Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowoczesny system sygnalizacji pożarowej w salonach Jaguar, BMW i Land Rover

Redakcja RI  |  02.06.2017
System sygnalizacji Protec pozwoli uchronić salony przed pożarem.
System sygnalizacji Protec pozwoli uchronić salony przed pożarem.
fot. D+H

W Długołęce koło Wrocławia pod szyldem Team Marek Pasierbski powstały imponujących rozmiarów salony samochodowe: Jaguar, Land Rover, BMW oraz Polaris. Obiekt został wyposażony w system sygnalizacji pożarowej Protec zaprojektowany i dostarczony przez D+H Polska. Dobór czujek i sygnalizatorów był podyktowany wysokimi wymaganiami co do do estetyki i bezpieczeństwa salonów – w końcu wartość mienia jest w tym przypadku niebagatelna.

Obiekt stanowił dla projektantów instalacji przeciwpożarowej niemałe wyzwanie. W budynku, poza częścią ekspozycyjną, znajdują się lakiernia, blacharnia, spawalnia, warsztat mechaniczny i myjnia samochodowa. Każda z tych przestrzeni determinuje konieczność doboru specjalistycznych detektorów. Wysoka temperatura, duża wilgotność czy pyły unoszące się w powietrzu mogą bowiem doprowadzić do wywołania fałszywego alarmu. W celu uniknięcia takich sytuacji w obiekcie zastosowano system sygnalizacji pożarowej Protec, którego sercem jest centrala 6400.

Czujki do zadań specjalnych

Skuteczną detekcję pożaru zapewniają m.in. adresowalne czujki optyczno-termiczne z serii 6000PLUS. Ich dobór determinowały głównie funkcje poszczególnych stref salonu samochodowego oraz specyfika samego projektu architektonicznego. Czujki optyczno-termiczne zapewniają skuteczną detekcję realnego zagrożenia pożarowego. Dzięki współpracy dwóch detektorów ryzyko błędu jest dużo mniejsze niż przy standardowych czujkach.

Zobacz też: Cirrus HYBRID - czujka zasysająca piątej generacji

Odporność na wilgoć i pył

W pomieszczeniach myjni i sprzątania pojazdów za detekcję odpowiadają czujki serii 6000PLUS/OPTHCO. Są to interaktywne, adresowalne czujki optyczno-termiczne z detektorem CO.

Współzależność detektorów zapewnia skuteczną reakcję na realne pożary, które charakteryzują się wzrostem temperatury i pojawieniem się produktu spalania w postaci tlenku węgla. Czujka ta jest wyjątkowo odporna na warunki panujące w strefach o podwyższonej wilgotności, gdzie występuje para wodna, oraz takich, w których powietrze może być zanieczyszczone pyłem lub kurzem. W części ekspozycyjnej, ze względu na wysokość stropu, warunki otoczenia oraz typ pożaru, który może tam wystąpić, zastosowano czujki serii 6000PLUS/OP – interaktywne, adresowalne, optyczne czujki dymu. Wykorzystują one rozproszoną wiązkę światła, co przekłada się na szybkie wykrywanie pożarów tlących i pewność ich wskazań.

Bezpieczeństwo w parze z estetyką

Warte uwagi jest rozwiązanie zastosowane w przestrzeniach międzystropowych salonu. Wymagania architekta i inwestora były jasne – konstrukcja sufitów monolitycznych miała mieć jak najmniej punktów rewizyjnych. Projektant instalacji ppoż. Artur Barszcz tłumaczy: "Aby sprostać oczekiwaniom architektów, zaproponowaliśmy zastosowanie czujek zasysających ProPoint PLUS. W przestrzeni między konstrukcją budynku a sufitem podwieszanym rozprowadzone są rurki próbkujące. Nie wymagają one zwielokrotnionych punktów rewizyjnych, tak jak tradycyjne detektory. W ten sposób udało się połączyć zabezpieczenie pożarowe z zamysłem architektonicznym".

Czytaj także: Relacja z konferencji "Bezpieczna ewakuacja"

Czujka ProPoint PLUS umożliwia kalibrację trzech stopni czułości detekcji: A, B i C, dzięki czemu można precyzyjnie dopasować ją do miejsca zastosowania. Czujka może dozorować maksymalnie cztery osobno identyfikowane strefy. Każdy z czterech kanałów jest nadzorowany przez osobny moduł SCD z komorą, w której odbywa się detekcja optyczna i CO.

Jedyne takie czujki na rynku

Detektory punktowe Protec posiadają zaawansowany algorytm analizy czynnika pożarowego, a odpowiednia konstrukcja komory pomiarowej sprawia, że są odporne na absorpcję kurzu. Ponadto mogą mieć wbudowane sygnalizatory akustyczne lub głosowe. Są to jedyne tego typu czujki na rynku, którym przyznano świadectwo dopuszczenia CNBOP. Do wyboru jest siedem komunikatów głosowych emitowanych w czasie zagrożenia, istnieje też możliwość zamówienia czujek z niestandardowym komunikatem. W zespole salonów samochodowych istotna okazała się możliwość regulacji natężenia dźwięku w sygnalizatorach. Został on wyregulowany w taki sposób, aby sygnalizatory w wydzielonych pomieszczeniach były słyszalne dla przebywających tam pracowników, ale jednocześnie nie emitowały zbyt głośnych i nieprzyjemnych sygnałów.

System sygnalizacji pożarowej w Długołęce ma strukturę węzłową – równorzędną. Oznacza to, że z poziomu każdej centrali znajdującej się w sieci central można obsługiwać cały system. Budowa węzłowa umożliwia także łatwą rozbudowę systemu poprzez doinstalowanie nowego węzła.

 

mat. D+H

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl