Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Project Island - inżynierska podróż do Chile

Redakcja RI  |  01.09.2017
Od lewej: Bartłomiej Tokarzewski, Dagmara Ćwiek, Karolina Kowal i Tomasz Kolsicki.
Od lewej: Bartłomiej Tokarzewski, Dagmara Ćwiek, Karolina Kowal i Tomasz Kolsicki.
projectisland.pl

Drużyna studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zwyciężyła w międzynarodowym konkursie projektowym dla studentów organizowanym przez ASHRAE - 2017 Student Design Competition. Polski zespół w czteroosobowym składzie - Dagmara Ćwiek, Karolina Kowal, Tomasz Kolsicki i Bartłomiej Tokarzewski - wykonał projekt systemów HVAC dla budynku stacji meteorologicznej na wyspie Diego Ramirez w Chile, pokonując rywali z całego świata.

Drużyna z Politechniki Warszawskiej to pierwszy w historii polski zespół startujący w konkursie ASHRAE. Informację na temat konkursu znaleźli w internecie, śledząc witrynę stowarzyszenia. Studenci startowali w jednej z czterech kategorii - HVAC System Selection.

Ich zadaniem było zaproponowanie trzech koncepcji systemu HVAC dla budynku stacji meteorologicznej położonej na jednej z wysp Diego Ramirez w Chile, oddalonej o 100 km od Przylądka Horn. Obszar budynku obejmował zarówno pomieszczenia mieszkalne, biurowe i niewielką serwerownię, jak i samochodową halę serwisową. Wszystkie rozwiązania musiały być zaprojektowane zgodnie z amerykańskimi standardami projektowania.

Zobacz też: Politechnika Warszawska zwycięzcą w konkursie Modernizacja Roku 2016

Najważniejszym elementem konkursowego projektu był wybór optymalnego rozwiązania spośród trzech proponowanych koncepcji. Należało dokonać wielokryterialnej analizy, biorąc pod uwagę takie aspekty, jak koszty cyklu życia obiektu w 50-letnim okresie, wpływ instalacji na środowisko naturalne, efektywność energetyczna czy komfort użytkowników budynku.

Pracę studentów nadzorował zespół trzech mentorów - dr inż. Piotr Bartkiewicz z Politechniki Warszawskiej, dr inż. Paweł Wargocki z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego oraz Maciej Sobczyk, prezes firmy Geoclima Mechanical Engineering Ltd, Vancouver BC Canada. Służyli oni radą i pomocą w znajdowaniu potrzebnych materiałów czy realizacji samego projektu.

Nowy sposób na naukę

Studenci podkreślają, że wzięcie udziału w konkursie było dla nich pouczającym doświadczeniem, zupełnie różnym od wyzwań stawianych im na co dzień na uczelni.

- Pierwszy raz mieliśmy okazję zrealizować samodzielnie tak duży, wszechstronny projekt od początku do końca. Dzięki temu w trakcie konkursu zdobyliśmy wiedzę na temat zagadnień technicznych, ale również uczyliśmy się zarządzać projektem i rozdzielać zadania, co było nowym cennym doświadczeniem - mówi Dagmara Ćwiek.

 

Bardzo ciekawe zdaniem studentów było również poznanie amerykańskiej metodyki projektowania. Projekt wykonany w ramach konkursu wpisuje się w ramy zachodniego podejścia - jest koncepcyjny i dość ogólny, koncentruje się na odpowiednim wyborze źródeł energii, rodzaju instalacji i doborze najważniejszych urządzeń. Studenci musieli się wcześniej zapoznać z amerykańską literaturą branżową i tamtejszymi normami.

- Początkowo zrealizowanie amerykańskiego projektu wydawało się trudne, w końcu wszyscy uczymy się zawodu w Polsce. Jednak po pewnym czasie zaczęliśmy zauważać wiele podobieństw w sposobach projektowania. Można powiedzieć, że wiedza techniczna jest uniwersalna na całym świecie – komentuje Karolina Kowal.

 

Inną zaletą udziału w konkursie było zmobilizowanie studentów do działania w niestandardowy sposób.

- Konkurs dał nam możliwość wykorzystania w projekcie nietypowych rozwiązań. W codziennej praktyce projektanta zazwyczaj największe znaczenie mają koszty inwestycyjne. Tutaj poszerzyliśmy nasze pole widzenia - dokładnie przeanalizowaliśmy cały cykl życia obiektu, a także braliśmy pod uwagę wpływ naszego projektu na środowisko naturalne – podkreśla Tomasz Kolsicki.

 

W zaproponowanych przez zwycięską drużynę rozwiązaniach istotną rolę odgrywały racjonalizacja zużycia energii, wykorzystanie odnawialnych źródeł i ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto przeanalizowano takie aspekty, jak konieczność naprawy i serwisowania projektowanych urządzeń.

Benchmarking przyszłością projektowania

Wykorzystując potencjał oprogramowania inżynierskiego IES VE, studenci zasymulowali działanie projektowanych rozwiązań w ciągu przykładowego roku klimatycznego. Dzięki temu uzyskano dane na temat zużycia energii, emisji CO2 czy warunków komfortu utrzymywanych w projektowanych pomieszczeniach.

Co najważniejsze, grupa miała dostęp do dokładnych danych w każdej godzinie rozpatrywanego roku, a nie tak jak w przypadku typowych środowisk obliczeniowych dla jednej godziny w miesiącu czy jedynie wartości ekstremalnych. Jednym z kluczowych zagadnień w projekcie było objęcie analizą wyjątkowo długiego cyklu życia obiektu.

Przekonaj się: Studenci najchętniej wybierają Politechnikę Warszawską

Przewidziano, że proponowane rozwiązania mają funkcjonować przez 50 lat. Zachęciło to projektantów do wyboru rozwiązań o niższym koszcie eksploatacyjnym oraz doboru urządzeń o długim okresie użytkowania. Przeprowadzając analizę kosztów cyklu życia, wzięto pod uwagę wzrost cen mediów oraz zmienną wartość pieniądza w czasie, dzięki czemu obliczenia były wiarygodne.

Tak duża dawka informacji stanowiła bazę do solidnej analizy alternatywnych rozwiązań. Na tej podstawie można było obiektywnie zdecydować, który system zapewni lepszy komfort użytkowników, niższe koszty użytkowania czy zużycie energii pierwotnej. We wstępnej fazie tworzenia projektu studenci mieli własne przewidywania dotyczące eksploatacji projektowanych rozwiązań, ale dzięki przeprowadzeniu analizy funkcjonowania systemów grupa mogła się przekonać, czy jej przypuszczenia były słuszne.

- Początkowo mieliśmy wiele pomysłów, musieliśmy wybrać spośród nich jedynie najlepsze trzy, które ostatecznie zaprezentowaliśmy. Nieraz byliśmy zaskoczeni, że to, co początkowo wydawało nam się świetnym rozwiązaniem, nie sprawdzało się w praktyce. Gdybyśmy nie dokonali analizy cyklu życia systemów i nie porównali ich ze sobą, trudno byłoby wybrać rzeczywiście najlepsze rozwiązanie - mówi Bartłomiej Tokarzewski.

 

Cel: prezentacja na arenie międzynarodowej

Tradycją jest, że zwycięska drużyna prezentuje swoją pracę na corocznej zimowej konferencji ASHRAE, która odbędzie się w styczniu 2018 w Chicago. Przed zespołem stoi nowe zadanie – zebranie funduszy koniecznych, żeby drużyna w pełnym składzie wraz z jednym ze swoich doradców mogła pojawić się na konferencji i godnie reprezentować nasz kraj, ciesząc się swym bezprecedensowym sukcesem.

Strona projektu: projectisland.pl

Wyniki konkursu na:

https://www.ashrae.org/membership--conferences/student-zone/design-competition/student-design-competition

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak działają filtry powietrza UV »

filtry powietrza UV

Cząsteczki tłuszczu wytwarzane podczas procesu obróbki termicznej w pierwszej kolejności zatrzymywane są przez filtr mechaniczny (...) czytaj dalej »

 


Obejrzyj film - jak przebiega produkcja wentylatorów » Jak odzyskiwać ciepło w halach basenowych »
produkcja wentylatorów odzysk ciepła hale basenowe


Niezależnie od wielkości – mały prywatny basen czy duży obiekt z zespołem basenów (...) czytaj dalej »

 


Z jakich materiałów wodno-kanalizacyjnych korzystać »

systemy wodno-kanalizacyjne

(...) producent i dystrybutor artykułów wodociągowo-kanalizacyjnych, z bogatym doświadczeniem oraz zaawansowanym procesem technologicznym (...) czytaj dalej »

 


1 sposób na przeprowadzenie poprawnego pomiaru w budownictwie »  Poznaj 4 różne systemy do ogrzewania podłogowego »
pomiary w budownictwie sterowanie ogrzewniem podłogowym


Ogrzewanie podłogowe od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wysoki komfort cieplny (...) czytaj dalej »

 


Jak uniknąć wycieku gazu »

ogrzewanie duzych powierzchni

(...) detektory gazów toksycznych i wybuchowych, mikroprocesorowe centrale oraz oparty o (...) czytaj dalej »

 


Szukasz sprawdzonych silników przemysłowych? Skorzystaj » Montaż systemu wentylacji w stropie w 5 krokach »
silniki przemysłowe montaz wentylacji w stropie
Wszystkie podstawowe komponenty silników są produkowane w naszych zakładach dla zagwarantowania najwyższej jakości (...) czytaj dalej » Do deskowania stropu mocuje się najpierw przybija gwoźdźmi w odpowiednich miejscach kolektor
(...)
czytaj dalej »

 


Przygotuj budynek na pożar »

Budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób
(...)
czytaj dalej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
1-2/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe wymagania dla wentylacji
  • - Perspektywy dla ciepłownictwa
Zobacz szczegóły

Przeglądy produktów

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl