Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT

Redakcja RI  |  06.07.2017
Dom H5 łączy nowoczesny wygląd i zaawansowane technologicznie, funkcjonalne rozwiązania.
Dom H5 łączy nowoczesny wygląd i zaawansowane technologicznie, funkcjonalne rozwiązania.
for. MULTICOMFORT EcoReadyhouse

Ekonomiczny, przyjazny środowisku, inteligentny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Certyfikat MULTICOMFORT potwierdza zalety budynku.

Nowoczesna bryła

Dom ma oryginalną, nowoczesną bryłę z dwuspadowym dachem. Dużą część fasady zajmują okna z widokiem na ogród. Zgodnie z wymogami budownictwa niskoenergetycznego są umiejscowione od strony południowo-zachodniej, aby pozyskiwać jak najwięcej ciepła i naturalnego światła. Trzyszybowe przeszklenia są osadzone głęboko w izolacji i dodatkowo doposażone w solidne żaluzje chroniące przed zbyt silnym światłem. Na wyjątkowo funkcjonalne wnętrze składają się przestronny parter oraz piętro. Pomimo znacznej powierzchni dom zachowuje wszystkie parametry niskoenergetyczne.

Zobacz: High-performance building na gruncie polskim

Prefabrykaty i szkielet drewniany

Budynek został zbudowany z prefabrykatów w technologii tzw. ciężkiego szkieletu drewnianego. Zgodnie z wytycznymi programu warstwy budowlane zostały zaprojektowane z wysokiej jakości materiałów Grupy Saint-Gobain, jak np. wełna szklana ISOVER Multimax30, Profi-Mata 200, Stropoterm czy płyty RIGIPS PRO. W ten sposób uzyskano bardzo korzystny współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych i dachu – 0,08 W/m²K. Dwuwarstwowa, szczelna warstwa izolacji zapewniła również wyeliminowanie mostków termicznych w najbardziej problematycznych okolicach. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła dla drzwi i okien wynosi 0,07 W/m²K. Jak już wspomniano, w domu zamontowano okna energooszczędne trzyszybowe oraz żaluzje. Latem chronią pomieszczenia przed przegrzewaniem, a zimą zapobiegają nadmiernym stratom ciepła.

Oszczędność energii

Badania i testy przeprowadzone w domu w trakcie procesu certyfikacji na zgodność ze standardem MULTICOMFORT wykazały, że dom H5 ma dodatni bilans energetyczny. To przede wszystkim zasługa przemyślanej konstrukcji, izolacji oraz instalacji, w tym paneli fotowoltaicznych. Dom został wzniesiony na ciepłej płycie fundamentowej. Akumulacja dużej ilości ciepła zapewnia gwarancję stałej temperatury zarówno zimą, jak i latem, ponadto umożliwia realne oszczędności w domach, w których ciepło nie jest potrzebne do rozgrzewania masywnych przegród budowlanych. Ciepło zakumulowane w płycie wystarcza do utrzymania wymaganej w pomieszczeniach temperatury przez kilka godzin. We wnętrzach wykorzystano również ogrzewanie podłogowe zasilane pompą ciepła powietrze-woda. Odpowiada ona za ogrzewanie wody bieżącej do ustalonej temperatury. Urządzenie wykorzystuje w tym celu powietrze z zewnątrz. Kiedy temperatura spada poniżej -20°C, wodę ogrzewa pompa ciepła. Budynek wyposażono także w  klima-konwektor, który zimą ogrzewa powietrze w pomieszczeniu, pełniąc rolę grzejnika, zaś latem chłodzi pomieszczenia.

Nie przegap: Projekt BMS 2017 - jak budować inteligentnie?

Przyjazny dla zdrowia i środowiska

W budynku zamontowano wentylację mechaniczną z rekuperatorem, odpowiadającą za dobrą jakość powietrza, które jest regularnie wymieniane bez konieczności wietrzenia. Instalacja jest bardzo cicha, a system wymiennych filtrów pozwala oczyścić powietrze z kurzu, pyłów i mikroorganizmów, czyniąc dom przyjaznym nie tylko dla alergików. Co ciekawe, wentylacja jest również skuteczną barierą dla komarów i innych owadów. Projektanci ERH zredukowali również zużycie wody pitnej, dzięki instalacji do oczyszczania i ponownej dystrybucji tzw. szarej wody. Pozwala to zużywać mniejsze ilości wody zdatnej do picia.

Pobierz za darmo: "Budynki o niemal zerowym zużyciu energii" - bezpłatny e-book

Zaawansowane technologie

Warstwy budowlane zaprojektowano z wykorzystaniem inteligentnych, wielofunkcyjnych systemów budowalnych Saint-Gobain. Odpowiadają one nie tylko za właściwie parametry budynku przekładające się na niskie zużycie energii i komfort termiczny. Wpływają także na doskonałą akustykę pomieszczeń, ochronę przed hałasem, odpowiednią wilgotność powietrza oraz ograniczenie lotnych związków. Tym samym już na etapie projektowania domu H5 zadbano o zapewnianie wszystkich czterech komfortów wpływających na dobre samopoczucie mieszkańców. Dom H5 został wyposażony w nowoczesną instalację inteligentnego domu opartą na międzynarodowym standardzie KNX. Wszystkie urządzenia elektryczne są połączone ze sobą. Za pomocą sterowników dla poszczególnych urządzeń mieszkańcy programują konkretne funkcje, takie jak temperatura, oświetlenie, nagłośnienie, ogrzewanie.

Dom H5 w Chorzowie należy do grona kilkudziesięciu inwestycji w Europie posiadających certyfikat MULTICOMFORT Saint-Gobain.

 

mat. MULTICOMFORT

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl