Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Instalacje basenowe 2017. Relacja

Redakcja RI  |  14.07.2017
Podczas Sympozjum poruszono m.in. kwestię jakości wody basenowej.
Podczas Sympozjum poruszono m.in. kwestię jakości wody basenowej.
mat. red.

W dniach 15-17 marca 2017 w Zawierciu specjaliści od instalacji i techniki basenowej wymieniali się wiedzą i doświadczeniem podczas XI Sympozjum "Instalacje Basenowe". W spotkaniu wzięło udział 110 uczestników, wygłoszono 27 referatów i 5 prezentacji firmowych. "Instalacje Basenowe" są organizowane w cyklu dwuletnim od 1997 r. przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

W pierwszym dniu, poświęconym architekturze i hydroterapii, swoje prace zaprezentowali m.in.: Sabina Kuc - kompozycja przestrzeni wodnej Hanging Gardens of Bali, Hanna Adamczyk-Bujniewicz i Zbyszko Bujniewicz - hydroterapia Sebastiana Kneippa jako sposób korzystania z obiektów basenowych oraz Edyta Dudkiewicz i Alina Żabnieńska-Góra - zastosowanie miedzi i jej stopów w pływalni krytej. Nowości w armaturze z tworzyw prezentowała firma FIP.

W drugim dniu wystąpienia dotyczyły problemów jakości wody basenowej. Beata Przybyłowska-Stanek, Władysław Sobiech i Agnieszka Włodyka-Bergier omówili przykład dostosowania technologii uzdatniania wody na basenie AGH do nowych przepisów prawnych.

Przypomnij sobie: Instalacje basenowe 2015. Relacja

Florian Piechurski i Zbigniew Wojciul przedstawili wyniki badań wody zespołu basenów w parku wodnym. Dominika Mazur zaprezentowała wyniki badań chloru związanego organicznego i nieorganicznego – porównanie struktury występowania w filtrach piaskowych i filtrach ze złożem AFM. A. Włodyka-Bergier, Tomasz Bergier i Emilia Stańkowska omówili wpływ zastosowania niskociśnieniowej i średniociśnieniowej lampy UV na powstawanie ubocznych produktów dezynfekcji w wodzie basenowej.

Patryk Kura i F. Piechurski przedstawili analizę zużycia środków chemicznych w różnych systemach oczyszczania wody basenowej. W. Sobiech omówił racjonalne sterowanie parametrami wody basenowej, a F. Piechurski wyniki oceny jakości wody w nieckach basenów SPA. Robert Muszański wskazywał, jak wykorzystywać mobilne systemy ozonowania wody do obniżenia chloru związanego w basenach kąpielowych. Anna Lempart i Joanna Wyczarska-Kokot przedstawiły bilans jakości i objętości wody oraz ścieków w obiekcie basenowym.

Zobacz też: Wybór technologii OZE do ogrzewania wody w basenach otwartych

Małgorzata Gorzkowska, J. Wyczarska-Kokot i A. Lempart wskazywały na możliwość zmniejszenia ilości zawiesin w popłuczynach z instalacji basenowych w procesie koagulacji objętościowej. Aleksandra Cieślar, J. Wyczarska-Kokot i A. Lempart zaprezentowały analizy wskaźników zanieczyszczenia popłuczyn z instalacji basenowych wpływających na możliwość ich odprowadzenia do cieków wodnych. Monika Ancyperowicz, Krzysztof Reczkowski, Aleksandra Korkosz i Jan Hupka wskazywali na organizmy obecne w osadzie dennym basenów kąpielowych. Mariusz Dudziak, Edyta Łaskawiec i J. Wyczarska-Kokot omówili wybrane kierunki nowych badań w zakresie jakości wody basenowej.

W trakcie wystąpień firmowych prezentowane były: sterowniki basenowe PCS i ich nowe możliwości oraz rozwiązania; elektrolizer Prominent Chlorinsitu V do dezynfekcji wody basenowej kwasem podchlorawym; technologia optymalizacji uzdatniania wody basenowej za pomocą Wapotec®System oraz system Ultra-Ecoswim do odzysku wód popłucznych i redukcji chloramin.

Czytaj także: Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach

Trzeci dzień sympozjum poświęcony był problemom ogrzewania, wentylacji, odzysku ciepła i mikrokogeneracji w obiektach basenowych. Piotr Kaleta i Tomasz Wałek omówili kompleksowe zaopatrzenie obiektów basenowych i sportowych w ciepło, chłód i energię elektryczną z wykorzystaniem paliw gazowych. Bartosz Cyba, Piotr Jadwiszczak i Ilona Cyba przedstawili przykłady wykorzystania pomp ciepła w hybrydowych układach ogrzewania obiektów basenowych.

T. Wałek i P. Kaleta zaprezentowali zastosowanie wysokosprawnej gazowej mikrokogeneracji w obiektach basenowych. Krzysztof Niesłańczyk przedstawił możliwości odzysku ciepła z wód popłucznych i jego wpływ na obniżenie kosztów eksploatacji pływalni. A. Żabnieńska-Góra i E. Dudkiewicz zaprezentowały instalacje ogrzewania ściennego i podłogowego z rur miedzianych w pływalniach krytych.

Piotr Ciuman, Barbara Lipska, Karolina Piękoś i Zbigniew Trzeciakiewicz omówili wpływ strumienia objętości powietrza na zużycie energii na potrzeby wentylacji hali, a Zbigniew Wnukowicz ocenił możliwości redukcji zużycia energii w istniejących obiektach basenowych. Andrzej Kolaszewski i Kamil Więcek omówili energooszczędność systemów wentylacji hal basenowych w kontekście przepisów europejskich. Obradom towarzyszyły wystawy i spotkania towarzyskie oraz wycieczka do Ogrodzieńca.

Następne sympozjum za 2 lata.

 

Florian Piechurski

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl