Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Forum Termomodernizacja 2017. Relacja

Redakcja RI  |  11.05.2017
Tematem przewodnim tegorocznego Forum była efektywność energetyczna w budownictwie.
Tematem przewodnim tegorocznego Forum była efektywność energetyczna w budownictwie.
WJ

Forum Termomodernizacja 2017 odbyło się 25  kwietnia w Warszawie. Audytorzy i specjaliści już po raz 17. zebrali się, by omówić problemy efektywności energetycznej w cyklu spotkań corocznie organizowanych przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych.

W Forum wzięło udział około 150 osób. Głównym tematem były nowe przepisy, technologie i kierunki rozwoju efektywności energetycznej w budownictwie.

Obrady, które odbywały się w trzech sesjach problemowych, otworzył prezes ZAE Dariusz Heim. W sesji poświęconej problemom prawnym Bogdan Żmijewski (Lewant) omówił problemy projektu Kodeksu architektoniczno-budowalnego, który ma całkowicie zmienić dotychczasowy stan prawny w budownictwie i urbanistyce. Proponowane rozwiązania prawne mogą być jednak jeszcze zmienione, z uwagi na liczne uwagi zgłoszone do tego projektu.

Zmiany w Warunkach Technicznych, jakie wejdą w życie w 2017 r. przedstawił Jerzy Żurawski (DAEiŚ). Maciej Robakiewicz (ZAE, FPE) omówił przepisy zawarte w nowej ustawie o efektywności energetycznej, które pozytywnie zmieniają system białych certyfikatów, a także te, które budzą wątpliwości w praktycznym stosowaniu, jak np. przepisy o audytach energetycznych przedsiębiorstw. Założenia nowego rozporządzenia o audytach efektywności energetycznej, które wkrótce ma być wydane omówił Andrzej Guzowski (Ministerstwo Energii), a Dariusz Heim (ZAE, Politechnika Łódzka) opowiedział o zmianach normalizacyjnych przygotowywanych w KT 179 PKN, w tym o najważniejszej  zmianie, którą wprowadzi nowa, podstawowa norma obliczania zapotrzebowania na energię do ogrzewania i chłodzenia 52016-1, a która zastąpi normę PN-EN ISO 13790.

Przedstawiciel BGK Tomasz Makowski przedstawił efekty, jakie w okresie kilkunastu lat przyniosła ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. W tym czasie wypłacono ponad 2 miliardy zł premii,  wspierając inwestycje o koszcie ponad 13 mld. zł i uzyskując blisko 1 mld oszczędności rocznych kosztów zużycia energii.

W sesji poświęconej nowym rozwiązaniom Artur Karczmarczyk (Viessmann) omówił nowe rozwiązania techniczne i korzystne efekty ekonomiczne zastosowania powietrznych pomp ciepła, Marek Toboła i Paweł Morawski (Philips Lighting) przedstawili korzyści zastosowania lamp LED w ramach programu gospodarki niskoemisyjnej, a Marek Czajkowski (eGain) przedstawił nowe możliwości oszczędnego ogrzewania przez zastosowanie regulacji działania węzłów ciepłowniczych w oparciu o prognozę (a nie stan aktualny) pogody, uwzględniając nie tylko temperaturę, ale i opady, wiatr, nasłonecznienie itd. 

Michał Strzeszewski (SANKOM) w swojej prezentacji przedstawił nowe możliwości programów z serii Audytor, obejmujące import, eksport i edycję trójwymiarowego modelu budynków. Andrzej Rajkiewicz (NAPE) omówił projekt RentalCal, który dotyczy możliwości poprawy efektywności energetycznej w sektorze wynajmu lokali mieszkaniowych. Celem projektu jest m.in. opracowanie modelu biznesowego i kalkulatora, do oceny rentowności modernizacji budynków wielomieszkaniowych w celu poprawy efektywności zużycia energii.

Podczas trzeciej sesji Forum zaprezentowano wyniki polsko-norweskiego programu dotyczącego budynków o niemal zerowym zużyciu energii (KODnZEB). Jego celem było opracowanie wielobranżowej koncepcji technicznej oraz programu funkcjonalno-użytkowego dla modernizacji do standardu nZEB dwóch budynków oraz modelu finansowania dla tych inwestycji.

Przypomnij sobie: XVI Forum Termomodernizacja - relacja

Budynek Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska oraz dom studencki Muszelka w Warszawie doczekały się bardzo szczegółowego opracowania modernizacji. W tych budynkach zaprojektowano wieloobranżową modernizację zapewniającą założoną efektywność energetyczną (zużycie energii poniżej 30 kWh/m2/rok), z jednoczesnym podwyższeniem standardu użytkowego i estetyki. Projekt przedstawiono w kilku prezentacjach, których autorami byli przedstawiciele Politechniki Warszawskiej (Andrzej Wiszniewski, Jerzy Kwiatkowski, Elżbieta Dagny Rylska, Jerzy Sowa) oraz Barbara Szybinska-Matusiak (Light&Colour Centre z Norwegii). Wyniki studiów nad budynkami nZEB opublikowano w obszernej monografii, uczestnicy otrzymali ją w formie elektronicznej wraz z referatami.

Podczas forum swoje stoiska miały firmy Philips Lighting, eGain Poland i AERECO.

Patronat honorowy nad Forum objęły: Ministerstwo Energii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Rynek Instalacyjny objął wydarzenie patronatem medialnym.

 

Maciej Robakiewicz

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl