Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Solar Holding powołuje klastry czystej energii

Redakcja RI  |  13.06.2017
Do 2020 r. Polska powinna wytwarzać 15% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Do 2020 r. Polska powinna wytwarzać 15% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
mat. arch.

Polski Solar Holding powołał trzy klastry czystej energii z 15 dolnośląskimi gminami. Trwają rozmowy dotyczące uruchomienia kolejnych klastrów.

Polski Solar Holding jest operatorem elektrowni słonecznych oraz bioelektrowni, który swój rozwój opiera na współpracy z samorządami - tworzy z nimi spółki komunalne, w których jest mniejszościowym udziałowcem. Firma szacuje, że na inwestycje umożliwiające zbudowanie źródeł OZE na potrzeby klastrów potrzeba ponad 100 mln euro.

Źródła odnawialne i rozproszone to dziś trend dominujący na świecie. Można powiedzieć, że energetyka wraca w ten sposób do swoich korzeni. Za tym rozwiązaniem przemawiają względy ekonomiczne, świadomość ekologiczna, a także kwestia bezpieczeństwa energetycznego. To przyszłość tego sektora, co dostrzega coraz większa liczba samorządów – mówi William Buba, prezes zarządu firmy Polski Solar Holding.

Spółki zamierzają wykorzystać różne źródła finansowania, między innymi dotacje z funduszy unijnych. – Podstawowy plan jest jednak taki, żeby budować źródła wytwórcze z wykorzystaniem aukcyjnego systemu wsparcia OZE. Przy tym wszystkim chcemy je rozwijać stopniowo – mówi Jacek Ryński, prokurent firmy Polski Solar Holding. – Zaczęliśmy działać od razu po utworzeniu klastrów. Pierwsze inwestycje rozpoczną się jeszcze w tegoroczne wakacje – dodaje.

Zobacz też: Finansowe doładowanie dla projektów promujących OZE i efektywność energetyczną

Polski Solar Holding chce, aby produkcja energii elektrycznej z OZE usytuowanych w klastrze osiągnęła poziom przynajmniej taki, jak jej konsumpcja na terenach gmin-członków klastra. - Oceniamy, że aby ten cel zrealizować, musimy zbudować źródła OZE o mocy około 50 MW. Szacujemy, że przy obecnym zapotrzebowaniu gmin uda nam się wytworzyć nadwyżkę energii, która będzie mogła zostać sprzedana. Skorzystają na tym między innymi Wrocław, Jelenia Góra czy Bolesławiec – mówi Jacek Ryński.

Samorządy będą uzyskiwały przychody z wielu tytułów, między innymi z generacji energii elektrycznej z OZE (dopłaty do produkcji "zielonej energii"), jej sprzedaży odbiorcom końcowym, usług serwisowych i technicznych związanych z infrastrukturą techniczną czy z dystrybucji i magazynowania.

Sprawdź: Rynek fotowoltaiki 2016/17 w Polsce - raport IEO

- Współpraca z firmą Polski Solar Holding otwiera zdecydowanie większe możliwości niż ma to miejsce w przypadku inwestycji prowadzonych przez pojedyncze gminy – mówi Artur Zych, burmistrz Wlenia, który należy do Izerskiego Klastra Energii Odnawialnej. – Klastry czystej energii to przyszłość sektora energetycznego. Mają ogromne znaczenie nie tylko w kwestii ochrony środowiska, ale również ze względu na obniżenie kosztów funkcjonowania gmin oraz możliwość pozyskania dodatkowych pieniędzy do budżetu – dodaje.

Podobnego zdania jest Jakub Bronowicki, wójt Wiszni Małej, która należy do Klastra Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich: - Pod koniec kwietnia Wielka Brytania świętowała pierwszy dzień bez użycia węgla do produkcji energii elektrycznej. To dla Brytyjczyków prawdziwy kamień milowy, a dla nas nadzieja, że dzięki inicjatywie firmy Polski Solar Holding, również doczekamy takiego dnia - dodaje.

Dowiedz się więcej: Stanowisko Polski wobec propozycji zmian w Dyrektywach EPBD i EED zawartych w pakiecie KE "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków"

Swoim działaniem Polski Solar Holding wspiera cel związany z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, czyli osiągnięcia progu 15% energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych do 2020 roku.

 

mat. Solar Holding

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl