Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Wnioski taryfowe – czas nagli, a wodociągowcy mają wątpliwości

Redakcja RI  |  31.01.2018
Nowe Prawo wodne zawiera 570 artykułów, które wprowadzają istotne zmiany do stosowanych dotychczas rozwiązań.
Nowe Prawo wodne zawiera 570 artykułów, które wprowadzają istotne zmiany do stosowanych dotychczas rozwiązań.
mat. arch.

Z dniem 12 marca upływa termin, kiedy to przedsiębiorstwa wodociągowe mają przekazać do PGW Wody Polskie wnioski taryfowe. Nie będzie do zadanie łatwe – wodociągowcy skarżą się na liczne niejasności i chaos w przepisach.

Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (rozporządzenie taryfowe) budzi szereg wątpliwości w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. W związku z tym prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Dorota Jakuta wystosowała do Marka Gróbarczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pismo, w którym apeluje o zwrócenie uwagi na głos branży oraz wyjaśnienie niejednoznacznych przepisów.

Czytaj także: Pompy i przepompownie do ścieków

Nowe Prawo wodne zawiera 570 artykułów, w których nie brakuje nowych pojęć i konstrukcji prawnych, wprowadzają także istotne zmiany do stosowanych dotychczas rozwiązań. Jak przekonuje prezes IGWP: "ilość zmian jest tak duża, że ich interpretowanie przy braku orzecznictwa, praktyki czy chociażby zbliżonych rozwiązań w zbliżonych sferach działalności stanowi dla branży wielkie ograniczenie i wyzwanie".

Dorota Jakuta podkreśla, że zmiany zachodzą w ekspresowym tempie, przypomina także, że Izba skierowała zapytania do Ministerstwa Środowiska i Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (obecnie PGW Wody Polskie), ale na wiele z nich wodociągowcy nie otrzymali odpowiedzi.

 

Wodociągowcy wyliczają wady projektu i zwracają się do ministra, aby wziął ich głos pod uwagę. 

Pismo skierowane do ministra Gróbarczyka można przeczytać na stronie: http://www.igwp.org.pl/images/Pismo_do_Ministra_Gr%C3%B3barczyka.pdf

źródło: igwp.org.pl / portalsamorzadowy.pl

[ izba gospodarcza "wodociągi polskie" (igwp), nowe prawo wodne, pgw wody polskie, zbiorowe odprowadzanie ścieków, zbiorowe zaopatrzenie w wodę, wnioski taryfowe ]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Z jakich urządzeń powinieneś skorzystać, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl