Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Sukces drugiej edycji Projektu BMS

Redakcja RI  |  25.10.2017
Projekt BMS był okazją do zapoznania się z nowinkami technologicznymi w zakresie smart building, systemów automatyki budynkowej i technologii zarządzania budynkami.
Projekt BMS był okazją do zapoznania się z nowinkami technologicznymi w zakresie smart building, systemów automatyki budynkowej i technologii zarządzania budynkami.
zdj. Lockus

2 dni, 20 prelegentów, 14 wykładów, 11 wystawców, 150 uczestników - tak pokrótce można podsumować drugą edycję Projektu BMS, która odbyła się w dniach 18-19 października 2017 w Hotelu Lamberton Business & Conferences w Ołtarzewie koło Warszawy.

Tegoroczna konferencja Projekt BMS przebiegła pod hasłem Systemy BMS – droga do energooszczędności i efektywnej modernizacji budynków. Proces inwestycyjny od zamówień publicznych po realizacje.

W trakcie spotkania praktycy reprezentujący sektor rozwiązań w obszarze zarządzania inteligentnymi budynkami i zintegrowanej automatyki budynkowej dyskutowali o nowościach w branży i perspektywach zastosowań systemów na polskim rynku, w tym sposobach na zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Prelegenci przekrojowo omówili nowinki technologiczne w zakresie smart building, systemów automatyki budynkowej i technologii zarządzania budynkami.

W konferencji wzięli udział eksperci ze znajomością problematyki efektywności i energooszczędności. Pierwszy dzień spotkania otworzył wykład gościa specjalnego Johna D. Petze'a, dyrektora zarządzającego Project-Haystack.org. Tematem wykładu była inicjatywa typu open source, której celem jest usprawnianie pracy w systemach zarządzania budynkami BMS i systemach zarządzania energią w oparciu o dane pochodzące z Internetu rzeczy.

Na zakończenie pierwszego dnia Projekt BMS 2017, radca prawny Kamil Stolarski z kancelarii SMW Legal omówił nowe technologie w budownictwie i ich zastosowanie na rynku publicznym w kontekście dyrektyw dotyczących zamówień publicznych i charakterystyki energetycznej budynków.

Zobacz także: Black House w Gliwicach. Dom jutra już dziś

Drugi dzień obfitował w panele eksperckie. Dr hab. inż. arch. Marcin Furtak, dyrektor Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej oraz dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak, dyrektor Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej zaprezentowali case study na temat budynku Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. MLBE to jeden z najbardziej zaawansowanych budynków w Polsce, który stanowi narzędzie gromadzenia danych dotyczących efektywności energetycznej. Budynek jest wykorzystywany przez naukowców jako obiekt badawczy i narzędzie do testowania technologii oszczędzających energię.

Marta Lenarczyk, kierownik projektów w SPIE Polska, omówiła jak BMS w prosty sposób może pomóc ograniczać zużycie mediów oraz eksploatację urządzeń i instalacji budynkowych. Prelegentka zaprezentowała wyniki koordynowanego przez SPIE Polska badania przedstawiającego jak kształtuje się energochłonność biurowców certyfikowanych w porównaniu z biurowcami niecertyfikowanymi. Jerzy Rusin z BIM Point, przedstawił jak skutecznie realizować potencjał drzemiący w BIM - Building Information Modeling. Pan Andrzej Stachno, prezes stowarzyszenia KNX Professionals Polska i Tomasz Janecki, wiceprezes stowarzyszenia omówili proces inwestycyjny z uzasadnieniem wyboru automatyki budynkowej.

W trakcie konferencji, uczestnicy mieli możliwość zabrać głos w debacie Proces inwestycyjny z zastosowaniem systemów BMS. Modernizacja budynków użyteczności publicznej oraz biurowych w świetle Dyrektywy Unijnej. Do dyskusji włączyli się praktycy tematyki BMS i komercyjnych zastosowań.

Czytaj też: Inteligentne sterowanie kotłami

Wydarzenie Patronatem Honorowym objęła Narodowa Agencja Poszanowania Energii - NAPE oraz Stowarzyszenie Polskich Energetyków – SPE.

– Dziękujemy za aktywny udział w konferencji. Dziękujemy wszystkim, których wkład przyczynił się do sukcesu Projekt BMS 2017 – Partnerom wydarzania, Patronom Honorowym, Partnerom Merytorycznym i Ekspertom, Patronom Medialnym, Uczestnikom konferencji. Dziękujemy za liczne konsultacje i kibicowanie idei tworzenia dorocznego miejsca spotkań reprezentantów sektora rozwiązań zarządzania inteligentnymi budynkami i automatyki budynkowej – mówi organizator, Magdalena Kniszner, prezes zarządu Lockus Sp. z o.o.

Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję w 2018 roku.

 

mat. Lockus

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl