Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ćwierć miliona pomp ciepła do 2020 roku

Premiera Raportu Rynkowego PORT PC 2017
Redakcja RI  |  18.10.2017
Raport jest źródłem informacji dla firm działających w branży grzewczej, stanowiąc wytyczne do ich dalszego rozwoju,
Raport jest źródłem informacji dla firm działających w branży grzewczej, stanowiąc wytyczne do ich dalszego rozwoju,

Organizacja PORT PC przygotowała szczegółowy raport o rynku pomp ciepła w Polsce. Powstał on jako wynik prowadzonych regularnie od ponad 6 lat badań i szczegółowych analiz sprzedaży pomp ciepła w Polsce i w Europie.

Obserwacje te pozwoliły na opracowanie aktualnej sytuacji rynkowej w 2016 roku oraz przedstawienie prognoz rozwoju wykorzystania technologii pomp ciepła do roku 2030. Premiera liczącego 40 stron raportu odbędzie się  w dniu 26.10.2017 w trakcie VI Kongresu PORT PC w Warszawie.

W raporcie obok szczegółowych danych dotyczących sprzedaży pomp ciepła w 2016 roku, czytelnicy znajdą również prognozy rozwoju rynku pomp ciepła do 2030 roku, przedstawione w dwóch wariantach: realistycznym i optymistycznym.

Przykładowo, w ramach wariantu optymistycznego, autorzy raportu zakładają, że do 2020 r, nastąpi trzykrotny wzrost ilości montowanych pomp ciepła w Polsce typu powietrze-woda (p. wykres poniżej). Wg prognozy PORT PC łączna, zakumulowana liczba pracujących pomp ciepła przekroczy ćwierć miliona urządzeń w 2020 roku. To oznacza, że w przypadku pomp ciepła do centralnego ogrzewania, nastąpi podwojenie zasobu urządzeń w Polsce z 70 000 szt. (2016 r.) do prawie 140 000 urządzeń w 2020 r. Wg prognozy w wariancie optymistycznym łączna ilość produkowanej energii z OZE przez pompy ciepła w Polsce w 2020 roku wynosić będzie ok. 272 kToe/rok (ok. 2,5% celu OZE na 2020r. w ramach Krajowego Planu Działań na rzecz OZE). W tym wariancie szacowana łączna, maksymalna moc grzewcza zainstalowanych pomp ciepła wynieść może 2,33 GW.

Czytaj także: Rozwój technologii pomp ciepła w oparciu o transfer wiedzy do przemysłu

 

W raporcie PORT PC przedstawione są również aktualne bariery rozwoju rynku. Wskazano także  przyczyny nadzwyczaj dynamicznego wzrostu rynku powietrznych pomp ciepła w ostatnich latach, oraz zawarto  rekomendacje stowarzyszenia dotyczące działań zapewniających optymalny rozwój branży pomp ciepła.

W dokumencie dodatkowo dokonano analizy dostępnych w Polsce taryf elektrycznych, ze szczególnym uwzględnieniem rekomendowanych rozwiązań taryfowych zarówno do pomp ciepła, jak i dla wszystkich innych elektrycznych urządzeń grzewczych.

Sprawdź: Czy specjalne taryfy elektryczne zmienią polski rynek urządzeń grzewczych?

Rynek pomp ciepła w Polsce z roku na rok odnotowuje wzrost i wszystko wskazuje na to, że będzie tak również w najbliższych latach. Czynnikami wzrostu, które w najbliższym czasie mogą odegrać istotną rolę w kształtowaniu rynku tych urządzeń z całą pewnością są działania mające na celu rozwiązanie problemu tzw. "niskiej emisji" w Polsce. Jednym z nich jest koncepcja elektryfikacji systemów ogrzewania wspierana przez Komisję Europejską w ramach tzw. "Pakietu Zimowego".

Zamiana kotłów niespełniających wymogów emisyjnych na pompy ciepła, jest rozwiązaniem szczególnie wspieranym i stosowanym w walce ze smogiem przez rząd chiński np. w Pekinie. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na rynek pomp ciepła jest system upustu – specjalny system rozliczania wyprodukowanej energii np. z domowych paneli fotowoltaicznych. Promuje on zużycie własne energii i stosowanie głównie powietrznych pomp ciepła.

Warto też zauważyć bardzo intensywne działania czołowych producentów urządzeń grzewczych w zakresie badań, rozwoju konstrukcji i produkcji pomp ciepła, które stały się się już kluczowymi produktami w strategiach średnioterminowych i długoterminowych wielu firm działających w tej branży.

Raport stanowi przydatne narzędzie do planowania zmian w sektorze elektroenergetycznym prowadzących do dekarbonizacji oraz ograniczenia niskiej emisji przy jednoczesnym racjonalnym korzystaniu z coraz bardziej ograniczonych zasobów naturalnych naszego kraju. Jest również źródłem informacji dla firm działających w branży grzewczej, stanowiąc wytyczne do ich dalszego rozwoju, a dla wszystkich tych, którym zależy na poprawie jakości powietrza w Polsce – gotowym rozwiązaniem problemu.

Opracowanie w wersji drukowanej będzie przekazane wszystkim uczestnikom VI Kongresu PORT PC, który odbędzie się 26 października jako jedno z wydarzeń towarzyszących Międzynarodowym Targom Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej Renexpo w Warszawie. W przygotowaniu jest także anglojęzyczna wersja raportu, która dostępna będzie na początku grudnia 2017.

 

źródło: PORT PC

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zalecenia na czas pandemii
  • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl