Forum Termomodernizacja 2017. Relacja

Redakcja RI  |  11.05.2017
Tematem przewodnim tegorocznego Forum była efektywność energetyczna w budownictwie.
Tematem przewodnim tegorocznego Forum była efektywność energetyczna w budownictwie.
WJ

Forum Termomodernizacja 2017 odbyło się 25  kwietnia w Warszawie. Audytorzy i specjaliści już po raz 17. zebrali się, by omówić problemy efektywności energetycznej w cyklu spotkań corocznie organizowanych przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych.

W Forum wzięło udział około 150 osób. Głównym tematem były nowe przepisy, technologie i kierunki rozwoju efektywności energetycznej w budownictwie.

Obrady, które odbywały się w trzech sesjach problemowych, otworzył prezes ZAE Dariusz Heim. W sesji poświęconej problemom prawnym Bogdan Żmijewski (Lewant) omówił problemy projektu Kodeksu architektoniczno-budowalnego, który ma całkowicie zmienić dotychczasowy stan prawny w budownictwie i urbanistyce. Proponowane rozwiązania prawne mogą być jednak jeszcze zmienione, z uwagi na liczne uwagi zgłoszone do tego projektu.

Zmiany w Warunkach Technicznych, jakie wejdą w życie w 2017 r. przedstawił Jerzy Żurawski (DAEiŚ). Maciej Robakiewicz (ZAE, FPE) omówił przepisy zawarte w nowej ustawie o efektywności energetycznej, które pozytywnie zmieniają system białych certyfikatów, a także te, które budzą wątpliwości w praktycznym stosowaniu, jak np. przepisy o audytach energetycznych przedsiębiorstw. Założenia nowego rozporządzenia o audytach efektywności energetycznej, które wkrótce ma być wydane omówił Andrzej Guzowski (Ministerstwo Energii), a Dariusz Heim (ZAE, Politechnika Łódzka) opowiedział o zmianach normalizacyjnych przygotowywanych w KT 179 PKN, w tym o najważniejszej  zmianie, którą wprowadzi nowa, podstawowa norma obliczania zapotrzebowania na energię do ogrzewania i chłodzenia 52016-1, a która zastąpi normę PN-EN ISO 13790.

Przedstawiciel BGK Tomasz Makowski przedstawił efekty, jakie w okresie kilkunastu lat przyniosła ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. W tym czasie wypłacono ponad 2 miliardy zł premii,  wspierając inwestycje o koszcie ponad 13 mld. zł i uzyskując blisko 1 mld oszczędności rocznych kosztów zużycia energii.

W sesji poświęconej nowym rozwiązaniom Artur Karczmarczyk (Viessmann) omówił nowe rozwiązania techniczne i korzystne efekty ekonomiczne zastosowania powietrznych pomp ciepła, Marek Toboła i Paweł Morawski (Philips Lighting) przedstawili korzyści zastosowania lamp LED w ramach programu gospodarki niskoemisyjnej, a Marek Czajkowski (eGain) przedstawił nowe możliwości oszczędnego ogrzewania przez zastosowanie regulacji działania węzłów ciepłowniczych w oparciu o prognozę (a nie stan aktualny) pogody, uwzględniając nie tylko temperaturę, ale i opady, wiatr, nasłonecznienie itd. 

Michał Strzeszewski (SANKOM) w swojej prezentacji przedstawił nowe możliwości programów z serii Audytor, obejmujące import, eksport i edycję trójwymiarowego modelu budynków. Andrzej Rajkiewicz (NAPE) omówił projekt RentalCal, który dotyczy możliwości poprawy efektywności energetycznej w sektorze wynajmu lokali mieszkaniowych. Celem projektu jest m.in. opracowanie modelu biznesowego i kalkulatora, do oceny rentowności modernizacji budynków wielomieszkaniowych w celu poprawy efektywności zużycia energii.

Podczas trzeciej sesji Forum zaprezentowano wyniki polsko-norweskiego programu dotyczącego budynków o niemal zerowym zużyciu energii (KODnZEB). Jego celem było opracowanie wielobranżowej koncepcji technicznej oraz programu funkcjonalno-użytkowego dla modernizacji do standardu nZEB dwóch budynków oraz modelu finansowania dla tych inwestycji.

Przypomnij sobie: XVI Forum Termomodernizacja - relacja

Budynek Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska oraz dom studencki Muszelka w Warszawie doczekały się bardzo szczegółowego opracowania modernizacji. W tych budynkach zaprojektowano wieloobranżową modernizację zapewniającą założoną efektywność energetyczną (zużycie energii poniżej 30 kWh/m2/rok), z jednoczesnym podwyższeniem standardu użytkowego i estetyki. Projekt przedstawiono w kilku prezentacjach, których autorami byli przedstawiciele Politechniki Warszawskiej (Andrzej Wiszniewski, Jerzy Kwiatkowski, Elżbieta Dagny Rylska, Jerzy Sowa) oraz Barbara Szybinska-Matusiak (Light&Colour Centre z Norwegii). Wyniki studiów nad budynkami nZEB opublikowano w obszernej monografii, uczestnicy otrzymali ją w formie elektronicznej wraz z referatami.

Podczas forum swoje stoiska miały firmy Philips Lighting, eGain Poland i AERECO.

Patronat honorowy nad Forum objęły: Ministerstwo Energii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Rynek Instalacyjny objął wydarzenie patronatem medialnym.

 

Maciej Robakiewicz

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl