RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Systemy ciepłownicze współpracujące z odnawialnymi źródłami energii i magazynami ciepła

Redakcja RI | 2018-01-23
Siedziba NFOŚiGW
zdj. WJ

Siedziba NFOŚiGW


zdj. WJ

W siedzibie NFOŚiGW 17 stycznia br, odbyła się konferencja pod hasłem: "Systemy ciepłownicze współpracujące z odnawialnymi źródłami energii i magazynami ciepła". Wydarzenie, którego współorganizatorem był Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), zapoczątkowało prace nad nowymi, pilotażowymi projektami priorytetowymi NFOŚiGW w tym zakresie.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Redakcja RI news Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Konferencja odbędzie się 22 marca 2024 online. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.

Konferencja odbędzie się 22 marca 2024 online. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE

Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE

Szwedzki koncern NIBE to globalny gracz i lider rynku rozwiązań w zakresie zrównoważonej energii w Europie, produkujący wysokiej klasy pompy ciepła już od ponad 40 lat. Jednym z priorytetowych elementów...

Szwedzki koncern NIBE to globalny gracz i lider rynku rozwiązań w zakresie zrównoważonej energii w Europie, produkujący wysokiej klasy pompy ciepła już od ponad 40 lat. Jednym z priorytetowych elementów jego działalności jest kształcenie specjalistów w zakresie projektowania i instalacji z wykorzystaniem pomp ciepła marki NIBE. Kompleksowe szkolenia techniczne, których organizatorem na polskim rynku jest NIBE-BIAWAR Sp. z o.o., służą poszerzeniu wiedzy, podniesieniu kwalifikacji oraz przygotowaniu...

W konferencji wzięli udział reprezentanci urzędów centralnych, przedsiębiorstw energetyki cieplnej, spółdzielni mieszkaniowych, firm energetycznych, producentów urządzeń OZE, samorządów, instytutów i uczelni, biur projektowych, a także grupa dziennikarzy. Konferencję otworzył i prowadził Zbigniew Kamieński – doradca prezesa zarządu NFOŚiGW. We wprowadzeniu moderator przedstawił problematykę i program spotkania, które w swoich założeniach ma rozpocząć prace na pilotażowym projektem priorytetowym NFOŚiGW, który będzie wspierał wdrażanie w ciepłownictwie innowacyjnych i inteligentnych technik, w tym stosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE) i magazynów ciepła. Rozwój nowoczesnego ciepłownictwa jest bowiem optymalnym i systemowym działaniem na rzecz poprawy jakości powietrza.

W pierwszej części konferencji uczestnicy wysłuchali trzech wystąpień.

Prezentację pn. Systemy ciepłownicze współpracujące z odnawialnymi źródłami energii i magazynami ciepła przedstawił Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu IEO. W swojej wypowiedzi mówca określił przesłanki wykorzystania OZE w ciepłownictwie wynikające z realizowanego przez IEO projektu Solar District Heating (SDH), wyzwania środowiskowe i technologiczne oraz możliwości biznesowe dla inteligentnego ciepłownictwa 4.0, potencjał wykorzystania OZE w polskich przedsiębiorstwach ciepłowniczych wraz ze scenariuszem rozwoju „zielonego” ciepła do 2030 r. Przedstawił też wstępną analizę ekonomiczną zastosowania OZE w polskich systemach ciepłowniczych.

Grzegorz Wiśniewski podkreślił rolę ciepła systemowego w walce ze smogiem i przy redukcji CO2 oraz możliwości świadczenia „usług antysmogowych”, wymienił także zalety słonecznych systemów ciepłowniczych i innych OZE. Stwierdził, że koszty ciepła z OZE (poza biomasą) są stałe i całkowicie przewidywalne przez kolejne 20 lat.

Następnie prezentację pn. Realizacja inwestycji w przedsiębiorstwach energetyki cieplnej w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii i magazynami ciepłaprzykład duński przedstawił Per Kristensenz Plan Energii (Dania). W swojej wypowiedzi prelegent pokazał na wybranych przykładach (głównie okręgu Braedstrup) historię założeń rozwojowych ciepłownictwa w Danii, ramy prawne, przykłady własności i organizacji, sposoby finansowania ciepłownictwa oraz zamierzenia rozwojowe. Gość z Danii pokazał charakterystykę przechodzenia w okręgu Braedstrup systemu ciepłowniczego od 1 do 4 generacji. Mówca pokazał dostęp do nowych dokumentów w języku polskim, które zostały wypracowane w ramach projektu Solar District Heating (SDH). Na wykresach i mapach zaprezentował rozwój wykorzystania w duńskim ciepłownictwie energetyki słonecznej oraz fotowoltaicznej – do końca 2018 r. ma to być 129 instalacji zlokalizowanych na powierzchni 1 322 000 m2.

Z kolei prezentację pn. Sezonowe magazynowanie ciepła dla słonecznych systemów ciepłowniczych zintegrowanych z rynkiem energii elektrycznej – europejskie ramy oraz szwedzkie przykłady przedstawił profesor Jan-Olof Dalenbäck z Chalmers University of Technology oraz CIT Energy Management AB (Szwecja).

Swoją prezentację oparł również na danych uzyskanych w ramach projektu Solar District Heating (SDH). Przedstawił charakterystyki i różnice rynków energii elektrycznej i cieplnej w Europie i Szwecji. Rynek energii elektrycznej u naszych północnych sąsiadów stanowią w dużej części hydroelektrownie; natomiast energia cieplna to w dużej części bioenergia (ścinki drewna i pellety). Gość ze Szwecji pokazał rozwiązania systemowe w okręgach Gothenburg (600 tys. mieszkańców, zapotrzebowanie na energię cieplną3,5 TWh) i Varberg 35 tys. mieszkańców, zapotrzebowanie na energię cieplną 140 GWh) oraz indywidualne rozwiązania z Austrii, Niemiec i Szwecji. Przedstawił również analizę SWOT dla instalacji solarnych.

Drugą część wydarzenia wypełniły wypowiedzi i dyskusje w panelach eksperckich. Pierwszy z nich pn. Wykorzystanie instalacji OZE i magazynów ciepła – nowe wyzwania dla przedsiębiorstw ciepłowniczych i spółdzielni mieszkaniowych prowadził Zbigniew Kamieński. Wzięli w nim udział: Wojciech Ignacok – prezes zarządu Geotermii Podhalańskiej S.A., Dariusz Marczewski – prezes zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Płońsku, Konrad Nowak – prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie, Jacek Szymczak – prezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP), Tomasz Wilczak – wiceprezes zarządu ds. technicznych PGNiG Termika S.A.

Zobacz też: Modernizacja ciepłownictwa do 2030 roku

W wypowiedziach i dyskusji paneliści przedstawili swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz realizowane i planowane prace w zakresie tytułowej problematyki konferencji oraz ustosunkowali się do propozycji NFOŚiGW ustanowienia programu pilotażowego dla innowacyjnych i inteligentnych technik zastosowań OZE oraz magazynów ciepła w systemach ciepłowniczych:

  • Geotermia Podhalańska S.A. pracuje i wdraża projekty magazynowania i akumulacji ciepła oraz produkcji ciepła z silników gazowych.
  • w Płońsku 80% dostarczanego ciepła pochodzi z OZE. Od 10 lat eksploatowany tu jest kocioł biomasowy (26 MW); pozwoliło to obniżyć emisję o 275 tys. ton CO2 rocznie.
  • moc systemu ciepłowniczego w Olsztynie wynosi 300 MW. Realizują tam współspalanie biomasy z węglem. W 2019 r. zostanie uruchomiony kocioł na biomasę o 25 MW, który jest budowany z udziałem dofinansowania NFOŚiGW. Będzie realizowane wykorzystywanie instalacji solarnych indywidualnych odbiorców (zakup nadwyżek ciepła). Od 2019 r. rozpocznie się budowa instalacji kogeneracyjnej z udziałem paliw alternatywnych. Po jej uruchomieniu przedsiębiorstwo przekroczy pułap 50% uzyskiwania energii z OZE.
  • moc systemu ciepłowniczego MPEC S.A. w Tarnowie (spółki, której akcjonariuszem jest NFOŚiGW) wynosi 170 MW. Przedsiębiorstwo jest na etapie projektowania farmy solarnej, przedsięwzięcie jest realizowane z udziałem środków NFOŚiGW. Od 1990 r. spółka rozbudowuje i porządkuje system ciepłowniczy miasta; wybudowano m.in. instalację kogeneracyjną opartą na gazie. Prezes Krzysztof Rodak zalecał realizację strategii dostosowywania systemów ciepłowniczych do własnej specyfiki oraz faktycznego zapotrzebowania na ciepło. Sugerował ostrożność z wprowadzaniem OZE. W Tarnowie miks energetyczny będzie opierał się na gazie, węglu oraz odpadach pre RDF.
  • prezes zarządu IGCP Jacek Szymczak potwierdził, że w Polsce ponad 85% systemów ciepłowniczych jest nieefektywnych, a ponad 75% ciepła jest produkowane z paliw kopalnych. Brak jest opracowanych systemowych warunków rozwoju sektora ciepłowniczego, stabilnej polityki rządu wobec branży, a tym samym stabilnego prawa, co zwiększa liczbę ryzyk (powinny być one ograniczone jedynie do ryzyka inwestycyjnego) oraz utrudnia i wydłuża decyzje inwestycyjne – jak np. racjonalne wprowadzanie OZE. IGCP zaproponowała rządowi opracowanie Programu pozyskiwania przez branżę środków publicznych (unijnych) dla projektów poprawiających efektywność energetyczną (mimo niespełniania warunków efektywnego systemu ciepłowniczego).
  • prezes Tomasz Wilczak zwrócił uwagę, że PGNiG Termika S.A. dostarcza ciepło do największego systemu ciepłowniczego w kraju, dystrybutorem ciepła jest VEOLIA S.A. Od roku działa zmodernizowany (na biomasę) kocioł OP 230; pracuje on w układzie hybrydowym 50 MW(e) / 110 MW(t) zużywając rocznie 300 tys. ton biomasy leśnej. Przy cenie energii cieplnej 20-23 zł/GJ produkcja jest „lekko” efektywna. Modernizacja kotła była realizowana przy dofinansowaniu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF). Przedsiębiorstwo posiada akumulator ciepła o pojemności 30 tys. m3, w którym można zgromadzić 1600 MWh ciepła. Nowe technologie firma wprowadza również w pozyskanym od Jastrzębskiej Spółki Węglowej systemie ciepłowniczym w Jastrzębiu i okolicach. Wykorzystywany jest metan (70 mln m3 rocznie) z kopalń. PGNIG S.A. będzie również zagospodarowywało metan pozyskiwany ze złoża eksperymentalnego w Gilowicach w powiecie pszczyńskim.

Drugi panel pn. Czy w Polsce jest rynek na inteligentne systemy ciepłownicze współpracujące z OZE, sezonowymi magazynami ciepła oraz z rynkiem energii elektrycznej? prowadził Grzegorz Wiśniewski. Wzięli w nim udział: Małgorzata Mika-Bryska – dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych, Veolia Energia Polska S.A., Roman Majnusz – prezes zarządu energetyki solarnej ENSOL Sp. z o.o., Andrzej Rubczyński – dyrektor ds. strategii ciepłownictwa, Forum Energii, prof. Tadeusz Skoczkowski – kierownik Zakładu Racjonalnego Wykorzystania Energii z Politechniki Warszawskiej oraz Witold Rożnowski – dyrektor Centrum Badań i Rozwoju w Rafako S.A. Paneliści odpowiadali na pytanie zawarte w tytule panelu, a także na zagadnienie rozwijane przez moderatora.

  • dyrektor Małgorzata Mika-Byrska:

Dla ciepłowników, w celu utrzymania się i rozwijania swojej pozycji na rynku, najważniejsze jest wypełnianie (w zakresie dostaw ciepła i ciepłej wody użytkowej) wymogów ustawy o charakterystyce energetycznej budynków (ustawa z 2002 r. z nowelizacjami). Potrzebna jest też strategia „głębokiej” termomodernizacji budynków z tzw. kamieniami milowymi oraz strategia rozwoju ciepłownictwa (którą szacuje na 14 mld zł). Wskazała konieczność określenia instrumentów, dzięki którym będzie możliwa realizacja strategii. Konieczne jest ujednolicenie systemów. Propozycja przygotowania prze NFOŚiGW programu pilotażowego wpisuje się w te prace.

  • dyrektor Andrzej Rubczyński:

Scharakteryzował potrzeby oraz miks energetyczny ciepłownictwa oraz kierunki procesu jego dywersyfikacji. Zmniejszenie zakresu wytwarzania ciepła z węgla z dotychczasowych 85% do 25 % umożliwiłoby przeniesienie 16 mln ton węgla do elektroenergetyki. Technologia węglowa powinna być w ciepłownictwie zastępowana technologiami gazowymi oraz OZE. Jako optymalny miks dla ciepłownictwa określił: 1/3 węgiel, 1/3 gaz, 1/3 OZE. Zainteresowanych panelista odesłał do Raportu Forum Energii Transformacja ciepłownictwa 2030. Małe systemy ciepłownicze, który jest dostępny pod adresem: http://forum-energii.eu/pl/tematy/analizy/cieplownictwo2030.html

  • prezes Roman Majnusz:

Zaprezentował projekt Raciborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która wdrażając własny system solarny odebrała firmie ciepłowniczej 4 MW(t) mocy. Obecnie w przygotowaniu jest wdrożenie drugiego projektu o podobnej wielkości. Mówca poparł rozwój magazynów ciepła. Stwierdził, że polski przemysł solarny może wyprodukować rocznie nawet ok. 300 tys.m2 kolektorów.

  • dyrektor Witold Rożnowski:

Inżynierowie Centrum Badań i Rozwoju Rafako S.A. pracują wyprzedzająco w stosunku do przyszłych oczekiwań klientów. Wymienił tutaj: kotły dedykowane na biomasę (do 20 MW), rozwiązania poligeneracyjne dla ciepłownictwa oraz rozwiązania modułowe magazynów energii cieplnej.

  • prof. Tadeusz Skoczkowski:

Zwrócił uwagę, że nowe technologie (OZE, magazyny ciepła) wprowadzamy w stary system ciepłowniczy odziedziczony po PRL. Również podkreślił konieczność dobrej strategii energetycznej, w której byłaby określona właściwa ranga dla ciepłownictwa i OZE. W związku z koniecznością zachowania dobrej jakości ciepła (np. wymogi ustawy o charakterystyce energetycznej budynków) oraz usprawnianiem przesyłu, ceny energii będą rosły. NFOŚiGW powinien wspierać różne rozwiązania, a modele biznesowe powinny być określone przez rząd i regulatora. Zastępowanie węgla przez gaz i OZE poprawi jakość powietrza. Należy rozwijać ciepłownictwa z biomasą, ale konieczne są uregulowania tworzące stabilny rynek biomasy.

Sprawdź: Jak przygotować Polskę na wzrost odnawialnych źródeł energii

W trakcie spotkania w siedzibie NFOŚiGW jego uczestnicy zgłosili różne propozycje szczegółowe, które zostaną przez Narodowy Fundusz przeanalizowane.

Prezes zarządu NFOŚiGW dr inż. Kazimierz Kujda podziękował uczestnikom, organizatorom oraz panelistom za aktywny udział w konferencji. Podkreślił, że w ramach posiadanych środków unijnych NFOŚiGW może przygotować i zrealizować serię projektów pilotażowych rozwijających polskie ciepłownictwo.  

Eksperckie prezentacje ze spotkania udostępniono na stronie NFOŚiGW:

http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1167,nfosigw-wesprze-wdrazanie-innowacyjnych-rozwiazan-technicznych-w-cieplownictwie.html

mat. NFOŚiGW

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Zobacz nagranie z webinaru „Odbiory systemów budynkowych typu performance”

Zobacz nagranie z webinaru „Odbiory systemów budynkowych typu performance” Zobacz nagranie z webinaru „Odbiory systemów budynkowych typu performance”

Webinar „Odbiory systemów budynkowych typu performance” o praktycznej realizacji celów zrównoważonego budownictwa i dekarbonizacji na etapie odbiorów systemów w komercyjnych budynkach zrównoważonych przeznaczony...

Webinar „Odbiory systemów budynkowych typu performance” o praktycznej realizacji celów zrównoważonego budownictwa i dekarbonizacji na etapie odbiorów systemów w komercyjnych budynkach zrównoważonych przeznaczony był dla projektantów HVAC i architektów oraz inżynierów – uczestników całego procesu budowlanego.

Redakcja RI news Podsumowanie piątej edycji Kongresu Deweloperskiego

Podsumowanie piątej edycji Kongresu Deweloperskiego Podsumowanie piątej edycji Kongresu Deweloperskiego

W Poznań Congress Center odbyła się piąta edycja Kongresu Deweloperskiego. To największa w Polsce impreza branżowa sektora real estate. W spotkaniu wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych...

W Poznań Congress Center odbyła się piąta edycja Kongresu Deweloperskiego. To największa w Polsce impreza branżowa sektora real estate. W spotkaniu wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych. Wręczono także nagrody w Rankingu Miast Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Na podium znalazły się Łódź, Gorzów Wielkopolski i Lublin.

Redakcja RI news „Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych”

„Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych” „Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych”

25 listopada 2022 roku o godzinie 11:00 odbędzie się bezpłatne webinarium na temat „Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych oraz tunelach drogowych”.

25 listopada 2022 roku o godzinie 11:00 odbędzie się bezpłatne webinarium na temat „Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych oraz tunelach drogowych”.

Redakcja RI news Szkolenie KAPE: Obowiązek 10% redukcji zużycia energii elektrycznej

Szkolenie KAPE: Obowiązek 10% redukcji zużycia energii elektrycznej Szkolenie KAPE: Obowiązek 10% redukcji zużycia energii elektrycznej

2 grudnia 2022 r. odbędzie się szkolenie online dla jednostek sektora finansów publicznych pt. „Sposoby redukcji zużycia energii elektrycznej w jednostkach sektora finansów publicznych”.

2 grudnia 2022 r. odbędzie się szkolenie online dla jednostek sektora finansów publicznych pt. „Sposoby redukcji zużycia energii elektrycznej w jednostkach sektora finansów publicznych”.

Redakcja RI news Webinarium „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych”

Webinarium „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych” Webinarium „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych”

Główna Sekcja Ciepłownictwa Ogrzewnictwa i Inżynierii Atmosfery PZITS organizuje 15 i 16 grudnia 2022 r. o godzinie 11:00 webinarium na temat: „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach...

Główna Sekcja Ciepłownictwa Ogrzewnictwa i Inżynierii Atmosfery PZITS organizuje 15 i 16 grudnia 2022 r. o godzinie 11:00 webinarium na temat: „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Joanna Ryńska news Stormwater Poland 2022

Stormwater Poland 2022 Stormwater Poland 2022

Katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościło 300 uczestników szóstej konferencji Stormwater Poland, którzy przez dwa dni obrad (28–29 września 2022) pod hasłem „Czas na deszczówkę” dyskutowali...

Katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościło 300 uczestników szóstej konferencji Stormwater Poland, którzy przez dwa dni obrad (28–29 września 2022) pod hasłem „Czas na deszczówkę” dyskutowali o retencji i zagospodarowaniu wody deszczowej w polskich i europejskich miastach.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Webinar „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”

Webinar „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych” Webinar „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”

Panasonic zaprasza na webinar pt. „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”. Wydarzenie online rozpocznie się już w najbliższy wtorek,...

Panasonic zaprasza na webinar pt. „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”. Wydarzenie online rozpocznie się już w najbliższy wtorek, 13 grudnia 2022 r., o godz. 10:00.

Redakcja RI news Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian”

Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian”

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem Izba Gospodarcza Gazownictwa organizuje cykliczne Sympozjum. Tematem przewodnim spotkania jest „Gazownictwo w dobie zmian”.

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem Izba Gospodarcza Gazownictwa organizuje cykliczne Sympozjum. Tematem przewodnim spotkania jest „Gazownictwo w dobie zmian”.

dr inż. Adam Ujma news Relacja z konferencji „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”

Relacja z konferencji „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym” Relacja z konferencji „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”

W dniach 16–18 listopada 2022 r. odbyła się XIX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”. Konferencję...

W dniach 16–18 listopada 2022 r. odbyła się XIX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”. Konferencję zorganizowała Katedra Inżynierii Procesów Budowlanych na Wydziale Budownictwa PCz.

Redakcja RI news Ku neutralności klimatycznej

Ku neutralności klimatycznej Ku neutralności klimatycznej

„Ku neutralności klimatycznej – renowacja energetyczna budynków” to konferencja zorganizowana przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska, podczas której dyskutowano, jak osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone...

„Ku neutralności klimatycznej – renowacja energetyczna budynków” to konferencja zorganizowana przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska, podczas której dyskutowano, jak osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone na najbliższe trzy dekady, czyli do 2050 roku.

Waldemar Joniec news Trendy energetyczne i budowlane

Trendy energetyczne i budowlane Trendy energetyczne i budowlane

Podczas Kongresu V Trendów Energetycznych (Kraków, 15–16 listopada 2022) branża odnawialnych źródeł energii, w tym licznie reprezentowana branża fotowoltaiki, debatowała o bieżącej sytuacji i perspektywach...

Podczas Kongresu V Trendów Energetycznych (Kraków, 15–16 listopada 2022) branża odnawialnych źródeł energii, w tym licznie reprezentowana branża fotowoltaiki, debatowała o bieżącej sytuacji i perspektywach rozwoju. W tym roku Kongres wzbogacił się o Trendy Budowlane, czyli dyskusje nt. budownictwa i termomodernizacji.

Redakcja RI news „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

„Klimatyzacja obiektów szpitalnych” „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

III Konferencja Naukowo-Techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” odbędzie się 24 marca 2023 roku w formule online. Wydarzenie organizuje Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii...

III Konferencja Naukowo-Techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” odbędzie się 24 marca 2023 roku w formule online. Wydarzenie organizuje Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych.

Redakcja RI news „Innowacje w odnawialnych źródłach energii”

„Innowacje w odnawialnych źródłach energii” „Innowacje w odnawialnych źródłach energii”

Konferencja odbędzie się w dniach 30-31 marca 2023 r. w Krakowie. Wydarzenie organizuje Polska Izba Ekologii w partnerstwie z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Konferencja odbędzie się w dniach 30-31 marca 2023 r. w Krakowie. Wydarzenie organizuje Polska Izba Ekologii w partnerstwie z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Redakcja RI news Webinarium o zmianach w programie „Czyste Powietrze”

Webinarium o zmianach w programie „Czyste Powietrze” Webinarium o zmianach w programie „Czyste Powietrze”

W dniu 12 stycznia 2023 r. odbędzie się pierwsze webinarium traktujące o zmianach w programie „Czyste Powietrze”.

W dniu 12 stycznia 2023 r. odbędzie się pierwsze webinarium traktujące o zmianach w programie „Czyste Powietrze”.

Redakcja RI news Warsztaty PZITS „Certyfikacja energetyczna budynków“

Warsztaty PZITS „Certyfikacja energetyczna budynków“ Warsztaty PZITS „Certyfikacja energetyczna budynków“

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych zaprasza na bezpłatny warsztat organizowany 31 stycznia 2023 r. o godzinie 12:00 na temat: „Certyfikacja energetyczna budynków“.

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych zaprasza na bezpłatny warsztat organizowany 31 stycznia 2023 r. o godzinie 12:00 na temat: „Certyfikacja energetyczna budynków“.

Redakcja RI news Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” za nami

Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” za nami Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” za nami

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem odbyło się cykliczne sympozjum organizowane przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa, tym razem pod hasłem „Gazownictwo w dobie zmian”. Wydarzenie poświęcone było...

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem odbyło się cykliczne sympozjum organizowane przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa, tym razem pod hasłem „Gazownictwo w dobie zmian”. Wydarzenie poświęcone było zagadnieniom wieloaspektowych działań w nowych warunkach gospodarczych i przyszłości dla multienergetyki.

Redakcja RI news Webinarium „Aktualne źródła finansowania efektywności energetycznej”

Webinarium „Aktualne źródła finansowania efektywności energetycznej” Webinarium „Aktualne źródła finansowania efektywności energetycznej”

Wydarzenie z cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE” odbędzie się 1 lutego 2023 r.

Wydarzenie z cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE” odbędzie się 1 lutego 2023 r.

Redakcja RI news Webinarium „Analiza śladu węglowego w organizacji”

Webinarium „Analiza śladu węglowego w organizacji” Webinarium „Analiza śladu węglowego w organizacji”

Bezpłatne webinarium organizowane przez KAPE i GSS Cert odbędzie się 18 lutego 2023 r.

Bezpłatne webinarium organizowane przez KAPE i GSS Cert odbędzie się 18 lutego 2023 r.

Redakcja RI news 26. Konferencja Gazterm 2023

26. Konferencja Gazterm 2023 26. Konferencja Gazterm 2023

26. Konferencja GAZTERM odbędzie się niezmiennie w Międzyzdrojach w dniach 14-17 maja 2023 r. Trwający wciąż kryzys energetyczny ujawnił wiele słabości europejskich rynków gazu, szczególnie w konstrukcji...

26. Konferencja GAZTERM odbędzie się niezmiennie w Międzyzdrojach w dniach 14-17 maja 2023 r. Trwający wciąż kryzys energetyczny ujawnił wiele słabości europejskich rynków gazu, szczególnie w konstrukcji systemu ich zaopatrzenia i zabezpieczenia dostaw. Jednak podejmowane na szczeblu międzynarodowym i na poziomach krajowych decyzje i działania pozwalają sformułować tezę o zbliżających się jakościowych zmianach w funkcjonowaniu europejskiego gazownictwa. W tych okolicznościach tematem głównym GAZTERMU...

Redakcja RI WaterFolder Day 2023

WaterFolder Day 2023 WaterFolder Day 2023

Retencja.pl organizuje 28–29 marca 2023 drugie spotkanie pod szyldem „WaterFolder Day”. Są to dwudniowe warsztaty połączone z wizytą studyjną, skierowane przede wszystkim do projektantów (zarówno doświadczonych,...

Retencja.pl organizuje 28–29 marca 2023 drugie spotkanie pod szyldem „WaterFolder Day”. Są to dwudniowe warsztaty połączone z wizytą studyjną, skierowane przede wszystkim do projektantów (zarówno doświadczonych, jak i dopiero rozpoczynających karierę) sieci kanalizacyjnej ogólnospławnej i deszczowej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań retencyjnych, ale także do eksploatatorów sieci wodociągowo-kanalizacyjnych, z którymi często uzgadniane są projekty.

Redakcja RI news IX konferencja „Kliwent Event”

IX konferencja „Kliwent Event” IX konferencja „Kliwent Event”

W dniach 22-26 maja 2023 roku odbędzie się IX edycja konferencji „Kliwent Event”, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające przy Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami...

W dniach 22-26 maja 2023 roku odbędzie się IX edycja konferencji „Kliwent Event”, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające przy Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Redakcja RI news Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA

Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA

Najważniejszemu wydarzeniu budowlanemu w naszej części Europy – Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej,...

Najważniejszemu wydarzeniu budowlanemu w naszej części Europy – Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej, jak również konferencji dotyczących aktualnych trendów i wyzwań stojących przed tymi sektorami przemysłu. Jednym z najważniejszych wydarzeń była dwudniowa (30-31 stycznia 2023 r.) konferencja budowlana – pierwszego dnia skupiona wokół spraw polskich (Forum BUILD4FUTURE), zaś drugiego...

Redakcja RI news Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water”

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water”

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” odbędzie się w dniach 7-9 marca 2023 r. na platformie GROHE X. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane będzie w formie online. Każdy dzień konferencji GROHE...

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” odbędzie się w dniach 7-9 marca 2023 r. na platformie GROHE X. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane będzie w formie online. Każdy dzień konferencji GROHE X Summit poświęcony jest jednemu z makrotrendów: urbanizacji, zrównoważonemu rozwojowi oraz zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Redakcja RI news Konferencja „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska”

Konferencja „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska” Konferencja „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska”

XIV Konferencja Naukowa „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska” odbędzie się w dniach 21-24 czerwca 2023. Celem konferencji jest dokonanie przeglądu osiągnięć w zakresie wykorzystania procesów...

XIV Konferencja Naukowa „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska” odbędzie się w dniach 21-24 czerwca 2023. Celem konferencji jest dokonanie przeglądu osiągnięć w zakresie wykorzystania procesów membranowych w ochronie środowiska i innych dziedzinach techniki.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.