Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Rynek fotowoltaiki 2016/17 w Polsce - raport IEO

Redakcja RI  |  19.05.2017
Mimo trudności branża fotowoltaiki w Polsce się rozrasta.
Mimo trudności branża fotowoltaiki w Polsce się rozrasta.
mat. red.

Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował piątą już edycję raportu "Rynek fotowoltaiki w Polsce 2017", który tradycyjnie zawiera syntezę  stanu rozwoju branży i prezentację trendów rynkowych w fotowoltaice.

W raporcie zaprezentowano dane statystyczne dotyczące sprzedaży instalacji fotowoltaicznych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat (import, eksport, segmentacja rynku krajowego), możliwości rozwoju rynku oraz dominujące modele biznesowe dla branży fotowoltaicznej w Polsce wynikające z ram prawnych i uwarunkowań ekonomicznych i rynkowych.

Partnerem raportu jest Europejski Instytut Miedzi. Raport został objęty patronatem przez: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. (dawniej PAIZ) oraz  Związek Gmin Wiejskich RP.

Przeczytaj także: Nowe perspektywy dla fotowoltaiki w Europie

Łączna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2016 roku wyniosła ok. 199 MW. Moc instalacji fotowoltaicznych, w tym farm słonecznych zbudowanych w zasadniczym, obowiązującym do połowy 2016 roku systemie wsparcia w postaci zielonych certyfikatów przekroczyła 99 MW. Pozostałe 100 MW zainstalowano w mikroinstalacjach podłączonych do sieci, ale nie korzystających z systemu zielonych certyfikatów. Głównymi wytwórcami energii w mikroinstalacjach są osoby fizyczne, coraz częściej jednak instalacje takie powstają w przedsiębiorstwach. U osób fizycznych dominują  instalacje mniejsze - mikroinstalacje do 10 kW stanowią ponad90 % wszystkich mikroinstalacji zainstalowanych u osób fizycznych. Z kolei u przedsiębiorców powstają zazwyczaj mikroinstalacje większe - instalacje powyżej 10 kW stanowią ok. 63%.

Sumaryczna moc zainstalowana na koniec 2016 r. wg danych Urzędu Regulacji Energetyki wynosi 99 MW, są to następujące instalacje:

  • instalacje z koncesją na wytwarzanie energii elektrycznej - instalacje o mocy większej niż 200 kW – które stanowią prawie 43 % łącznej mocy zainstalowanej (84,8 MW);
  • instalacje z wpisem do rejestru wytwórców energii w małej instalacji - instalacje o mocy 40 - 200 kW – które stanowią prawie 4 % łącznej mocy zainstalowanej (7,7 MW);
  • oraz mikroinstalacje wnioskujące o wydanie świadectw pochodzenia - instalacje o mocy poniżej 40 kW – które stanowią 3,3 % łącznej mocy zainstalowanej (6,5 MW).

W samym 2016 roku powstało ponad 101 MW nowych mocy w fotowoltaice, z czego aż ok. 73 MW w mikroinstalacjach.

Przekonaj się: Inwestycje w mikroinstalacje opłacalne tylko dla przedsiębiorców

Liczne zawirowanie legislacyjne w 2016 r. były niewątpliwie utrudnieniem w rozwoju branży fotowoltaicznej, jednak Polska wyszła z nich obronną ręką.  Wg Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa IEO niestabilność przepisów i ulotność dotacji w 2016 roku oraz niepewność inwestorów o warunki wsparcia w 2017 roku spowodowały, że rynek fotowoltaiki w ub. roku rozwijał się impulsywnie jako wypadkowa wielu czynników. Bardzo trudno związać faktyczne efekty rynkowe i sprzedażowe branży PV z instrumentami wsparcia, a wiązanie wzrostu rynku z najnowszymi regulacjami byłoby nadużyciem. Okazuje się,  że technologia zaczyna wygrywać z niestabilnym i mało sprzyjającym prawem.

- Sektor fotowoltaiki rozwijał się, ze względu na globalne trendy i żywotność samej technologii jak też wysokiego poparcia społecznego jakim się niezmiennie cieszy w Polsce - twierdzi Justyna Zarzeczna, która z przedstawicielami branży pracowała nad badaniem polskiego rynku fotowoltaiki.

Warto zaznaczyć, że w świetle przeprowadzonych badań potencjał sektora jest dużo większy, niż stan faktyczny. Obecne zdolności produkcyjne badanych firm wynoszą 143 MW/rok  i są wykorzystywane jedynie w ok. 20%. Już w 2017 roku zdolności te mogą wzrosnąć do 223 MW/rok, z uwagi na rozbudowę linii produkcyjnych polskich zakładów, jak zapowiadają ankietowani producenci modułów fotowoltaicznych.

Wg ankietowanych producentów i dystrybutorów urządzeń fotowoltaika będzie rozwijała się najszybciej w sektorze prosumentów biznesowych (moce rzędu 20-200 kW), czyli w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, które ponoszą relatywnie najwyższe koszty zaopatrzenia w energię elektryczną.

Jak twierdzi prezes IEO, Grzegorz Wiśniewski, mimo trudności branża fotowoltaiki w Polsce i stojąca za nią technologia po raz kolejny wykazały, że fotowoltaika zasługuje na to, by stać się przynajmniej tak samo wiodącym projektem flagowym w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jak dobrze już rozpoznawane programy przemysłowe: „drony”, e-busy”, Lux-torpedy”. Ma olbrzymi potencjał, aby znacznie szerzej wpisać się w nośną  koncepcję „Przemysłu 4.0” promowaną przez Ministerstwo Rozwoju.

Zobacz też: Polska musi zainwestować w OZE

Autorzy raportu wskazują na potrzebę ustanowienia sektorowego programu badawczego nastawionego na rozwój technologiczny i aplikacje nakierowane przede wszystkim na krajowy rynek prosumencki oraz wzmocnienie instrumentów systemem wsparcia w tym zakresie.

- Nośnikiem innowacji w fotowoltaice są przede wszystkim walczące także na rynkach zagranicznych krajowe firmy produkujące urządzenia i przede wszystkim na ich potrzeby powinna być nakierowana narodowa agenda badawcza wraz z niezbędnym programem tworzenia przemysłowych laboratoriów badawczych - twierdzi Aneta Więcka, kierownik zespołu energetyki słonecznej w IEO.

 

mat. IEO

Tagi: 
ieo | 
oze | 
fotowoltaika | 
raport | 
ministerstwo rozwoju

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zobacz, jak powstają projekty budynków energooszczędnych »

budownictwo pasywne

Budownictwo energooszczędne to coś więcej niż małe zużycie energii, to przede wszystkim wysoki komfort życia, niskie koszty użytkowania oraz brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne... czytam więcej »

 


Zdradzamy, jak uzyskać  dobrej jakości wodę w domu » 1 sposób na oczyszczanie i klimatyzowanie »
 dobra jakość wody gazomierz

 


Jak uzyskać niską emisję zanieczyszczeń kominem »

 smart pomiary

Wysoka jakość i trwałość wyrobów, doświadczenie techniczne i fachowość załogi oraz naczelna dbałość o bezpieczeństwo użytkowania wyrobów czytam więcej »

 


Czym wyróżniają się niezawodnie systemy kominowe » Na czym polega technologia klejenia kontaktowego »
klej do izolacji zaawansowana technologia w instalacji
Systemy IBF to wielowarstwowe kominy przeznaczone do stosowania z każdym rodzajem paliwa, m.in. drewnem, węglem, gazem czy  (...) czytam więcej » Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Energia z nieczynnych kopalń
  • - Fotowoltaika prosumencka w Polsce
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl