Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rynek budowlany i instalacyjny w Polsce w 2017 roku

Janusz Starościk  |  19.02.2018
Dobrym wynikom w branży sprzyjała bardzo dobra koniunktura w budownictwie i stabilna sytuacja w gospodarce.
Dobrym wynikom w branży sprzyjała bardzo dobra koniunktura w budownictwie i stabilna sytuacja w gospodarce.
zdj. pixabay.com

Wyniki w branży instalacyjno-grzewczej już dawno nie były tak dobre jak w całym 2017 roku. Sprzyjała im bardzo dobra koniunktura w budownictwie i stabilna sytuacja w gospodarce. Wzrost na rynku instalacyjno-grzewczym to efekt przyrostu zakończonych i rozpoczętych inwestycji w budownictwie wielorodzinnymi indywidualnym.

Czwarty kwartał 2017 był kontynuacją dobrych wyników osiągniętych w branży instalacyjno-grzewczej w poprzednich kw. 2017 roku. Po pewnych zawirowaniach w sprzedaży kotłów w II i III kw., czwarty był spokojny i odzwierciedlał aktualną sytuację rynkową. Tendencja wzrostowa na takim poziomie ma kilka przyczyn. Jedną z nich jest duża liczba wydanych pozwoleń i rozpoczętych robót w 2015 i 2016 roku w budownictwie mieszkaniowym. Trwa też wiele lokalnych programów walki z niską emisją, w tym na poziomie gminnym. Lokalne programy wykorzystywane na rzecz poprawy jakości powietrza, są finansowane głównie z funduszy unijnych, których wykorzystanie w ok. 75% zostało pozostawione w gestii samorządów lokalnych. Planowane dalsze zaostrzenie regulacji w zakresie niskiej emisji motywowało inwestorów do modernizacji posiadanych instalacji grzewczych. Zjawisko wzrostu świadomości społeczeństwa co do zagrożeń z powodu niskiej emisji może tylko cieszyć, jednak jest jeszcze dużo do zrobienia.

Czytaj także: Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w II kwartale 2017 roku

Duże wzrosty w budownictwie mieszkaniowym nie są spowodowane jakimś nowym programem budowy mieszkań finansowanym przez kredyty bankowe. Program Mieszkanie+ nie miał na to jeszcze wpływu. Nowe inwestycje są finansowane głównie gotówką przez indywidualnych inwestorów, którzy ze swoimi oszczędnościami konsekwentnie uciekają z banków i lokują je w nieruchomościach. Jest to pewien ewenement na skalę europejską i światową, gdzie większość mieszkań jest kupowanych w oparciu o kredyty bankowe. Kupowanie mieszkań za gotówkę wpływa w znaczny sposób na wyniki konsumpcji wewnętrznej, która z kolei przekłada się na ogólny wynik gospodarczy. Są tego dwie główne przyczyny. Jedna z nich to poziom oprocentowania lokat w bankach który osiągnął tak niski poziom, że hasło inwestycji w mieszkanie na wynajem stało się nośne, bez względu z rosnąca podaż takich lokali przy równoczesnym braku realnych przesłanek znaczącego wzrostu popytu na rynku wynajmu. Drugim powodem jest niepewność klasy średniej co do rozwoju sytuacji wewnętrznej w Polsce, w tym w gospodarce i prawie. Inwestycje w mieszkania postrzegane są jako bezpieczniejsza lokata niż niskooprocentowane lokaty bankowe i w razie kryzysu finansowego.

 

Sytuacja w budownictwie mieszkaniowym będzie się przekładać na dobre wyniki w branży instalacyjno-grzewczej. Wg GUS w całym 2017 roku produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 12,1% w stosunku do 2016 roku, kiedy odnotowano spadek o 14,1% w stosunku do 2015 r. Wg wstępnych danych GUS w 2017 roku oddano do użytku ponad 178 tys. mieszkań (wzrost o 9,1%). Wydano ponad 250 tyś, pozwoleń na budowę mieszkań (wzrost o 18,3%) i rozpoczęto budowę 206 tys. mieszkań (wzrost o 18,4%).

 

W grupie inwestorów indywidualnych w 2017 roku oddano do użytkowania ponad 82,6 tys. mieszkań (wzrost o 5,9%), ale spadł jej udział w ogólnej liczbie oddawanych mieszkań z 48% w 2016 r. do 46,4% w 2017. Inwestorzy indywidualni uzyskali w 2017 roku prawie 115 tyś pozwoleń lub dokonali zgłoszeń (wzrost o 16,6%). Rozpoczęli budowę ponad 94,4 tyś mieszkań (wzrost o 13%).

Deweloperzy w 2017 roku oddali do użytkowania ponad 89,8 tys. mieszkań (wzrost o 13,5%) i ich udział w ogólnej liczbie wzrósł do 50,4%. Uzyskali pozwolenia na budowę prawie 128,5 tys. mieszkań (wzrost o 20,5%) i rozpoczęli budowę 105,4 tyś mieszkań (wzrost o 23,3%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w 2017 roku oddały do użytkowania 2376 mieszkań , tj. 12,2% mniej. Spadła również o 7,5% liczba uzyskanych przez nich pozwoleń do 1619 oraz liczba rozpoczętych budów o  26,6%.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w 2017 roku łącznie 3386 mieszkań, wobec 3396 przed rokiem.

W 2017 roku liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła we wszystkich województwach, w tym w województwie kujawsko-pomorskim – o 23,1% (ok. 7,7 tyś), pomorskim – o 20,1% (ok. 15,8 tyś) i lubuskim – o 16,3% ( ok. 4,2 tyś). W województwie mazowieckim oddano do użytkowania 37,1 tyś mieszkań.

W 2017 roku budownictwo jednak spotkało się z nowymi problemami związanymi ze wzrostem koniunktury w branży. Są to rosnące koszty materiałów i – najbardziej dotkliwy – brak wykwalifikowanych pracowników. Wiele firm może mieć problem aby sprostać temu popytowi. Tego braku nie jest w stanie zapełnić napływ pracowników z Białorusi i Ukrainy, a ponadto ci ostatni coraz częściej jadą dalej do UE. W branży grzewczej nie jest to tak widoczne, chociaż obecnie instalatorzy mają kalendarz robót zapełniony na kilka miesięcy.

Ponadto obawy w branży budzi tzw. odwrócony podatek VAT. W pierwszej połowie roku wiele firm budowlanych miało z tego powodu problemy z płynnością. Oczekiwanie na zwrot VAT powiększyło problemy z terminowym regulowaniem należności. W drugiej połowie roku sytuacja już się nieco pod tym względem ustabilizowała i wpływ zmian w ustawie o VAT powinien mieć już znacznie mniejszy wpływ na upadłości firm. Problem jednak dotyczy zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw – podwykonawców. Kupują one materiały, paliwo, usługi, itp. z VAT ale rozliczać będą generalnych wykonawców bez VAT (netto), więc jedynym sposobem dla nich na odzyskanie z powrotem VAT będzie odzyskiwanie go w urzędzie skarbowym. To zajmie trochę czasu, a każdy błąd w fakturowaniu to dalsze odroczenie zwrotu VAT. To może być jeszcze większym problemem w budownictwie niż opóźnienie w wykorzystaniu funduszy UE. Może to też dotknąć dostawców (hurtowników materiałów budowlanych). Może to oznaczać więcej upadłości w budowlance przy wysokiej dynamice wzrostu branży jak i całej gospodarki. Pierwsze takie objawy miały miejsce II kw. 2017 roku, a następnie we wrześniu i listopadzie. 

Dowiedz się więcej: Rozliczanie usług budowlanych a nowelizacja ustawy o podatku VAT

Wiele firm doświadczonych kryzysem z 2012-2013 nauczyło się, żeby nie podejmować zleceń poniżej pewnej granicy kosztów i prowadzić właściwą gospodarkę kosztową. Niestety, wiele firm nadal działa wg schematu zdobywania jakichkolwiek zleceń, aby móc pokryć swoje zobowiązania z poprzednich inwestycji. Trwale ujemy bilans, zwłaszcza firm o regionalnej skali działalności, z sektora inwestycji drogowych, ale też innych wyspecjalizowanych w pracach infrastrukturalnych i wykończeniowych,  w tym firm instalacyjnych, to stała cecha polskiego budownictwa. Generalnie można jednak stwierdzić, że coraz więcej firm wyciąga wnioski z problemów związanych z płatnościami i płynnością finansową z poprzednich lat.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl