Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Specjalna taryfa elektryczna pomoże ograniczyć smog?

 PORT PC  |  29.11.2017
Najlepszym rozwiązaniem antysmogowym byłoby wdrożenie taniej taryfy 20-godzinnej tak jak jest to skutecznie stosowane w Czechach lub na Słowacji.
Najlepszym rozwiązaniem antysmogowym byłoby wdrożenie taniej taryfy 20-godzinnej tak jak jest to skutecznie stosowane w Czechach lub na Słowacji.
mat. red.

PORT PC przeanalizował projekt rozporządzenia Ministerstwa Energii w sprawie wprowadzenia specjalnej taryfy elektrycznej służącej do taniego ogrzewania elektrycznego. Zdaniem ekspertów nowa taryfa nie stwarza podstaw do uzyskania taniego ogrzewania, a tym samym nie wpłynie na ograniczenie smogu w Polsce.

W połowie listopada 2017 r. Ministerstwo Energii przedstawiło do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia specjalnej taryfy elektrycznej służącej do taniego ogrzewania elektrycznego. Propozycja zakłada wprowadzenie 8-godzinnego, nocnego okresu taniej energii (50% ceny kosztów energii i dystrybucji w godzinach 23:00-7:00).

Wśród najważniejszych rekomendacji KERM ze stycznia 2017 r. w sprawie niezbędnych działań antysmogowych było "zapewnienie istotnie obniżonych stawek za pobór energii elektrycznej w okresach zmniejszonego na nią zapotrzebowania…".

Jak wynika z analizy dot. propozycji nowej taryfy elektrycznej przeprowadzonej przez PORT PC, taryfa nie stwarza podstaw do uzyskania taniego ogrzewania. Istniejące już na rynku taryfy elektryczne są w wielu przypadkach bardziej korzystne finansowo oraz zapewniają dłuższy okres taniej taryfy elektrycznej niż nowa propozycja Ministerstw Energii. Takim przykładem są istniejące taryfy G12, G13 firmy Tauron czy taryfy weekendowe G12w.

W ramach społecznych konsultacji projektu rozporządzenia organizacje branżowe PORT PC i SPIUG mocno wspierają wspólną propozycję rozszerzenia taryfy G13 na wszystkich operatorów sieci dystrybucyjnej w Polsce i uważają, że propozycja 8-godzinnej taryfy elektrycznej jest daleko niewystarczająca.

Zobacz również: Arkusz do obliczania rocznych kosztów ogrzewania

Dla przekazania i zakumulowania w ciągu 8 godzin odpowiedniej ilości ciepła na potrzeby ogrzewania budynku przez całą dobę wymagane jest ponad trzykrotne zwiększenie mocy urządzenia grzewczego (z uwzględnieniem przygotowania ciepłej wody użytkowej).

Najlepszym rozwiązaniem antysmogowym byłoby wdrożenie taniej taryfy 20-godzinnej tak jak jest to skutecznie stosowane w Czechach lub na Słowacji. Na stronie internetowej www.portpc.pl dostępna jest pełna 21-stronicowa analiza dotycząca najbardziej optymalnej antysmogowej taryfy elektrycznej.

Porównanie kosztów 1 kWh przy pracy urządzeń grzewczych tylko przez 8 godzin na dobę

Zaproponowana przez Ministerstwo Energii taryfa 8-godzinna nie zapewnia wystarczającego czasu na skuteczne ogrzewanie akumulacyjne. Może to w bardzo wielu przypadkach powodować, że moc przyłącza elektrycznego budynku będzie zbyt niska, aby zapewnić ogrzewanie przy projektowych temperaturach zewnętrznych.

W przypadku budynków o stosunkowo słabej izolacji rozwiązanie nie zapewni wystarczającego komfortu cieplnego w budynku. Brak tanich 2 godzin w ciągu dnia będzie często prowadzić do załączeń urządzeń grzewczych w okolicach godz. 18.00, powodując zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną w godzinach wieczornego szczytu.

Porównanie kosztów 1 kWh przy pracy urządzeń grzewczych tylko przez 10 godzin na dobę (odniesienie do istniejących taryf elektrycznych G12)

Taryfa z 10-godzinną tańszą energią może nie zapewnić wystarczającego czasu na skuteczne ogrzewanie akumulacyjne w budynkach o gorszej izolacji. Może to też powodować, że moc przyłącza elektrycznego budynku będzie zbyt niska, aby zapewnić ogrzewanie przy projektowych temperaturach zewnętrznych. W przypadku budynków o stosunkowo słabej izolacji rozwiązanie nie zapewni wystarczającego komfortu cieplnego w budynku. Istniejące taryfy G12 pozwalają na realizację 10 godzin taniej energii – 8 godzin w nocy i 2 godziny po południu. W budynkach o dobrej izolacji nie będzie to powodować zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną w godzinach wieczornego szczytu.

Porównanie kosztów 1 kWh przy pracy urządzeń grzewczych tylko przez 14 godzin na dobę (odniesienie do istniejących taryf weekendowej o oznaczeniu G12w)

Taryfa z 14h taniej energii na dobę może pozwolić na skuteczne ogrzewanie akumulacyjne w budynkach o przeciętnej izolacji cieplnej. W przypadku obiektów o stosunkowo słabej izolacji cieplnej rozwiązanie nie zapewni wystarczającego komfortu cieplnego w budynku. Istniejące taryfy elektryczne G12w pozwalają na realizację średniodobowo 14h taniej energii – 8 godzin w nocy i 2 godziny po południu w dni robocze  oraz przez 24 godziny na dobę w weekendy czy w święta.

Porównanie kosztów 1 kWh przy pracy urządzeń grzewczych tylko przez 16 godzin na dobę (odniesienie do istniejącej taryf weekendowej G13 firmy Tauron)

Taryfa elektryczna z 16-godzinną tańszą energią na dobę pozwala na skuteczne ogrzewanie akumulacyjne w budynkach o gorszej izolacji. Istniejąca tylko w Małopolsce i Górnym Śląsku taryfa G13 pozwala na realizację statystycznie ok. 16 godzin taniej energii na dobę – 13 godzin w nocy i rano w okresie zimowym i 15 godzin na dobę w okresie letnim (w dni robocze) oraz 24 godziny w weekendy (czasami też w święta).

Porównanie kosztów ogrzewania elektrycznego z innymi nośnikami energii

Poniższe obliczenia zostały przeprowadzone dla założenia, że zużycie energii elektrycznej dla budynku na cele grzewcze (tylko centralne ogrzewanie) wynosi 13500 kWh/rok (budynek o powierzchni 130 m2 o stosunkowo słabej izolacji cieplnej). W przypadku podgrzewania ciepłej wody użytkowej dla 4 osób należy dodać ok. 30% zużycia energii elektrycznej. Założono, że ze względu na kompromis komfortu cieplnego użytkowników i oszczędności energii, ogrzewanie jest możliwe przez 16 godzin a nie 24 godziny na dobę.

Taryfa dedykowana do elektrycznych urządzeń grzewczych i pomp ciepła - G13 firmy Tauron

Taryfa G13 firmy Tauron została wprowadzona kilka lat temu i była dedykowana pod zastosowanie pomp ciepła i innych elektrycznych  urządzeń grzewczych.  Obecnie taryfa G13 występuje częściowo na obszarze Województwa Śląskiego oraz Małopolskiego. Wybór taryfy jest możliwy w przypadku gdy dostawcą energii i dystrybutorem jest Tauron. Rozkład czasowy taryfy G13 zapewnia stosunkowo elastyczny sposób korzystania. Taryfa przygotowana jest pod użytkowanie kotłów i akumulacyjnych pieców elektrycznych, oraz pod stosowanie pomp ciepła. Wynika to z układu trzech przedziałów cen energii: szczytu porannego i wieczornego oraz pozostałych przedziałów (taryfa obniżona). 

Czytaj także: Zmiany technologii grzewczej w Europie

W przypadku taryfy G13 okres taniej energii wynosi w skali roku ok. 17h/dobę, uwzględniając święta oraz soboty i niedziele (statystycznie jest ich ok. 114 w ciągu całego roku). W okresie zimowym (od 01.10 do 31.03) udział ten wynosi ok. 16 godzin na dobę. W przedziale dni tygodnia od poniedziałku do piątku wynosi 13 godzin na dobę w sezonie zimowym (od 01.10 do 31.03) i 15 godzin na dobę w okresie poza sezonem zimowym (od 01.04 do 30.09.) W czasie weekendów (oraz świąt państwowych) obowiązuje taryfa obniżona (24 godziny na dobę).

Szczyt przedpołudniowy ze średnią ceną energii występuje przez 6 godzin na dobę w przedziale tygodnia od poniedziałku do piątku. Szczyt wieczorny wynosi odpowiednio 5 godzin na dobę (od 01.10 do 31.03) lub 3 godziny na dobę (od 01.04 do 30.09) w ciągu dni roboczych.

Rekomendacja branży w zakresie wprowadzenia specjalnej antysmogowej taryfy elektrycznej

Powyższe analizy i obliczenia wskazują na to, że zdaniem dwóch organizacji branżowych PORT PC i SPIUG najbardziej optymalną i zarazem prawdopodobnie najszybszą ze względów proceduralnych do wprowadzenia w całej Polsce taryfą elektryczną jest istniejąca taryfa G13 firmy Tauron. Przyjęte przez Tauron wartości cen energii i kosztów dystrybucji w istniejącej taryfie G13 są zdaniem organizacji optymalne, zarówno w przypadku stosowania pomp ciepła, jak i kotłów elektrycznych czy pieców akumulacyjnych.

Dowiedz się więcej: Smog zabija ponad 51 tysięcy Polaków rocznie

Alternatywnym, ale również mocno rekomendowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie dedykowanej do ogrzewania taryfy zawierającej 20 godzin taniej energii i 4 godziny znacznie droższej energii na dobę (podobnie jak jest to stosowane z dużym sukcesem od ponad 10 lat w Czechach i od kilku lat na Słowacji). 20 godzin taniej energii elektrycznej zapewnia duży komfort użytkowania, który oczekują użytkownicy pomp ciepła oraz kotłów elektrycznych, chroniąc zarazem przed używaniem energii elektrycznej w godzinach największego wieczornego szczytu poboru energii 17:00-21:00. Jest to zabezpieczone maksymalnym udziałem pobranej energii w tych godzinach na poziomie 9% całego zużycia energii elektrycznej w ciągu roku.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl