Do wzięcia Rynek Instalacyjny 7-8/2015

POBIERZ BEZPŁATNIE - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Warszataty o słonecznych systemach ciepłowniczych w praktyce

Redakcja RI  |  27.03.2017
Słuchacze warsztatów w Muzeum Warszawskiej Pragi.
Słuchacze warsztatów w Muzeum Warszawskiej Pragi.
IEO

16 marca 2017 roku w Muzeum Warszawskiej Pragi odbyły się warsztaty organizowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej w ramach projektu SDHp2m "Słoneczne systemy ciepłownicze w praktyce". Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki, a partnerem został Arcon-Sunmark.

Przeczytaj również: Analiza pracy sieci ciepłowniczej po termomodernizacji odbiorów ciepła

Tylko 7,4% ciepła systemowego w Polsce wytwarzane jest z odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym ponad 7% to ciepło z biomasy. Aż 75% ciepła powstaje w procesach spalania węgla. Energetyka cieplna to zatem zasadniczo węgiel, a energetyka odnawialna w polskich przedsiębiorstwach ciepłowniczych dotychczas była kojarzona niemal wyłącznie z biomasą. Przykłady z krajów Unii Europejskiej pokazują, że nie tylko biomasa, ale coraz częściej energia słoneczna umożliwia wypełnienie coraz wyższych celów w zakresie udziałów odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz redukcji emisji zanieczyszczeń w ciepłownictwie i obniżania kosztów z tym związanych. Osiągnięcie wyznaczonych celów jest możliwe również dzięki wdrażaniu wielkowymiarowych systemów kolektorów słonecznych zintegrowanych z sezonowymi magazynami ciepła. Nierzadko wykorzystanie energii słonecznej jest najprostszym, najszybszym w realizacji i najtańszym rozwiązaniem.

Duńskie instalacje tego typu są w stanie zapewnić 50-60% udziału ciepła słonecznego w całkowitym zapotrzebowaniu systemu, dzięki integracji instalacji kolektorów słonecznych o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych z sezonowym magazynem ciepła. Wtedy  możliwym staje się skuteczne rozwiązanie problemu niezgodności profili zapotrzebowania i pogodowozależnej produkcji energii z OZE.

Już od dłuższego czasu, przedsiębiorstwa ciepłownicze zastanawiają się, w jaki sposób sprostać wymaganiom dyrektywy 2012/27/UE o efektywności energetycznej, która wprowadza definicję "efektywnych systemów ciepłowniczych (chłodniczych)" i nakazuje  stworzenie warunków do ich rozwoju. "Efektywny system ciepłowniczy i chłodniczy" oznacza system, w którym do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się:

  • co najmniej w 50% energię ze źródeł odnawialnych, lub
  • co najmniej w 50% ciepło odpadowe, lub co najmniej w 75% ciepło pochodzące z kogeneracji, lub
  • co najmniej w 50% wykorzystuje się połączenie powyższych.

Według Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, istniejące systemy ciepłownicze w Polsce w 85% nie spełniają tych wymogów i muszą zostać dostosowane.

Zobacz także: Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Idea wdrażania rozwiązań na tego typu przyszła do nas między innymi z Danii i Niemiec, gdzie biją rekordy popularności. Według Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa zarządu IEO, w Polsce nadszedł dobry moment na szerokie wdrożenie już sprawdzonych na rynku, europejskiej  i skandynawskim rozwiązań, w szczególności rozwiązań duńskich. Rynek systemów ciepłowniczych z OZE jest na tyle rozwinięty, że budowa wielkowymiarowych instalacji OZE nie stanowi już problemu technicznego oraz pozwala na skorzystanie z tzw. ekonomiki skali i obniżenie kosztów ciepła lub zmniejszenie ryzyka jego wzrostu z uwagi na koszty paliw i ochrony środowiska.

Poza tym warto zauważyć, że programy wsparcia z POIŚ, którymi, jako Instytucja Wdrażająca, zarządza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspierają  budowę tzw. słonecznych systemów ciepłowniczych. Coraz łatwiej zauważyć rosnące zainteresowanie Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej budową systemów ciepłowniczych połączonych z magazynami ciepła i instalacjami OZE. Sezonowe magazyny ciepła pozwalają na wykorzystanie wszystkich zalet znanych już powszechnie małych zasobników ciepła i też rozwiązują problem niewystarczającej mocy chwilowej i niedopasowanego do ciepłownictwa mieszkaniowego cyklu ładowania/rozładowywania magazynu. Wielkogabarytowe, sezonowe magazyny ciepła stabilizują pracę systemów kolektorów słonecznych w okresie całego roku i umożliwiają uzyskanie wymaganego wysokiego udziału energii słonecznej (energii z OZE).

Według Wojciecha Zabłockiego, burmistrza Pragi Północ popierającego OZE, dodatkową zaletą sezonowych zasobników ciepła  jest fakt, że dzięki nim można nie włączać dodatkowych – zazwyczaj najbardziej kosztownych-  mocy w systemach grzewczych, a nawet zmniejszać obciążenie cieplne funkcjonujących obecnie źródeł (co stanowi oszczędność dla przedsiębiorstw ciepłowniczych i tym  samym zmniejsza emisję CO2).

W spotkaniu udział wzięło 60 osób, przedstawiciele przedsiębiorstw ciepłowniczych, urzędów miast i gmin oraz funduszy OZE, ale również europejscy partnerzy projektu SDH. Rynek ciepła i przedsiębiorstwa ciepłownicze w Polsce przedstawił Paweł Bogusławski z Urzędu Regulacji Energetyki. Główne cele projektu oraz stan realizacji projektu SDHp2m przedstawił Thomas Pauschinger z Steinbeis Research Institute Solites – koordynator projektu. Rozwiązania techniczne wielkoskalowych słonecznych systemów ciepłowniczych w Europie, w tym: projektowanie słonecznych systemów ciepłowniczych (solar district heating - SDH), magazyny sezonowe, bezpieczeństwo dostaw ciepła w systemach ciepłowniczych w okresie zimowym, monitorowanie wyników i gwarancji wykonania systemów SDH przedstawił Jan-Olof Dalenbäck z CIT Energy Management AB. Przykłady instalacji słonecznych systemów ciepłowniczych współpracujących z magazynami ciepła w  Danii przedstawił Per Alex Sørensen z PlanEnergi. Praktyczne aspekty budowy wielkoskalowych słonecznych systemów ciepłowniczych współpracujących z magazynami ciepła w praktyce przedstawił Jan Kowejsza oraz Peter Eijbergen z Arcon-Sunmark GmbH. Ekonomiczne aspekty funkcjonowania systemów typu SDH  i modele finansowania systemów SDH w krajach UE przedstawił Moritz Schubert z SOLID.

Dowiedz się więcej: Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Ponadto, biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania prawne w Polsce, warto rozważyć magazynowanie niezbilansowanej energii elektrycznej (czyli zdecydowanie tańszej) z elektrowni wiatrowych. Przedsiębiorstwo ciepłownicze dysponujące magazynem ciepła mogłoby tanio tę energię zagospodarować w sezonowym magazynie ciepła.

Zgodnie z unijnym kierunkiem rozwoju, dostępnymi stają się coraz dogodniejsze modele finansowania przedsięwzięć związanych z poprawą efektywności energetycznej systemów ciepłowniczych, a co za tym idzie, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej mogą uzyskać coraz tańsze finansowanie planowanych przedsięwzięć. Uruchomione zostały liczne działania mające na celu ułatwienie przeprowadzania inwestycji w tym zakresie, zarówno na poziomie lokalnym – dotacje w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dedykowane mniejszym przedsięwzięciom oraz krajowym – dotacje i pożyczki preferencyjne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dedykowane większym przedsięwzięciom.

Europejski Bank Inwestycyjny prowadzi program ELENA, w ramach którego można uzyskać fundusze na pokrycie do 90% kosztów przygotowania większych, często kompleksowych inwestycji m.in. z zakresu efektywności energetycznej – w tym inwestycje w rozbudowę sieci ciepłowniczej i instalacje odnawialnych źródeł energii. O pomoc techniczną w ramach programu ELENA mogą się starać zarówno podmioty publiczne jak i prywatne, na poziomie lokalnym, regionalnym oraz krajowym. W ramach grantu, do 2009, przydzielono ok. 95 milionów Euro pomocy technicznej.

Podsumowując, zastosowanie systemów OZE z magazynami w ciepłownictwie to:

  • stały kierunek w ciepłownictwie i kogeneracji,
  • stanowią one stabilne źródło ciepła z OZE (takie są obecnie preferowane przez rząd) ,
  • cena ciepła słonecznego nie wzrasta, bo nie jest uzależniona od cen paliw i kosztów uprawnień do emisji,
  • kolektory słoneczne mają dobrą opinię w społeczeństwie, w przedsiębiorstwach i są w szerokim zakresie produkowane w kraju.

mat. IEO

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czy zmiękczacze wody mogą być bezawaryjne »
W jaki sposób zestaw inkasencki ułatwi Tobie pracę »
Specjalnie dobrane systemy ustawień zapewniające jeszcze większą wydajność i dokładniejszą filtrację (...) czytaj dalej »
Dzięki takiemu rozwiązaniu masz możliwość nawiązania stałej współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi i administratorami nieruchomości (...) czytaj dalej »

 


 

Chcesz dobrać odpowiedni system do uzdatniana wody? Zapytaj na forum »

 


Projektujesz systemy przeciwpożarowe? Skorzystaj z porady »
Czy moc rozdrabniacza w przepompowni jest istotna »

(...) wsparcie techniczne w zakresie przygotowania projektów koncepcyjnych systemów (...) czytaj dalej »

Bezpośrednie przyłącze do WC umożliwia montaż urządzenia tuż za toaletą, dzięki czemu nie jest (...) czytaj dalej »

 


 

Co o kotłowniach kontenerowych sądzą ich użytkownicy? »

Wyobraź sobie możliwość wyboru ogrzewania, które jest ekonomiczne (generuje do 30% oszczędności w (...) czytaj dalej »

 


Jak zostać dobrze poinformowanym instalatorem HVAC »
Co radzą eksperci od wymiany ciepła »

Program jest skierowany zarówno do firm, jak i osób prywatnych zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z branży HVAC oraz (...) czytaj dalej »

We wszystkich naszych działaniach chcemy w dalszym ciągu być (...)  czytaj dalej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
Najlepsza profesja w branży HVAC

Przeglądy produktów

4/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe z OZE
  • - Wentylacja z rekuperatorami wewnątrzściennymi
Zobacz szczegóły
Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl