Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

ISK SODEX 2008 - brama Eurazji

Redakcja RI  |  14.07.2008

Co dwa lata Istambuł staje się bramą dla branży HVAC na rynki w regionach Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu. Na targi ISK – SODEX przybywają wystawcy z całego świata, a także zwiedzający począwszy od Kazachstanu, Iranu, Iraku, Syrii, poprzez Grecję, Bułgarię, po Ukrainę i Rosję.

Fot. W. Joniec

Fot. W. JoniecISK SODEX 2008 - Międzynarodowe targi wentylacyjne klimatyzacyjne, chłodnicze, grzewcze oraz branży sanitarnej i wodociągowej odbyły się w Istambule w dniach 8-11 maja 2008 r. w centrum wystawienniczym Istanbul Expo Center.

Ponad 800 wystawców, w tym 130 z zagranicy, zajęło powierzchnię ok. 52 tys. m2 w 11 pawilonach. Liczba zwiedzających szacowana jest na ponad 70 tys. osób, w tym ok. 12% z zagranicy, z kilkudziesięciu krajów świata.

Z Polski na targi do Istambułu przybyła firma MK Żary reprezentowana w Turcji przez Atlas Baca Sistemleri.

Murat Demirtas, przewodniczący Rady Dyrektorów Hannover-Messe Sodeks Fuarcilik, w czasie otwarcia targów wskazywał, że sektor HVAC w Turcji rośnie 4-krotnie szybciej niż wynosi wzrost gospodarczy w tym państwie. Światowym liderem rynku klimatyzacji i chłodnictwa z 54 mld USD pozostają nadal USA. Jednak najszybciej rozwijające się rynki to rynek rosyjski i turecki.

Udział rynku tureckiego w ogólnym obrocie branży na świecie wynosi 2-2,5%. Wielkość rynku europejskiego w 2006 r. wyniosła ok. 12,4 mld EUR, z czego rynek turecki stanowi 12% tych obrotów i stale rośnie w dużym tempie. Turcja jest trzecim w Europie co do wielkości rynkiem urządzeń do klimatyzacji, po Hiszpanii i Włoszech. Tureckie firmy są także dużymi eksporterami urządzeń dla klimatyzacji i chłodnictwa oraz grzejników, kotłów, pomp, zaworów i armatury instalacyjnej. Produkty te spełniają standardy europejskie i światowe. Eksport ten stale rośnie.

Głównym tematem tegorocznych targów była efektywność wykorzystania energii. Tendencje w eksponowaniu urządzeń na stoiskach odpowiadają tendencjom globalnym. Problem globalizacji gospodarki i problem ograniczonych zasobów energii oraz zmian klimatu dotyczy wszystkich państw i ludzi na świecie. Eksponowano urządzenia o najwyższych sprawnościach, technologie oraz urządzenia zapewniające optymalizację zużycia energii. Wśród nich wyróżniały się pompy ciepła, klimatyzatory, sprężarki dla chłodnictwa i klimatyzacji oraz urządzenia do pozyskiwania energii słonecznej.

Przez Turcję przebiegają rurociągi z gazem dla Europy, z tego powodu od kilku lat stale rośnie zainteresowanie tureckich inwestorów urządzeniami do ogrzewania, dla klimatyzacji i chłodnictwa zasilanymi gazem ziemnym.

Fot. W. JoniecTo, co różni ISK SODEX od targów instalacyjnych w naszym regionie to bardzo duży udział chłodnictwa i klimatyzacji. Na targach ISK SODEX branża chłodnicza ma bardzo szeroką ekspozycję począwszy od najprostszych elementów, poprzez sprężarki, po komory chłodnicze. W salonach poświęconych klimatyzacji prezentowano najnowocześniejsze urządzenia, światowych liderów wyznaczających kierunki rozwoju branży. Tu także była wyraźna obecność firm tureckich. Firmy tureckie dominowały w sektorze izolacji, zwłaszcza dla chłodnictwa i klimatyzacji.

W salonach z kotłami i grzejnikami oraz z akcesoriami do instalacji c.o. i c.w.u. obecni byli światowi liderzy tego rynku – firmy niemieckie i włoskie, a także firmy z USA, Francji, Szwajcarii, Danii. Na stoiskach wyróżniały się kotły gazowe, zwłaszcza kondensacyjne. W przeciwieństwie do rozwiązań stosowanych w Polsce, na zachodzie i południu Europy powszechnie stosuje się w kotłach kondensacyjnych małych mocy oraz pracujących w kaskadach systemy powietrzno-spalinowe wykonane z tworzyw. Powszechnie w budownictwie wielorodzinnym sps-y wyprowadza się przez ściany. W Istambule w nowych budynkach wielorodzinnych kotły kondensacyjne montuje się na balkonach, w szafkach drewnianych, a obok nich często znajduje się jednostka zewnętrzna splitu.

Fot. W. JoniecSwój boom, nie tylko w Turcji, przeżywają kolektory słoneczne. Stosuje się tam często gotowe zestawy z izolowanym zasobnikiem ciepłej wody umieszczonym nad kolektorem na zewnątrz. Jest to idealny sposób pozyskiwania ciepła dla potrzeb przygotowania c.w.u. i podgrzewu wody w basenach w ośrodkach wczasowych, w hotelach i budynkach wielorodzinnych. Kolektory te były głównie rodzimej, tureckiej produkcji.

Tureckie firmy miały także szeroką ofertę grzejników, zwłaszcza łazienkowych i dekoracyjnych o przebogatym wzornictwie i kolorystyce. Wśród systemów instalacyjnych dominowały rury i kształtki z tworzyw. Wystawcy tureccy armatury regulacyjnej do instalacji c.o. i c.w.u., kotłów, grzejników eksponowali na stoiskach certyfikaty unijne, wykonywane przez instytucje niemieckie lub austriackie oraz oznakowanie CE.

Tym samym, oprócz jakości wyrobów, jakby manifestowali swoją gotowość wejścia do UE.
Fot. W. JoniecW salonach poświęconych wodzie i kanalizacji, dominowały urządzenia do pozyskiwania wody, a zwłaszcza charakterystyczna była liczba stoisk z hydroforami i pompami głębinowymi. Ten akcent na pozyskiwanie wody, a nie na oczyszczanie ścieków – jak u nas, widoczny był także w samym Istambule, choć od kilku lat miasto stara się zmienić potoki i zatoki z szamb w czyste wody. W śródmieściu Istambułu Zatoka Złoty Róg przez setki lat stanowiła miejsce zrzutu ścieków komunalnych, a następnie przemysłowych. Kilkanaście lat temu doszło do takiego stanu, że smród wód z zatoki roznosił się po mieście. Władze podeszły do problemu radykalnie – postanowiły przenieść zakłady przemysłowe do innej dzielnicy i ująć ścieki komunalne. Efekt już jest... wyczuwalny.
Fot. W. JoniecNa tych targach nie ma tak dużej oferty armatury łazienkowej i kuchennej oraz sanitarnej jak w Mediolanie czy we Frankfurcie, ale podobnie jak tam widoczna była obecność wielu firm chińskich z tymi produktami. Chińczycy zajmowali wprawdzie małe stoiska, ale na nich prezentowali szerokie oferty w każdym z pawilonów, oprócz kotłów. Oferowali oni także urządzenia i linie technologiczne wykorzystywane w produkcji w branży went-klima oraz urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne, armaturę do instalacji, kształtki i złączki do instalacji z tworzyw i metali.

Turcja należy do rynków wschodzących, jednak dzięki swojej geostrategicznej lokalizacji jest bramą na rynki kilku regionów. Kraj ten przykłada dużą wagę do rozwoju gospodarki i posiada ogromny potencjał produkcyjny oraz jest bardzo dużym rynkiem i jednocześnie centrum handlowym. Jest to państwo ludzi młodych i liczy 71 mln mieszkańców. Turcja ma dobre kontakty z rozwijającymi się państwami na Bliskim Wschodzie i Azji Środkowej. Tureccy producenci stale podnoszą jakość wyrobów, a prognozy wskazują na stopniowy wzrost handlu zagranicznego w kilkunastu najbliższych latach. Rynek ten jest godny uwagi, zwłaszcza w kontekście starań Turcji o członkostwo w UE, jako rynek do współpracy,ale też jako konkurencja.

Waldemar Joniec

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl