Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

PKN Orlen w europejskim projekcie badawczym

Redakcja RI  |  10.05.2017
Zakład produkcyjny PKN Orlen.
Zakład produkcyjny PKN Orlen.
PKN Orlen

Koncern aktywnie zwiększa potencjał w obszarze badań i rozwoju, tym razem realizując projekt w ramach europejskiego Programu Horyzont 2020. Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach inicjatywy Orlen weźmie udział w europejskim projekcie energetycznym . Ma on na celu przetestowanie innowacyjnych rozwiązań w ramach istniejącej infrastruktury energetycznej, działającej w wysokosprawnej kogeneracji.

Horyzont 2020 jest największym w historii programem finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Ma on na celu stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, przez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii. Budżet przewidziany na lata 2014-2020 wynosi blisko 80 mld euro.

W projekt, obok polskiej spółki zaangażowane są Uniwersytet w Genui, NV Mayekawa Europe, Limmat Scientific, Clauger, Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie, IREN, SIEMENS Industry Software SAS, D’Appolonia, Novener, Aristotele University, Ansaldo Energia oraz Alfa Laval Lund.

Zgodnie z założeniami programu, kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy pomiędzy firmami, a następnie projekt wejdzie w fazę realizacji.

- Udział PKN Orlen w projekcie umożliwi dalszą budowę kompetencji B+R w towarzystwie europejskich liderów w tym obszarze, a także zwiększy dostęp do nowej wiedzy i trendów technologicznych. Jednocześnie, poprzez udział w projekcie, mamy możliwość utrwalania wizerunku koncernu w Europie jako firmy innowacyjnej - komentuje Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN Orlen ds. Rozwoju i Energetyki.

Projekt będzie polegał na określeniu potencjału zwiększenia elastyczności pracy jednostki gazowo-parowej, poprzez zastosowanie w nich wysokotemperaturowych pomp ciepła. Dążąc do pełnego wykorzystania możliwości elastyczności jednostek i rozszerzenia zakresu ich pracy, wdrożona zostanie testowo innowacyjna koncepcja integracji wysokosprawnej pompy ciepła z zaawansowanymi mechanizmami sterowania jako narzędzia inteligentnego planowania.

Zobacz też: Przed nami era elektroniki - wnioski z ISH 2017

Bloki gazowo-parowe są kluczowym elementem strategii energetycznej PKN Orlen. Oprócz produkcji pary technologicznej i energii mogą być także wykorzystywane do stabilizacji systemu, niezbędnej przy zwiększającym się udziale niesterowalnych źródeł OZE. Projekt, w którym PKN Orlen jest równorzędnym partnerem, doskonale wpisuje się w strategię dywersyfikacji mixu energetycznego Polski w zakresie energetyki, promującą tego typu rozwiązania, ze względu na ich wysoką sprawność.

W ramach konsorcjum do zadań PKN Orlen będzie należeć m.in. udział w pracach przy analizie wpływu zastosowania wysokosprawnej pompy ciepła w bloku gazowo-parowym, na przykładzie jednej z inwestycji koncernu.

 

mat. PKN Orlen

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl