Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych. Relacja

Redakcja RI  |  03.07.2017
Na tegoroczną konferencję przybyło ponad 70 przedstawicieli branży wod-kan.
Na tegoroczną konferencję przybyło ponad 70 przedstawicieli branży wod-kan.
zdj. Aqua-Tech

V edycja konferencji "Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych" (7-9 czerwca 2017 Gniewino, woj. pomorskie) była okazją do spotkania ponad 70 przedstawicieli branży wodociągowej - pracowników przedsiębiorstw wodociągowych i komunalnych oraz urzędów z całej Polski.

Jak co roku podczas wykładów poruszone zostały różne aspekty ograniczania strat wody w branży wod-kan:

  • zdalny odczyt wodomierzy (Bartłomiej Moder - METERING),
  • pomiary przepływu na sieci wodociągowej (Marcin Królik - ABB),
  • monitoring sieci poprzez użycie rejestratorów przepływu i ciśnienia i obecnych zmianach technologicznych w obszarze przesyłu danych przez GSM/GPRS (Mariusz Sawicki - Plum),
  • wdrożenie GIS i innowacje w tym obszarze, m. in. wersje mobilne GIS, współdziałanie z systemami eBOK, modelami sieci wodociagowych (Adam Niedośpiał - KartGIS),
  • sposoby redukcji strat wody za pomocą systemów zdalnej lokalizacji nieszczelności (Robert Bieliński - RD Tech),
  • regulacja ciśnienia w sieci wodociągowej (Marcin Niedźwiecki - T.I.S.),
  • nowoczesne techniki informowania klientów o wystąpieniu przerw w dostawie wody (Bartłomiej Słomian - HSB), 
  • do kompleksowego podejścia  do ograniczania strat wody poprzez zastosowanie narzędzi i procesów wspierających Aktywną Kontrolę Wycieków  zachęcał (Piotr Tuz - AQUA-TECH) – przypominając, że proces zarządzania stratami wody rozpoczyna się od doboru i montażu wodomierzy, poprzez takie działania jak opomiarowanie sieci i sposób zbierania danych, podział na strefy i zarządzanie ciśnieniem, po modelowanie hydrauliczne sieci wodociągowej.

Poznaliśmy również doświadczenia we wdrożeniu systemów wspierających ograniczanie strat wody (GIS, monitoringu sieci i modelu hydraulicznego sieci) z perspektywy przedsiębiorstwa wodociągowego (Rafał Branica i Łukasz Gajowniczek  - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w  Siedlcach). Zwrócili uwagę na znaczenie przygotowania kadry przedsiębiorstwa wodociągowego do tego typu działań oraz skutecznej z dostawcami rozwiązań – m.in. w zakresie serwisu powdrożeniowego, możliwości rozwoju oprogramowania dostosowanego do rosnących potrzeb przedsiębiorstwa, adaptacji systemów pod potrzeby innych działów. 

Czytaj także: Definicja przyłączy wod-kan według Sądu Najwyższego

Pierwszego dnia konferencji uczestnicy mogli wziąć udział w interaktywnym konkursie przygotowany przez firmę PLUM, dotyczącym zagadnień przesyłu danych w dystrybucji wody. Wodociągowcy odpowiadając na pytania korzystali ze specjalnej strony internetowej poprzez swoje urządzenia mobilne. Najlepszy wynik uzyskał pan Karol Klimek z Urzędu Gminy Gnojnik.

Podczas przerw uczestnicy korzystali z indywidualnych konsultacji i doradztwa przedstawicieli firm organizujących wydarzenie.

Konferencja była nie tylko okazją do wysłuchania interesujących wykładów. Uczestnicy mieli czas na odpoczynek i integrację podczas uroczystej kolacji, tradycyjnej biesiady kaszubskiej czy turnieju piłki Bubble Ball Extreme Soccer. Wydarzenie tradycyjnie zamknęło losowanie nagród ufundowanych przez organizatorów.

Konferencja spotkała się z pozytywnym odbiorem uczestników, oto opinie niektórych z nich:

Na konferencję pojechałem w bardzo konkretnym celu i uważam, że cel ten został w pełni osiągnięty. Interesował nas w szczególności zintegrowany system GIS z rozwiązaniem mobilnym, który chcielibyśmy w przyszłości wdrożyć w naszym przedsiębiorstwie. Cieszymy się, że konferencja odbyła się w krótkim czasie po zakończonych niedawno Targach Wod-Kan w Bydgoszczy, na których spotkaliśmy się m.in. z przedstawicielami firm AQUA-TECH i KartGIS – dzięki temu mogliśmy szybko kontynuować poszerzanie wiedzy na interesujące nas tematy. Również kontakt z firmą RD Tech w zakresie oferowanych urządzeń do lokalizacji nieszczelności sieci z transmisją danych był nam bardzo pomocny, ponieważ staramy się o dofinansowanie zakupu tego typu sprzętu.

Uważam, że otrzymaliśmy wszelkie wyczerpujące informacje niezbędne do realizacji dalszych przedsięwzięć w interesującym nas zakresie.

Leszek Andrulewicz - Kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, PWiK w Suwałkach Sp. z o.o.


Uczestniczyłem w konferencji „Efektywne ograniczanie strat wody” już po raz drugi i ponownie jestem zadowolony z udziału. Tego typu wydarzenia, są idealnym sposobem, by poszerzyć swoją wiedzę o zagadnienia istotne dla przedsiębiorstw wodociągowych – takie jak mapy numeryczne, opomiarowanie, zarządzanie siecią wodociągową w zespoleniu z modelem hydraulicznym. Ponieważ zawodowo zajmuję się opomiarowaniem, najbardziej przydatne w mojej pracy były treści wykładów dotyczące błędów wskazań wodomierzy, systemów zdalnego odczytu oraz problemy związane ze zbieraniem danych.

Czas wolny i integracja uczestników po wykładach były bardzo istotnym elementem wydarzenia – umożliwiły nam wymianę doświadczeń i wzajemne poznanie naszych problemów.

Paweł Rusiecki - Kierownik Wydziału Opomiarowania Wody i Ścieków, MPWiK Sp. z o.o. Lublin


Organizatorzy konferencji: ABB, AQUA-TECH, HSB, Metering, KartGis, Plum, RD Tech, T.I.S.

Rynek Instalacyjny  objął konferencję patronatem medialnym.

mat. Aqua-Tech

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl