ISH 2017. Patrzymy w Zukunft!

Waldemar Joniec  |  16.03.2017
Firmy podkreślają zainteresowanie przyszłością.Wielu poświęciło sporo miejsca na stoiskach produktom, które dopiero mają powstać. Skupiają się na wizerunku marki i jej wiązaniu z emocjami, podkreślaniu kompleksowości oferty i obsługi posprzedażowej.
Firmy podkreślają zainteresowanie przyszłością.Wielu poświęciło sporo miejsca na stoiskach produktom, które dopiero mają powstać. Skupiają się na wizerunku marki i jej wiązaniu z emocjami, podkreślaniu kompleksowości oferty i obsługi posprzedażowej.
Redakcja RI

Ale zacznijmy od teraźniejszości. Przyjrzałem się wczoraj m.in. ofercie kotłów na pelety i kominków. U nas tym ostatnim nie sprzyja obecnie atmosfera, jaka zapanowała przy okazji alarmów smogowych. Ponadto w Polsce dla kominków nie ma żadnych wymagań względem emisji, a Niemcy zadbali o nie już kilkanaście lat temu.

Zadaniem dyrektywy Ecodesign jest m.in. wyeliminowanie negatywnego oddziaływania kominków na środowisko, spowodowanego ich wysoką emisją, a niską sprawnością. Na rynek niemiecki nie można wprowadzać urządzeń, które nie mają badań potwierdzających spełnianie przez nie wymogów, w tym w zakresie emisji pyłów.

Zobacz także: Warszawiacy otrzymają dofinansowanie do wymiany pieców

Szacuje się, że ok. 12 mln domów w Niemczech ogrzewanych jest drewnem. Co więcej, liczba ta nie maleje, a wręcz wzrasta. Od dwóch lat obowiązują surowe wymagania – jeśli piece i kominki są stare i nie spełniają aktualnych wymagań, to muszą mieć filtry. Jak nie ma filtra, to jest kara, nawet do 5 tys. euro. Cieszą się z tego nie tylko sąsiedzi właścicieli kominków, bo nie wdychają pyłów, ale i kominiarze, bo pracy im nie brakuje.

I to jest przykład, jak nasi sąsiedzi dbają o jakość – rynek i producentów oraz wykonawców trzeba wspomagać, właśnie poprzez podnoszenie standardów, a nie ich obniżanie. Wszyscy znamy zasadę z ekonomii, że gorsze (tańsze) wypiera lepsze (droższe), ale ciągle ulegamy ułudzie niskiej ceny, a potem płacimy słono. Na przykład: nowości do regulacji i sterowania instalacjami, jakie widziałem na targach, wymagają wysokiej kultury montażu i odpowiedniej ceny urządzeń – lecz gwarantują nie tylko wysoki komfort, ale i tanią eksploatację.

Przeczytaj również: Rynek urządzeń HVACR w Europie

Widać pewne zmiany na rynku projektowania oraz modernizowania małych instalacji – o kilkanaście tygodni skrócono czas oczekiwania na nie. Można je w zasadzie dostać online w parę dni, a w ślad za mailem, po kilku godzinach do drzwi puka instalator z gotowym zestawem urządzeń i armatury. Pokazuje to, do czego można zaprząc nowe technologie i że mocni gracze mogą zmieniać tradycyjne formy pracy na rynku instalacyjnym, od lat pod tym względem uporządkowanym.

Kolejne spostrzeżenie: wzrost powierzchni firm specjalizujących się w pompach ciepła – z każdymi targami rosną i poszerzają oferty także o technologie korzystające z ciepła odpadowego.

Sprawdź szczegóły: Najlepsze praktyki w likwidacji niskiej emisji

Odnoszę jednak wrażenie, że największe firmy nie stawiają w tym roku tak intensywnie na nowości. Podkreślają raczej zainteresowanie przyszłością, wielu poświęciło nawet sporo miejsca na stoiskach produktom, które dopiero mają powstać. Skupiają się na wizerunku marki (nowe hasła reklamowe, odświeżone logotypy i strony) i jej wiązaniu z emocjami, podkreślaniu kompleksowości oferty i znaczenia obsługi posprzedażowej.

Widać też wyraźnie wzrost znaczenia elektroniki – jej możliwości w instalacjach wydają się niewyczerpane. Są głosy, że niedługo program do sterowania instalacjami w domach trzeba będzie chronić tak, jak aplikacje bankowe…

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Szukasz energooszczędnej wentylacji do restauracji, sklepu, hotelu? Z tą wentylacją osiągniesz nawet do 90% sprawności odzysku ciepła »

 


Weź udział w warsztatach dla projektantów i praktyków wentylacji pożarowej »
W jaki sposób zestaw inkasencki ułatwi Tobie pracę »
  Dzięki takiemu rozwiązaniu masz możliwość nawiązania stałej współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi i administratorami nieruchomości (...) czytaj dalej »
Projektujesz systemy przeciwpożarowe? Skorzystaj z porady »
Czy moc rozdrabniacza w przepompowni jest istotna »

(...) wsparcie techniczne w zakresie przygotowania projektów koncepcyjnych systemów (...) czytaj dalej »

Bezpośrednie przyłącze do WC umożliwia montaż urządzenia tuż za toaletą, dzięki czemu nie jest (...) czytaj dalej »

 


 

Co o kotłowniach kontenerowych sądzą ich użytkownicy? »

Wyobraź sobie możliwość wyboru ogrzewania, które jest ekonomiczne (generuje do 30% oszczędności w (...) czytaj dalej »

 


Jak zostać dobrze poinformowanym instalatorem HVAC »
Co radzą eksperci od wymiany ciepła »

Program jest skierowany zarówno do firm, jak i osób prywatnych zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z branży HVAC oraz (...) czytaj dalej »

We wszystkich naszych działaniach chcemy w dalszym ciągu być (...)  czytaj dalej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
Najlepsza profesja w branży HVAC

Przeglądy produktów

5/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Wykorzystanie wody deszczowej
  • - Oddymianie klatek i wentylacja garaży
Zobacz szczegóły
Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl