się, że wchodzimy w erę dygitalizacji, cyfrowego HVAC - zarówno w obszarze eksploatacji instalacji i urządzeń, jak i projektowania, a przed nami sporo zmian, m.in. w kierunku inteligentnych urządzeń i budynków. Ma to być możliwe także dzięki projektowaniu w BIM - idea, projekt, wykonawstwo i eksploatacja oraz utylizacja/recykling obiektów w jednym modelu, czuwającym nad każdym kilowatem do zużycia i to w zgodzie z ideami ochrony środowiska.

Motto targów ISH 2017 to „Woda. Energia. Życie”. A jakie jest motto naszego rozwoju? Słyszałem, że „Czarne złoto”, ale nie daję temu wiary.

Ciąg dalszy nastąpi...

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Szukasz energooszczędnej wentylacji do restauracji, sklepu, hotelu? Z tą wentylacją osiągniesz nawet do 90% sprawności odzysku ciepła »

 


Weź udział w warsztatach dla projektantów i praktyków wentylacji pożarowej »
W jaki sposób zestaw inkasencki ułatwi Tobie pracę »
  Dzięki takiemu rozwiązaniu masz możliwość nawiązania stałej współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi i administratorami nieruchomości (...) czytaj dalej »
Projektujesz systemy przeciwpożarowe? Skorzystaj z porady »
Czy moc rozdrabniacza w przepompowni jest istotna »

(...) wsparcie techniczne w zakresie przygotowania projektów koncepcyjnych systemów (...) czytaj dalej »

Bezpośrednie przyłącze do WC umożliwia montaż urządzenia tuż za toaletą, dzięki czemu nie jest (...) czytaj dalej »

 


 

Co o kotłowniach kontenerowych sądzą ich użytkownicy? »

Wyobraź sobie możliwość wyboru ogrzewania, które jest ekonomiczne (generuje do 30% oszczędności w (...) czytaj dalej »

 


Jak zostać dobrze poinformowanym instalatorem HVAC »
Co radzą eksperci od wymiany ciepła »

Program jest skierowany zarówno do firm, jak i osób prywatnych zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z branży HVAC oraz (...) czytaj dalej »

We wszystkich naszych działaniach chcemy w dalszym ciągu być (...)  czytaj dalej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
Najlepsza profesja w branży HVAC

Przeglądy produktów

5/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Wykorzystanie wody deszczowej
  • - Oddymianie klatek i wentylacja garaży
Zobacz szczegóły
Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl