Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zielone biurowce na topie

Redakcja RI  |  30.06.2017
Wpływ użytkowników na efektywność energetyczną obiektu może sięgać 70 proc.
Wpływ użytkowników na efektywność energetyczną obiektu może sięgać 70 proc.
Trilux

Punktem wyjścia do organizacji drugiej edycji konferencji z cyklu „Biura XXI wieku” oraz jej osią merytoryczną był raport "Zużycie energii w budynkach biurowych".

Raport został opracowany przez członków Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego - firmy Cushman & Wakefield, Go4Energy i Skanska. Zarówno metodologia, jego przebieg, jak i płynące z niego wnioski akcentują potrzebę analizy parametrów biurowców z wielu perspektyw. 

Efektywność energetyczna

Celem raportu "Zużycie energii w budynkach biurowych" było urealnienie danych na temat poborów prądu, ciepła i wody w biurowcach z uwzględnieniem profilu eksploatacji zróżnicowanych najemców. Badania wykazały, że wpływ użytkowników na efektywność energetyczną obiektu może sięgać 70 proc. Owocem pracy jest wiarygodny wskaźnik, pozwalający trafnie oszacować realne oszczędności inwestora, uzyskane dzięki wdrożeniu określonych rozwiązań projektowych i technologicznych.

Różnica między stosowanymi dotychczas metodami a zaproponowanym narzędziem polega na odejściu od teoretycznych miar i porównań z hipotetycznymi parametrami budynku referencyjnego na rzecz całościowej symulacji, ujmującej koszty eksploatacji. Pozwala ona obliczyć, o ile większe byłyby pobory mediów w obiekcie wynajmowanym tym samym klientom, gdyby został on zaprojektowany przy użyciu najtańszych akceptowanych normami rozwiązań.

Zobacz również: High-performance building na gruncie polskim

Raport wykazał, że w przypadku budynków projektowanych z uwzględnieniem wymogów certyfikatów LEED lub BREEAM, przy użyciu standardowych rozwiązań koncentrujących się na efektywności energetycznej, oszczędności kosztów eksploatacji sięgają 30%. Optymistycznym wątkiem było przy tym stwierdzenie, że sama dbałość o sposób użytkowania obiektu, odzwierciedlona certyfikacją in-use, poświadczającą wdrożenie zalecanych procesów z zakresu Facility Management, przynosi istotne korzyści finansowe. W związku z tym, postulowano skupienie się na takich kwestiach jak: kompetentne zarządzanie istniejącą infrastrukturą, ciągła edukacja najemców oraz stałe monitorowanie efektywności energetycznej.

W centrum zainteresowania znajdą się użytkownicy budynku i ich aktywność. Przewidywano także, że w analogicznym kierunku pójdzie ustawodawstwo – dominującą tendencją w trzeciej dekadzie XXI wieku będzie odwoływanie się do realnych danych na temat eksploatacji i skuteczniejsza optymalizacja procesów dzięki analizie informacji i wdrażaniu wniosków.

Zobacz też: Q22 - energooszczędne rozwiązania na skalę BREEAM

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl