Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ministerstwo Energii manipuluje kosztami taryf antysmogowych

 PORT PC  |  22.01.2018
Ministerstwo Energii oparło się w obliczeniach na nikomu nieznanym profilu rozbioru energii elektrycznej, opartym na założeniu, że cała energia na cele grzewcze jest pobierana tylko w godzinach 22-6.
Ministerstwo Energii oparło się w obliczeniach na nikomu nieznanym profilu rozbioru energii elektrycznej, opartym na założeniu, że cała energia na cele grzewcze jest pobierana tylko w godzinach 22-6.
zdj. pixabay.com

Wbrew zapewnieniom rządu nowe taryfy antysmogowe w żaden sposób nie będą promować ogrzewania elektrycznego. Według wyliczeń Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła oraz Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych taryfy antysmogowe mogą być nawet o 20% droższe od tych, które już istnieją na rynku.

Wybierając antysmogową taryfę najbardziej stratne będą osoby, które decydują się na ogrzewanie piecami akumulacyjnymi – są to często emeryci i osoby starsze, które nie są świadome tego, iż nowa oferta może oznaczać dla nich wyższe rachunki niż w przypadku dostępnej oferty.

Ogrzewanie z wykorzystaniem energii elektrycznej może stanowić jedną z dobrych odpowiedzi na problem smogu, wymaga to jednak mądrej i przemyślanej polityki taryfowej rządu. Zdaniem czołowych organizacji branży grzewczej tak zwane taryfy antysmogowe, wbrew obliczeniom przedstawionym wczoraj przez Ministerstwo Energii w żaden sposób nie promują ogrzewania elektrycznego.

Wg najnowszych obliczeń ekspertów stowarzyszeń PORT PC i SPIUG, nowa taryfa G12as jest o ok. 20% droższa w użytkowaniu pieca akumulacyjnego niż np. istniejąca taryfa weekendowa G12w (obliczenia dotyczą firmy Tauron, z lokalizacją w Krakowie). Warto podkreślić, że z takiego rozwiązania ogrzewania pomieszczeń najczęściej korzystają osoby starsze i mniej zamożne, które mogą oczekiwać, zgodnie z zapowiedzią premiera Morawieckiego z grudnia 2017, że nowe taryfy antysmogowe pozwolą o 25% taniej ogrzać pomieszczenia w porównaniu do dostępnych już taryf elektrycznych.

Ministerstwo Energii w dniu 17 stycznia 2018 r. przedstawiło szczegółowe analizy dotyczące kosztów energii elektrycznej wg nowo opublikowanych taryf u 4 operatorów sieci dystrybucyjnej w Polsce. Przedstawione analizy dotyczące porównań kosztów ogrzewania piecami akumulacyjnymi w oparciu o nową antysmogową taryfę elektryczną G12as miały pokazywać znacznie niższe koszty użytkowania niż w przypadku dostępnych taryf G12, nie odnosząc się w ogóle do najbardziej popularnych w ogrzewaniu budynków taryf weekendowych G12w.

Przekonaj się: Czy specjalne taryfy elektryczne zmienią polski rynek urządzeń grzewczych?

Ministerstwo Energii oparło się w obliczeniach na nikomu nieznanym profilu rozbioru energii elektrycznej, opartym na założeniu, że cała energia na cele grzewcze jest pobierana tylko w godzinach 22-6. W rzeczywistości udział energii elektrycznej zużywanej np. przez piece akumulacyjne w nocy (godziny 22-6) sięga tylko około 70%, zaś w godzinach 13-15 wynosi on nawet 30% co znacząco obniża atrakcyjność stosowania tzw. taryfy antysmogowej.

Zakładając realny profil ogrzewania piecem akumulacyjnym, koszty ogrzewania taryfą antysmogową Tauron G12as są większe o 20% niż w taryfie G12w. (mieszkanie o pow. 50 m2 o zapotrzebowaniu ciepła 115 kWh/m2*rok)

Piece akumulacyjne używane są w Polsce i Europie od ponad 70 lat. Istotną kwestią w przypadku stosowania elektrycznych pieców akumulacyjnych jest odpowiedni czas nagrzewania oraz prawidłowy czas oddawania zmagazynowanego ciepła. Te najlepsze i najdroższe urządzenia (sprzedawane w cenie ok. 2500-3000 zł) oddają ciepło nawet przez około 7 godzin po ich nagrzaniu. Dlatego też tak istotne jest umożliwienie dysponowania przez użytkowników przedziałem taniej energii w godzinach 13.00-15.00. Zapewni on możliwość ponownego nagrzania pieca co powinno zapewnić wystarczający komfort przebywania w pomieszczeniu, aż do godzin wieczornych.

Piece akumulacyjne projektowane są na działanie w przedziale 10 godzin pracy na dobę przy temperaturze zewnętrznej ok. -10oC. W praktyce użytkowania tych urządzeń można zmieścić w określonych 10 godzinach ponad 95% zużywanej energii elektrycznej na cele grzewcze, ale pod jednym warunkiem – posiadania do dyspozycji 2 godzin taniej taryfy w przedziale 13.00-15.00.

Wycięcie w antysmogowej taryfie elektrycznej G12as dwóch godzin taniej energii elektrycznej w przedziale 13.00-15.00 (w porównaniu do taryf G12 i G12w) prowadzi w praktyce do znacznie wyższych kosztów energii elektrycznej pobieranej na cele grzewcze w tych dwóch godzinach.

Sprawdź: Arkusz do obliczania rocznych kosztów ogrzewania

Wg analiz obydwu organizacji, również w przypadku zastosowania pomp ciepła czy nowoczesnych kotłów elektrycznych nowa taryfa nie wnosi nic nowego. Istniejące i funkcjonujące już z powodzeniem taryfy weekendowe zapewniają niższe koszty i dłuższe okresy wykorzystania taniej energii w ciągu doby.

Zdaniem obydwu organizacji branżowych PORT PC i SPIUG zaproponowane rozwiązania taryfowe nie przyczynią się do wzrostu zainteresowania ogrzewaniem elektrycznym i do likwidacji niskiej emisji. Organizacje wyrażają też obawę, że silne promowanie taryf smogowych przez koncerny energetyczne będzie wprowadzać w błąd osoby zainteresowane ogrzewaniem elektrycznym i tanimi taryfami.

Organizacje zachęcają rząd do prowadzenia dalszych prac związanych z przygotowaniem skutecznych taryf antysmogowych w oparciu o powszechnie stosowane do celów grzewczych taryfy weekendowe typu G12w lub autentycznie pierwszą antysmogową taryfę G13, dostępną w firmie Tauron.

[ PORT PC, taryfa antysmogowa, taryfa elektryczna, ogrzewanie, koszty ogrzewania, piece akumulacyjne, Ministerstwo Energii, SPIUG ]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl