Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Przed nami era elektroniki - wnioski z ISH 2017

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 4/2017  |  08.05.2017
Targi ISH 2017 były okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami na rynku.
Targi ISH 2017 były okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami na rynku.
WJ

 "Woda. Energia. Życie" - to hasło przewodnie tegorocznych targów ISH we Frankfurcie nad Menem. Targi pokazały, jak rysują się trendy na rynku na najbliższe lata, a nawet dziesięciolecia. Niezależność energetyczna i gospodarka nisko- i bezemisyjna nabierają coraz większego znaczenia. Liderzy branży grzewczej wprost mówili, że za dwie dekady w ich ofertach będą dominować urządzenia grzewcze zasilane energią elektryczną, głównie pozyskiwaną z OZE. Widać tendencję do "skonsumowania" licznych nowych rozwiązań i technologii z ostatnich lat poprzez dodanie do nich elementów elektronicznych, ich cyfryzacji i wpinania w system inteligentnego budynku.

Tegoroczne ISH odbywały się w czasie, gdy definiuje się europejską i niemiecką politykę ochrony klimatu i zasobów naturalnych. Niemiecki Związek Branży Grzewczej (BDH) podkreśla, że optymalna strategia to wykorzystanie energoefektywności i odnawialnych źródeł energii. Niemcy szczycą się znaczącą redukcją zużycia energii na ogrzewanie oraz zastępowaniem źródeł kopalnych odnawialnymi i bezemisyjnymi. Nadal jednak mają dużo do zrobienia - policzyli, że zmodernizowanie 14 mln starych instalacji grzewczych może przynieść oszczędność w postaci nawet 15% zużywanej energii.

Wykorzystanie fotowoltaiki jest w Niemczech standardem. Już teraz występuje potrzeba zagospodarowywania nadwyżek energii i coraz częściej nasi sąsiedzi chcą ją zaprząc do ogrzewania i wykorzystywania przez pompy ciepła, a ciepło akumulować krótkoterminowo (w cyklu dobowym) w płaszczyznowych instalacjach grzewczych oraz zasobnikach ciepłej wody. Postępująca cyfryzacja automatyki w instalacjach elektrycznych i grzewczych daje tu spore możliwości i postęp jest szybki. Dużo się też robi, by wykorzystać energię z PV do produkcji wodoru i zasilania ogniw paliwowych. Wodór ma być w przyszłości metanizowany, a taki metan może być magazynowany i przesyłany siecią gazową. Szuka się również innych niż elektroliza technologii pozyskiwania wodoru. Niemieccy naukowcy pracują np. nad programem Synlight – używają lamp, które skupiają wiązkę światła do tego stopnia, że jest ona 10 000 razy silniejsza niż typowe światło słoneczne, pozwala osiągnąć temperaturę ponad 3000°C i rozbić cząsteczki wody na wodór i tlen. A spalanie wodoru w silnikach czy urządzeniach grzewczych nie powoduje emisji CO2.

Zobacz też: ISH 2017 - Water. Energy. Life.

Niemieckie stowarzyszenia branżowe podkreślały też, że wchodzimy w erę digitalizacji, cyfrowego HVAC - zarówno w obszarze eksploatacji instalacji i urządzeń, jak i projektowania, a przed nami sporo zmian, m.in. w kierunku inteligentnych urządzeń i budynków. Ma to być możliwe także dzięki projektowaniu w BIM - idea, projekt, wykonawstwo i eksploatacja oraz utylizacja/recykling obiektów w jednym modelu, czuwającym nad każdym zużywanym kilowatem, i to w zgodzie z ideami ochrony środowiska.

Ogrzewanie - cyfryzacja i OZE

Po odwiedzeniu hali nr 8 i obejrzeniu paru stoisk liderów branży grzewczej widać wyraźnie, że upatrują oni przyszłości w cyfryzacji – elektronika wkracza do urządzeń, steruje nimi oraz całymi instalacjami i budynkami. Celem jest nie tylko komfort, ale też energooszczędność i tym samym niskie koszty eksploatacyjne. Daje to także wymierne efekty ekologiczne. Elektronika wkracza w sferę komunikacji - urządzenia i systemy grzewcze komunikują się z użytkownikiem i serwisem, a nawet producentem, zbierają też dane w celu optymalizacji instalacji. Przyszłość to inteligentne budownictwo oraz inteligentne instalacje i budynki.

Można było odnieść wrażenie, że niektóre firmy nie stawiały w tym roku tak intensywnie na nowości. Podkreślały raczej zainteresowanie przyszłością, wielu wystawców poświęciło nawet sporo miejsca na swoich stoiskach produktom, które dopiero mają powstać. Skupiano się na wizerunku marki (nowe hasła reklamowe, odświeżone logotypy i strony) i jej powiązaniu z emocjami, podkreślaniu kompleksowości oferty i znaczenia obsługi posprzedażowej. Widać było wyraźnie wzrost znaczenia elektroniki - jej możliwości w instalacjach wydają się niewyczerpane. Pojawiają się nawet głosy, że niedługo programy do sterowania instalacjami w domach trzeba będzie chronić tak, jak aplikacje bankowe…

Zmienia się też tradycyjny kanał dystrybucji i serwisowania oraz projektowanie i dobór urządzeń i armatury do małych instalacji grzewczych, zwłaszcza do budynków remontowanych i modernizowanych. Tu także wkracza cyfryzacja i internet. Sporo zmian na niemieckim rynku dystrybucji wywołał dwa lata temu portal termomondo.de, za pomocą którego klient w kilku krokach może dobrać urządzenia i otrzymać ofertę z podaniem kosztów inwestycji. Taki sposób komunikacji z klientem końcowym nie zostanie przez firmy zaniedbany i będą one budować własne kanały dotarcia do niego.

Przeczytaj również: Finansowe doładowanie dla projektów promujących OZE i efektywność energetyczną

Przykładowo Viessmann myślą przewodnią ISH 2017 uczynił hasło "Razem w nowe stulecie". Firma obchodzi obecnie jubileusz 100-lecia i nowe pokolenie w jej kierownictwie pokazuje, jakie szanse wiążą się z cyfryzacją i transformacją energetyczną. Viessmann dostrzega zmianę potrzeb klientów - 80% wszystkich nabywców urządzeń grzewczych szuka informacji online. W tym celu firma utworzyła witrynę heizung.de - źródło informacji dla klientów końcowych, szukających fachowej wiedzy z zakresu ogrzewania, subsydiów, finansowania, doradztwa i rozwiązań technicznych. Platforma ta pośredniczy między użytkownikami i firmami instalatorskimi.

Viessmann oferuje też kalkulatory grzewcze i system obsługujący zamówienia online. Moduł przyspiesza wyszukiwanie najbliższego instalatora i umożliwia przygotowanie sobie samemu oferty ze szczegółowymi kosztami budowy lub modernizacji instalacji. Za pośrednictwem kalkulatora grzewczego firma instalująca systemy grzewcze nawiązuje kontakt z osobą zainteresowaną, składając jej niewiążącą ofertę nowego systemu. W każdej chwili kalkulację można zmienić. Przy zamówieniu wstępnie skonfigurowanych pakietów korzyścią dla instalatora jest niższa cena. Ma on też dostęp do przeglądarki ponad 300 rysunków instalacji ze schematami hydraulicznymi i okablowania oraz listą części i opisem funkcji. Nową platformą jest Vitoguide - centrum serwisowe dla każdego partnera specjalistycznego. Monitoruje ono instalacje grzewcze online i oferuje użytkownikowi bezpieczną eksploatację oraz zdalny wgląd poprzez aplikację mobilną, a serwisantowi stały ogląd powierzonych mu instalacji. To także narzędzie do analizy eksploatacyjnej - na jej podstawie serwis może stwierdzić, jakie prace i nowe ustawienia są konieczne podczas konserwacji, żeby zwiększyć stopień sprawności instalacji i obniżyć koszty energii. Oczywiście wykrywa też błędy i wzywa, jeśli to konieczne, serwis, który może też działać zdalnie. W przypadku pomp ciepła zdalne sterowanie eksploatacją ma duże znaczenie.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 4/2017
Tagi: 
ish 2017 | 
targi frankfurt | 
oze | 
ogrzewanie | 
cyfryzacja | 
fotowoltaika

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl