Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zmiany technologii grzewczej w Europie

Podsumowanie VI Kongresu PORT PC
 PORT PC  |  30.11.2017
Sesja naukowa była organizowana w ramach Kongresu PORT PC po raz pierwszy, ale z pewnością nie po raz ostatni.
Sesja naukowa była organizowana w ramach Kongresu PORT PC po raz pierwszy, ale z pewnością nie po raz ostatni.
zdj. PORT PC

Już po raz szósty odbyło się największe spotkanie polskiej branży pomp ciepła – Kongres PORT PC, tym razem pt.: "Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości". W tym roku w konferencji, która odbyła się 26 października 2017 wzięło udział ponad 300 osób. 

Konferencję rozpoczął Paweł Lachman - prezes zarządu PORT PC, który po przywitaniu zebranych gości, wręczył Janowi Skupińskiego (założycielowi firmy Hibernatus) statuetkę PORT PC za wkład w rozwój produkcji pomp ciepła w Polsce.  Jak podkreślił na początku Kongresu prezes Lachman, w ciągu roku nastąpiła istotna zmiana w Europie. Najwięksi producenci urządzeń grzewczych postawili średnio i długoterminowo na rozwój technologii pomp ciepła jako kluczowej technologii grzewczej.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje zagranicznych gości. Martin Forsen (prezes europejskiego stowarzyszenia EHPA) przybliżył znaczenie pomp ciepła w rozwoju energetyki i aktualną sytuację i perspektywy rozwoju w branży pomp ciepła w Europie.

Peter Wagener (prezes holenderskiego stowarzyszenia DHPA) przedstawił miejsce pomp ciepła w sieciach smart grid, natomiast Andreas Zottl (reprezentujący instytut naukowy AIT Austria) przedstawił projekt "Green HP" i innowacyjną powietrzną pompę ciepła o wysokiej efektywności grzewczej.

Zobacz też: Rozwój technologii pomp ciepła w oparciu o transfer wiedzy do przemysłu

Sesję ogólną poświęconą taryfom rozpoczął wiceprezes PORT PC – dr Adolf Mirowski, nakreślając znaczenie taryf elektrycznych dla rozwoju rynku pomp ciepła. Kolejna prezentacja dotyczyła nowych taryf dla energii elektrycznej i ich opłacalności przy pompach ciepła. Temat ten wzbudził duże ożywienie oraz wywołał ciekawe dyskusje. Szczególnie po zapowiedzi Kamila Wyszkowskiego dyrektora UN Global Compact Network Polska, iż Ministerstwo Energii w ramach swoich działań zamierza rekomendować rozszerzenie stosowania taryfy elektrycznej G13 (którą oferuje Tauron) na wszystkich operatorów sieci dystrybucyjnej w Polsce. Wg zapowiedzi ma być to traktowane jako jedno z działań antysmogowych w ramach prac polskiego rządu. Jest to bardzo ważna informacja dla branży pomp ciepła.

W dalszej części sesji usłyszeć można było także o budynkach, w których występują pompy ciepła i fotowoltaika. Dzięki tzw. systemowi opustu możliwe jest budowanie atrakcyjnych ekonomicznie budynków, w których koszty ogrzewania, ciepłej wody i chłodzenia są zbliżone do zera. Duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Marka Miary na temat tego, czy samochody elektryczne stanowią konkurencję dla pomp ciepła. Pod koniec sesji ponownie dr Mirowski przybliżył narzędzia PORT PC dot. analizy kosztów w oparciu o taryfy elektryczne.

Sprawdź: Arkusz do obliczania rocznych kosztów ogrzewania

Ważną część sesji stanowił panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy konferencji mieli możliwość zadania prelegentom pytań i uzyskania odpowiedzi.

Sesja naukowa była organizowana w ramach kongresu po raz pierwszy, ale z pewnością nie po raz ostatni. Zainteresowanie tematyką poruszaną w tej części konferencji pokazuje potrzebę łączenia branży ze światem nauki. Prelegenci w swoich prezentacjach podawali przykłady takiej współpracy. Marcin Franke (Aspol FV) mówił o konkurencyjności produktów zbudowanej między innymi dzięki współpracy z nauką, dr Marek Miara (Fraunhofer ISE) przedstawił model współpracy instytutu z przemysłem, a pozostałe prezentacje wygłosili pracownicy naukowi polskich uczelni technicznych.

Wspólne przerwy w trakcie trwania równoległych sesji były okazją do integracji branży z przedstawicielami świata nauki, przyszłym studentom dały szansę na rozmowę z potencjalnymi pracodawcami.

Uczestnicy konferencji otrzymali w ramach pakietu konferencyjnego Raport Rynkowy PORT PC 2017 - Rynek pomp ciepła w Polsce w latach 2010-2016. Perspektywy rozwoju rynku pomp ciepła do 2030 roku, który również znajduje się na stronie PORT PC. Jest to  pierwsze tak kompleksowe opracowanie, które może być dużą pomocą dla decydentów (np. przedstawicieli samorządów). Wkrótce raport dostępny będzie również w języku angielskim.

Czytaj: Ćwierć miliona pomp ciepła do 2020 roku

Wszystkie prezentacje, a także pozostałe materiały z VI Kongresu PORT PC znajdują się na internetowej stronie: www.portpc.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl