Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czy specjalne taryfy elektryczne zmienią polski rynek urządzeń grzewczych?

Redakcja RI  |  28.09.2017
VI kongres PORT PC odbędzie się 26 października br. w Warszawie.
VI kongres PORT PC odbędzie się 26 października br. w Warszawie.
PORT PC

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) rekomenduje wprowadzenie taryf elektrycznych dla urządzeń grzewczych w ramach działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

Zdaniem prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) Pawła Lachmana specjalna taryfa elektryczna może szybko zmienić rynek urządzeń grzewczych w Polsce znacząco zwiększając udział pomp ciepła już w ciągu najbliższych kilku lat.

− Decyzja o wprowadzeniu specjalnych taryf dla elektrycznych urządzeń grzewczych w Polsce, może spowodować wzrost znaczenia pomp ciepła zarówno w budynkach nowych, jak też termomodernizowanych. Zagadnienie to jest niezwykle istotne z punktu widzenia całej branży grzewczej, dlatego też postanowiliśmy by był to jeden z wiodących tematów VI Kongresu PORT PC. Podczas tegorocznej konferencji przedstawione zostaną m.in. dokładne analizy aktualnych taryf elektrycznych w Polsce oraz skutki ekonomiczne i wpływ nowej taryfy na rynek branży grzewczej. W trakcie Kongresu postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy pompa ciepła już w niedalekiej przyszłości będzie silną konkurencją dla taniego kotła gazowego, kotła elektrycznego, czy kotła węglowego − mówi prezes PORT PC.

Czytaj także: Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości

Jak dodaje: Już dzisiaj widać, że pompy ciepła idealnie wpisują się w politykę Unii Europejskiej związaną z tzw. „pakietem zimowym”, który dotyczy m.in. promowania elektryfikacji i dekarbonizacji sektora ogrzewania. Pompy ciepła to urządzenia, które już dzisiaj są gotowe na dekarbonizację systemów ciepłowniczych. Przy zwiększeniu udziału zielonej energii elektrycznej pośrednia emisja dwutlenku węgla związana z pracą pomp ciepła będzie najniższa spośród wszystkich dostępnych rozwiązań grzewczych. Przy obecnym polskim miksie energetycznym emisja związana z wyprodukowaniem jednej jednostki ciepła - wykorzystując pompę ciepła typu powietrze/woda - jest o ok. 10% niższa w porównaniu z typowym kotłem gazowym, w przypadku zastosowania gruntowej pompy ciepła emisja zmniejsza się nawet o 30%.

Zagadnieniem związanym z elektryfikacją sektora ogrzewania jest również wprowadzony w Polsce system opustu, który promuje połączenie technologii pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych w nowych budynkach. Podczas jesiennej konferencji PORT PC przedstawiona zostanie również szczegółowa analiza takich rozwiązań wraz z narzędziami w postaci arkuszy kalkulacyjnych − dedykowanych instalatorom i projektantom urządzeń grzewczych.

Nie przegap: Pierwsza konferencja PORT PC na temat pomp ciepła

VI Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła  pod hasłem „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości” odbędzie się już 26 października br. w Warszawie. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia oraz do rejestracji. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.portpc.pl/kongres

 

źródło: PORT PC

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl