Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Trwa XX konferencja Gazterm

Redakcja RI  |  15.05.2017
Wystąpienie Macieja Woźniaka z PGNiG.
Wystąpienie Macieja Woźniaka z PGNiG.
WJ

Na jubileuszowej XX konferencji Gazterm trwa dyskusja nt. perspektyw dla nowego modelu rynku gazu w regionie Trójmorza.

Obecna strategia wobec rynku gazu ziemnego wyraźnie akcentuje potrzebę współpracy międzynarodowej. Powstać ma Korytarz Norweski, ponadto prowadzone są rozmowy z krajami ESW - członkami UE. Przed nami także rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu. Dywersyfikacja dostaw pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa energetycznego i pozycji na globalnym rynku gazu. Deklaracja państw ESW z sierpnia 2016 r. z Dubrownika o współpracy państw Trójmorza stworzyła opowiednie ramy polityczne do współpracy w obszarze gazu ziemnego.

Przypomnij sobie: XIX Gazterm - podsumowanie

Konferencja stawia sobie za cel m.in. dyskusję nad perspektywą zmian modelu rynku w naszym regionie. Ta dyskusja toczy się w miejscu, gdzie przez okna widać terminal LNG w Świnoujściu, do którego dociera już gaz.

Prognozuje się wzrost udziału gazu w polskiej energetyce. Jeśli nie wykonamy pewnych koniecznych modernizacji teraz, to za kilka lat możemy się spodziewać lawinowego wzrostu zużycia gazu w energetyce.  W związku z tym trzeba już dziś realizować niezbędne inwestycje - to tezy z dyskusji, toczącej się tez wokół kwestii bezpieczeństwa energetycznego,

Podkreśla się, że dominacja jednego dostawcy gazu w Europie ma przełożenie polityczne, niejednokrotnie niekorzystne dla krajów naszego regionu. Oprócz rozbudowy systemów przesyłowych ważnym zagadnieniem są też umowy długoterminowe, które choć mają wiele walorów pozytywnych, to jednak blokują możliwość inwestowania i dywersyfikacji kierunków importu, a tym samym posiadania instrumentów wpływu na ceny gazu. Liberalizacja rynku gazu to uwalnianie cen na rynku hurtowym. To kolejne wyzwanie dla polskiego gazownictwa.

 

Waldemar Joniec

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl