Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

ISH 2017. Brakuje instalatorów - nie tylko u nas!

Waldemar Joniec  |  14.03.2017  |  1
Rozpoczęły się Targi ISH
Rozpoczęły się Targi ISH
Waldemar Joniec

Niemieccy instalatorzy branży sanitarnej, grzewczej i klimatyzacyjnej w ubiegłym roku osiągnęli rekordowy obrót - 41,7 mld euro (10 lat temu tylko 30,6 mld euro).

To dane Zentralverbands Sanitär Heizung Klima (ZVSHK – niemieckiej federacji branży sanitarnej, grzewczej i klimatyzacyjnej). Wzrost napędzały modernizacje łazienek i systemów grzewczych w starych budynkach - to aż 72% obrotów.

Główną grupą klientów byli inwestorzy prywatni  - 61,4%, następnie komercyjni - 16,5%, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe - 13,1% oraz sektor publiczny  - 9%.  Dobre wyniki branży instalacyjnej psuje jednak brak wykwalifikowanych pracowników. Zwiększenie przychodów osiągnięto przy bardzo niewielkim wzroście zatrudnienia. Pomimo zwiększenia zamówień liczba instalatorów wzrosła w 2016 roku jedynie o 1%, do 368 397 pracowników.

Prawie połowa firm szukała możliwości zwiększenia zatrudnienia, ale na rynku pracy brakuje już dobrze wyszkolonych specjalistów. ZVSHK postanowił podjąć działania wspierające kształcenie młodych instalatorów. Od początku tego roku wszystkie odziały tej organizacji w kraju prowadzą wśród młodzieży kampanię „Czas na start”.

W Polsce brakuje chętnych do podjęcia się zawodu instalatora, wynika to najczęściej z braku rzetelnej wiedzy i stereotypów o hydraulikach. A prawda jest taka, że dziś to fachowiec, który decyduje o komforcie i bezpieczeństwie w domach i mieszkaniach, a nie tylko hydraulik od udrażniania kanalizacji. Czy tak samo jest w Niemczech?

Na targach ISH dla uczniów i adeptów zawodu instalatora zorganizowano specjalną strefę Treffpunkt Zukunft, gdzie można poznać różne możliwości kształcenia i rozwoju. Jest też Giełda Pracy, w ramach której wystawcy informują, jakie mają oferty kształcenia dla młodzieży i zatrudnienia dla profesjonalistów. Z kolei podczas Jobday można porozmawiać bezpośrednio z pracownikami działów HR na stoiskach poszczególnych firm. Dla uczniów, praktykantów i studentów wstęp na targi jest bezpłatny

Na ISH instalatorom oferuje się bezpłatnie specjalne wycieczki z przewodnikiem - można wybrać temat, np.  wentylacja, klimatyzacja i chłodzenie czy wytwarzanie i dystrybucja ciepła, i poznawać nowe trendy i technologie. Targi ma zwiedzić w tym roku ok. 200 000 fachowców.

Waldemar Joniec

Niemieccy instalatorzy branży sanitarnej, grzewczej i klimatyzacyjnej w ubiegłym roku osiągnęli rekordowy obrót - 41,7 mld euro (10 lat temu tylko 30,6 mld euro). To dane Zentralverbands Sanitär Heizung Klima (ZVSHK – niemieckiej federacji branży sanitarnej, grzewczej i klimatyzacyjnej). Wzrost napędzały modernizacje łazienek i systemów grzewczych w starych budynkach - to aż 72% obrotów. Główną grupą klientów byli inwestorzy prywatni  - 61,4%, następnie komercyjni - 16,5%, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe - 13,1% oraz sektor publiczny  - 9%.  Dobre wyniki branży instalacyjnej psuje jednak brak wykwalifikowanych pracowników. Zwiększenie przychodów osiągnięto przy bardzo niewielkim wzroście zatrudnienia. Pomimo zwiększenia zamówień liczba instalatorów wzrosła w 2016 roku jedynie o 1%, do 368 397 pracowników. Prawie połowa firm szukała możliwości zwiększenia zatrudnienia, ale na rynku pracy brakuje już dobrze wyszkolonych specjalistów. ZVSHK postanowił podjąć działania wspierające kształcenie młodych instalatorów. Od początku tego roku wszystkie odziały tej organizacji w kraju prowadzą wśród młodzieży kampanię „Czas na start”. 

W Polsce brakuje chętnych do podjęcia się zawodu instalatora, wynika to najczęściej z braku rzetelnej wiedzy i stereotypów o hydraulikach. A prawda jest taka, że dziś to fachowiec, który decyduje o komforcie i bezpieczeństwie w domach i mieszkaniach, a nie tylko hydraulik od udrażniania kanalizacji. Czy tak samo jest w Niemczech? 

Na targach ISH dla uczniów i adeptów zawodu instalatora zorganizowano specjalną strefę Treffpunkt Zukunft, gdzie można poznać różne możliwości kształcenia i rozwoju. Jest też Giełda Pracy, w ramach której wystawcy informują, jakie mają oferty kształcenia dla młodzieży i zatrudnienia dla profesjonalistów. Z kolei podczas Jobday można porozmawiać bezpośrednio z pracownikami działów HR na stoiskach poszczególnych firm. Dla uczniów, praktykantów i studentów wstęp na targi jest bezpłatny.  

Na ISH instalatorom oferuje się bezpłatnie specjalne wycieczki z przewodnikiem - można wybrać temat, np.  wentylacja, klimatyzacja i chłodzenie czy wytwarzanie i dystrybucja ciepła, i poznawać nowe trendy i technologie. Targi ma zwiedzić w tym roku ok. 200 000 fachowców. 

Waldemar Joniec

Komentarze

(1)
Kazimierz | 09.05.2017, 16:29
To wszystko przez to, ze ludzie nie zdają sobie sprawy, jak dużo pieniędzy można zaoszczędzić przez taką instalację. Ja całe szczęście zdecydowałam się na panele w firmie.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl