RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rynek budowlany i instalacyjny w Polsce w 2017 roku

Janusz Starościk | 2018-02-19
Rynek budowlany i instalacyjny w Polsce w 2017 roku
zdj. pixabay.com

Rynek budowlany i instalacyjny w Polsce w 2017 roku


zdj. pixabay.com

Wyniki w branży instalacyjno-grzewczej już dawno nie były tak dobre jak w całym 2017 roku. Sprzyjała im bardzo dobra koniunktura w budownictwie i stabilna sytuacja w gospodarce. Wzrost na rynku instalacyjno-grzewczym to efekt przyrostu zakończonych i rozpoczętych inwestycji w budownictwie wielorodzinnymi indywidualnym.

Zobacz także

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Czwarty kwartał 2017 był kontynuacją dobrych wyników osiągniętych w branży instalacyjno-grzewczej w poprzednich kw. 2017 roku. Po pewnych zawirowaniach w sprzedaży kotłów w II i III kw., czwarty był spokojny i odzwierciedlał aktualną sytuację rynkową. Tendencja wzrostowa na takim poziomie ma kilka przyczyn. Jedną z nich jest duża liczba wydanych pozwoleń i rozpoczętych robót w 2015 i 2016 roku w budownictwie mieszkaniowym. Trwa też wiele lokalnych programów walki z niską emisją, w tym na poziomie gminnym. Lokalne programy wykorzystywane na rzecz poprawy jakości powietrza, są finansowane głównie z funduszy unijnych, których wykorzystanie w ok. 75% zostało pozostawione w gestii samorządów lokalnych. Planowane dalsze zaostrzenie regulacji w zakresie niskiej emisji motywowało inwestorów do modernizacji posiadanych instalacji grzewczych. Zjawisko wzrostu świadomości społeczeństwa co do zagrożeń z powodu niskiej emisji może tylko cieszyć, jednak jest jeszcze dużo do zrobienia.

Czytaj także: Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w II kwartale 2017 roku

Duże wzrosty w budownictwie mieszkaniowym nie są spowodowane jakimś nowym programem budowy mieszkań finansowanym przez kredyty bankowe. Program Mieszkanie+ nie miał na to jeszcze wpływu. Nowe inwestycje są finansowane głównie gotówką przez indywidualnych inwestorów, którzy ze swoimi oszczędnościami konsekwentnie uciekają z banków i lokują je w nieruchomościach. Jest to pewien ewenement na skalę europejską i światową, gdzie większość mieszkań jest kupowanych w oparciu o kredyty bankowe. Kupowanie mieszkań za gotówkę wpływa w znaczny sposób na wyniki konsumpcji wewnętrznej, która z kolei przekłada się na ogólny wynik gospodarczy. Są tego dwie główne przyczyny. Jedna z nich to poziom oprocentowania lokat w bankach który osiągnął tak niski poziom, że hasło inwestycji w mieszkanie na wynajem stało się nośne, bez względu z rosnąca podaż takich lokali przy równoczesnym braku realnych przesłanek znaczącego wzrostu popytu na rynku wynajmu. Drugim powodem jest niepewność klasy średniej co do rozwoju sytuacji wewnętrznej w Polsce, w tym w gospodarce i prawie. Inwestycje w mieszkania postrzegane są jako bezpieczniejsza lokata niż niskooprocentowane lokaty bankowe i w razie kryzysu finansowego.

 

Sytuacja w budownictwie mieszkaniowym będzie się przekładać na dobre wyniki w branży instalacyjno-grzewczej. Wg GUS w całym 2017 roku produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 12,1% w stosunku do 2016 roku, kiedy odnotowano spadek o 14,1% w stosunku do 2015 r. Wg wstępnych danych GUS w 2017 roku oddano do użytku ponad 178 tys. mieszkań (wzrost o 9,1%). Wydano ponad 250 tyś, pozwoleń na budowę mieszkań (wzrost o 18,3%) i rozpoczęto budowę 206 tys. mieszkań (wzrost o 18,4%).

 

W grupie inwestorów indywidualnych w 2017 roku oddano do użytkowania ponad 82,6 tys. mieszkań (wzrost o 5,9%), ale spadł jej udział w ogólnej liczbie oddawanych mieszkań z 48% w 2016 r. do 46,4% w 2017. Inwestorzy indywidualni uzyskali w 2017 roku prawie 115 tyś pozwoleń lub dokonali zgłoszeń (wzrost o 16,6%). Rozpoczęli budowę ponad 94,4 tyś mieszkań (wzrost o 13%).

Deweloperzy w 2017 roku oddali do użytkowania ponad 89,8 tys. mieszkań (wzrost o 13,5%) i ich udział w ogólnej liczbie wzrósł do 50,4%. Uzyskali pozwolenia na budowę prawie 128,5 tys. mieszkań (wzrost o 20,5%) i rozpoczęli budowę 105,4 tyś mieszkań (wzrost o 23,3%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w 2017 roku oddały do użytkowania 2376 mieszkań , tj. 12,2% mniej. Spadła również o 7,5% liczba uzyskanych przez nich pozwoleń do 1619 oraz liczba rozpoczętych budów o  26,6%.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w 2017 roku łącznie 3386 mieszkań, wobec 3396 przed rokiem.

W 2017 roku liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła we wszystkich województwach, w tym w województwie kujawsko-pomorskim – o 23,1% (ok. 7,7 tyś), pomorskim – o 20,1% (ok. 15,8 tyś) i lubuskim – o 16,3% ( ok. 4,2 tyś). W województwie mazowieckim oddano do użytkowania 37,1 tyś mieszkań.

W 2017 roku budownictwo jednak spotkało się z nowymi problemami związanymi ze wzrostem koniunktury w branży. Są to rosnące koszty materiałów i – najbardziej dotkliwy – brak wykwalifikowanych pracowników. Wiele firm może mieć problem aby sprostać temu popytowi. Tego braku nie jest w stanie zapełnić napływ pracowników z Białorusi i Ukrainy, a ponadto ci ostatni coraz częściej jadą dalej do UE. W branży grzewczej nie jest to tak widoczne, chociaż obecnie instalatorzy mają kalendarz robót zapełniony na kilka miesięcy.

Ponadto obawy w branży budzi tzw. odwrócony podatek VAT. W pierwszej połowie roku wiele firm budowlanych miało z tego powodu problemy z płynnością. Oczekiwanie na zwrot VAT powiększyło problemy z terminowym regulowaniem należności. W drugiej połowie roku sytuacja już się nieco pod tym względem ustabilizowała i wpływ zmian w ustawie o VAT powinien mieć już znacznie mniejszy wpływ na upadłości firm. Problem jednak dotyczy zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw – podwykonawców. Kupują one materiały, paliwo, usługi, itp. z VAT ale rozliczać będą generalnych wykonawców bez VAT (netto), więc jedynym sposobem dla nich na odzyskanie z powrotem VAT będzie odzyskiwanie go w urzędzie skarbowym. To zajmie trochę czasu, a każdy błąd w fakturowaniu to dalsze odroczenie zwrotu VAT. To może być jeszcze większym problemem w budownictwie niż opóźnienie w wykorzystaniu funduszy UE. Może to też dotknąć dostawców (hurtowników materiałów budowlanych). Może to oznaczać więcej upadłości w budowlance przy wysokiej dynamice wzrostu branży jak i całej gospodarki. Pierwsze takie objawy miały miejsce II kw. 2017 roku, a następnie we wrześniu i listopadzie. 

Dowiedz się więcej: Rozliczanie usług budowlanych a nowelizacja ustawy o podatku VAT

Wiele firm doświadczonych kryzysem z 2012-2013 nauczyło się, żeby nie podejmować zleceń poniżej pewnej granicy kosztów i prowadzić właściwą gospodarkę kosztową. Niestety, wiele firm nadal działa wg schematu zdobywania jakichkolwiek zleceń, aby móc pokryć swoje zobowiązania z poprzednich inwestycji. Trwale ujemy bilans, zwłaszcza firm o regionalnej skali działalności, z sektora inwestycji drogowych, ale też innych wyspecjalizowanych w pracach infrastrukturalnych i wykończeniowych,  w tym firm instalacyjnych, to stała cecha polskiego budownictwa. Generalnie można jednak stwierdzić, że coraz więcej firm wyciąga wnioski z problemów związanych z płatnościami i płynnością finansową z poprzednich lat.

Wzrost sprzedaży w branży instalacyjno-grzewczej w IV kw. wynosił 15-25% w zależności od asortymentu i regionu. 

Po spowolnieniu w miesiącach marzec/kwiecień rok charakteryzował się dużą aktywnością zakupową zarówno w obszarze urządzeń grzewczych o małej mocy, jak i urządzeń średniej i dużej mocy. Urządzenia dużej mocy coraz częściej jest zastępowane układami kaskadowymi opartymi na gazowych kotłach wiszących. Przejściowe kłopoty części firm działających na tynku instalacyjno-grzewczym na przełomie marca i kwietnia spowodowały pewne nerwowe zachowania i pojawiły się tendencje do np. płacenia prowizji handlowcom za sprzedaż określonego asortymentu, co spowodowało przejścia handlowców i oczekiwania na dodatkowe gratyfikacje. Spora część dystrybutorów skorzystała z oferty zamagazynowania i kotły opuściły magazyny producentów lądując w magazynach dystrybutorów, co nie przełożyło się bezpośrednio na tak zwiększone zapotrzebowanie na rynku jak liczono. W IV kw. trwała wysoka sprzedaż urządzeń grzewczych oraz elementów instalacji grzewczych w całej Polsce. Taka sytuacja rynkowa jak w 2017 roku pojawiła się w Polsce po raz pierwszy od wielu lat. Można to wytłumaczyć dwoma głównymi przyczynami. Jedna to duże wzrosty wykańczanych, oddawanych i budowanych mieszkań. Wprawdzie coraz bardziej jest widoczne wspieranie rozwiązań preferujących zastosowanie ciepła systemowego ale nie ma go poza terenami zurbanizowanymi i tam jest zwiększone zapotrzebowanie na indywidualne urządzenia grzewcze. W IV kwartale, podobnie jak wcześniej w ciągu 2017 roku, pojawiło się szereg inwestycji w budownictwie wielorodzinnym opartych na ogrzewaniu kotłami średniej mocy. Drugą przyczyną są działania zmierzające do ograniczenia niskiej emisji na szczeblu lokalnym. W oparciu o fundusze unijne powstało szereg regionalnych programów wsparcia ograniczenia niskiej emisji przez wymianę starych kotłów na nowe. Jest to rynek bardzo rozproszony. Nie istnieje żadna centralna baza danych tego typu projektów. Niestety nadal często się zdarza, że stare kotły na paliwa stałe są wymieniane na nowe o takim samym poziomie emisji szkodliwych substancji. 

Sprawdź: Smog zabija ponad 51 tysięcy Polaków rocznie

Wśród urządzeń gazowych sytuacja jest klarowniejsza – na rynek można wprowadzać tylko kotły kondensacyjne. Dlatego inwestorzy często wymieniają stare kotły na bardziej ekonomiczne kondensacyjne. W segmencie kotłów gazowych jest pewien regres, gdyż jest coraz trudniejszy dostęp do gazu. Zmiany właścicielskie i kadrowe w spółkach gazowych wpłynęły na przejściowe wstrzymanie inwestycji i wydłużyły czas oczekiwania na wykonanie przyłącza gazowego. Tam gdzie są przyłącza środki, którymi dysponują programy regionalne napędzają skutecznie rynek wymian starych urządzeń gazowych na nowe. Ponadto dzięki podejmowanym akcjom informacyjnym na rzecz ograniczenia niskiej emisji wzrosło zainteresowanie nowoczesnymi technologiami grzewczymi, w tym OZE, zarówno pompami ciepła, jak także kolektorami słonecznymi, chociaż te ostatnie bardziej są widoczne w przetargach gminnych, szczególnie we wschodniej Polsce. Tendencja spadkowa w wypadku kolektorów słonecznych nie powinna się już pogłębiać. 

Sytuacja finansowa w branży grzewczej wydaje się ustabilizowana. Nie było spektakularnych zaległości finansowych. Tradycyjnie podstawowym czynnikiem transakcyjnym była cena. Zauważalny jest także wzrost znaczenia Internetu w pozyskiwaniu informacji technicznych i handlowych w branży instalacyjno-grzewczej. 

Dla instalatorów cały rok był bardzo obfity w zamówienia. Instalatorzy byli bardzo obłożeni pracą, do tego stopnia, że brakowało ludzi do pracy. Klienci coraz częściej szukają rozwiązań i urządzeń o dobrej jakości za przystępną cenę, ale są gotowi zaakceptować nieco wyższa cenę aby kupić lepsze i tańsze w eksploatacji. Klienci coraz częściej pytają o koszty serwisu i części zamiennych. Zauważalne było także większe zainteresowanie pompami ciepła, głównie powietrznymi. 

Programy gminne pobudzają rynek i w całym roku 2017 miały duży wpływ na wzrosty w ilości sprzedanych kotłów. Bardzo istotną sprawą jest wzrost świadomości klientów o szkodliwości niskiej emisji, a dzięki istnieniu gminnych programów wsparcia, zmniejsza się niska emisja z tzw. kotłów śmieciuchów oraz starych kotłów gazowych i olejowych. Programy gminne zazwyczaj są nastawione tylko na dostawę, a później beneficjent musi sam znaleźć instalatora. Z tym bywa różnie, jednak jest to źródło zleceń dla małych firm instalacyjnych i jednoosobowych. Szkoda tylko, że jest to zazwyczaj szara strefa gospodarki gdyż klient końcowy nie zawsze wymaga faktury za montaż. W programach dofinansowania zdarzały się także nieprawidłowości, polegające na takim sformułowaniu wymagań przetargowych, że możliwe było zastosowanie kotła tylko jednego producenta. Także zdarzało się, że kotły były oferowane na przetargu wraz z oryginalnymi zasobnikami producentów, a później dostarczane z innymi niemarkowymi zasobnikami.

Reasumując sytuację na rynku instalacyjno-grzewczym w 2017 roku można wyszczególnić takie zjawiska jak: braki kadrowe, presja płacowa wśród pracowników, ale także w relacjach instalator – dostawca - klient, braki towarowe na początku i w trakcie sezonu sprzedaży spowodowane zwiększonym popytem oraz kontrole różnych urzędów, począwszy od GIOŚ po izby skarbowe, które potwierdzały, że jest wszystko w porządku, lecz były obciążeniem dla firm w sytuacji podwyższonego popytu. Tradycyjnie można było zauważyć presje cenowe szczególnie po niepewnym I kw. i w okresie zwiększonego zapotrzebowania na urządzenia. Pod koniec IV kw. presja cenowa miała kontekst wyrabiania planów rocznych w celu uzyskania lepszych bonusów przez hurtownie i instalatorów. Walka konkurencyjna, czasami przeradzająca się w niepohamowane obniżanie cen szczególnie na inwestycjach, w dłuższej perspektywie nie przynosi firmom nic poza spadkiem marży i koniecznością nadrabiania obrotem na coraz niższej marży aby wypełnić plany narzucane przez centrale. W trakcie 2017 roku dała się zauważyć także dalsza powolna konsolidacja struktur dystrybucyjnych, lecz poza jednym przypadkiem, brak istotnych zmian w przypadku głównych graczy rynkowych.

Wzrosło zainteresowanie fotowoltaiką jako technologią pozyskiwania energii na cele prosumenckie i grzewcze. Niestety nie widać zbytniego zainteresowania wykorzystywaniem etykiet energetycznych na urządzeniach. Jest to spowodowane brakiem egzekwowania tego wymogu prawnego i instalatorzy nie widzą w tym korzyści. Wątpliwym pocieszeniem jest to, że nie jest to wyłącznie problem Polski. Nastąpiły także duże zmiany spowodowane przez wejście w życie ustawy o czynnikach chłodniczych, które mają zastosowanie np. w pompach ciepła – trzeba mieć uprawnienia UDT na f-gazy. 

Przekonaj się: Co piszczy w polskiej fotowoltaice?

Podobnie zamieszanie wywołało rozporządzenie z wymaganiami dla kotłów na paliwa stałe obowiązujące od początku IV kw. Niedoskonałość tego aktu prawnego spowodowała, że w cudowny sposób w ciągu miesiąca niektóre kotły grzewcze na paliwa stały przekształciły się tylko z nazwy na kotły do przygotowania c.w.u. czyli takie, których nie obowiązują zaostrzone rygory dotyczące ograniczenia emisji. Obecnie trwają prace nad nowelizacją mająca na celu poprawienie tych regulacji. 

Nastąpił znaczny wzrost zainteresowania łącznością bezprzewodową oraz aplikacjami mobilnymi do sterowania urządzeniami grzewczymi na odległość. Na zapotrzebowanie ze strony klientów firm kotlarskie rozszerzyły oferty o bardzo szeroką gamę elementów sterowania ogrzewaniem za pomocą internetu – przez tablety i smartfony.

W grupie gazowych kotłów konwencjonalnych zauważalny jest stały spadek sprzedaży. Zniknęły z rynku prawie całkowicie konwencjonalne kotły z zamkniętą komorą spalania – tzw. kotły turbo. Były sygnały o niewielkich wzrostach w rynku wymian kotłów konwencjonalnych z otwartą komorą spalania – tam gdzie nie jest możliwa zamiana na kocioł kondensacyjny lub taka zamiana wiązałaby się z przebudową całej instalacji. Jest to grupa produktowa zanikająca. 

Gazowe kotły kondensacyjne odnotowały dynamiczny wzrost sprzedaży – o ok. 35%. Klienci akceptują nieco wyższą cenę zakupu w porównaniu do kotłów konwencjonalnych za niższe koszty eksploatacji. Lecz stają się już na tyle popularne, że także tutaj daje się zauważyć tendencja do poszukiwania kotła w najniższej cenie. Dlatego widać było spadek cen sprzedawanych kotłów kondensacyjnych oraz pewny wzrost udziału tzw. kotłów z wymiennikiem kondensującym czyli tańszych quasi kondensatów. Pozytywnym zjawiskiem jest to, że Klienci coraz częściej wybierają droższe ale bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne rozwiązania grzewcze. 

Rynek gazowych kotłów wiszących został praktycznie zdominowany przez urządzenia kondensacyjne.  W grupie kotłów stojących sytuacja była stabilna z niewielką ogólną tendencją spadkową i wzrostem w grupie kotłów kondensacyjnych kosztem tradycyjnych na poziomie ok. 17% w skali całego roku.  Dał się także zauważyć pewien wzrost sprzedaży kotłów olejowych, w tym kondensacyjnych rzędu 20%. Lecz grupa kotłów stojących nie ma takiego potencjału rynku jak wiszące. 

Wśród kotłów na paliwa stałe zaszły istotne zmiany w związku o rozporządzeniem podnoszącym wymagania odnośnie emisji. Można sprzedawać tylko kotły spełniające wymagania V klasy, z okresem przejściowym do 30 czerwca 2018 r. dla sprzedaży wyprodukowanych już urządzeń. Rozporządzenie wywarło już wpływ na kształtowanie się rynku kotłów na paliwa stałe. Dystrybutorzy starali się „zatowarować” kotły zasypowe przed wejściem w życie nowych regulacji uregulowań. Rok 2017 po raz pierwszy przyniósł większą sprzedaż kotłów automatycznych niż zasypowych. Przyrost sprzedaży automatycznych  wyniósł ok. 50%. To nie tylko efekt rozporządzenia ale i uchwał antysmogowych. W 4 kw. sprzedaż kotłów automatycznych stanowiła już ponad 45% ogółu kotłów na paliwa stałe. Kotły zasypowe pomimo sztucznego wzrostu w 4 kw. wywołanym kupowaniem na zapas cieszą się słabnącym popytem. Ogólnie w segmencie kotłów na paliwa roczny wzrost sprzedaży wyniósł 5-6%. Do końca czerwca istnieje możliwość wyprzedaży zapasów magazynowych kotłów niższych niż 5 klasa. Dodatkowo część producentów przekwalifikowała kotły c.o. nie spełniające wymagań na podgrzewacze c.w.u. których nie obejmują nowe przepisy  – te jednak mają być zmienione. 

Zobacz: Rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe

W segmencie pompy ciepła i ogrzewania elektrycznego wzrost sprzedaży był stabilny – ok. 10-15%, co stanowi dobrą podstawę dla umocnienia się tego segmentu na rynku. Także ta grupa produktowa skorzystała z lokalnych dofinansowań mających na celu ograniczenie niskiej emisji. W ramach działań antysmogowych powstała specjalna taryfa na energię elektryczną na cele grzewcze. Jest to krok w dobrym kierunku, ale wymaga korekty aby była ona zachętą do stosowania urządzeń zasilanych energią elektryczną. W dalszym ciągu pompy ciepła są postrzegane jako dobre lecz drogie rozwiązania do dostarczania ciepła. Największy udział w grupie pomp ciepła mają pompy powietrzne i stale rośnie zainteresowanie nimi, w tym do przygotowania c.w.u. Stabilną pozycję mają pompy gruntowe.

W grupie kolektorów słonecznych istnieje dosyć istotna rozbieżność między informacjami spływającymi z rynku a danymi statystycznymi. Można przyjąć, że sprzedaż była na niewielkim plusie lecz wymaga to jeszcze weryfikacji. Koniec roku nie jest okresem sprzedaży kolektorów słonecznych. Wtedy raczej rozstrzyga się przetargi, które zaowocują dopiero wiosną i latem następnego roku. Wg opinii spływających z rynku w 2017 r. nastąpił dalszy spadek sprzedaży kolektorów do klientów indywidualnych i nie został on zrekompensowany przez wzrastające dostawy na projekty gminne, które w dużej części obejmują także instalacje w domach prywatnych. Ostra walka konkurencyjna przy ograniczonej liczbie takich przetargów powoduje agresywne działania dostawców, którzy aby zredukować cenę decydują się na skrócenie łańcucha dystrybucyjnego. Można się też spotkać z opiniami, że rynek kolektorów słonecznych jest już fazie wzrostu głównie dzięki inwestycjom gmin na ścianie wschodniej. Szansą na odbudowę i dalszy rozwój tego segmentu rynku są wzrosty generowane przez kampanie antysmogowe oraz programy PONE i inne ograniczające niską emisję. Takie programy i przetargi odbywają się często w gminach  sąsiadujących z tymi, które już mają instalacje i doświadczenia w ich eksploatacyjne. Coraz więcej powstaje instalacji, gdzie ciepło z kolektorów służy także do celów grzewczych. W dalszym ciągu jednak brakuje kompleksowego programu wsparcia rozwoju tego segmentu rynku. 

Trwający już kolejny rok boom w budownictwie mieszkaniowym był dobry także dla grzejników stalowych – ich sprzedaż  wzrosła na poziomie ok 8-10% ilościowo i po  podwyżkach cen wartościowo o kilkanaście procent. Podwyżki od kliku do kilkunastu procent podyktowane znaczącym wzrostem cen surowców (blachy stalowej zimno walcowanej). Niemniej jednak, sporo graczy rynkowych sygnalizowało spadki sprzedaży grzejników na poziomie ok. 10%, co dotyczy zarówno grzejników stalowych jak i aluminiowych. Dzieje się tak z uwagi na coraz większą popularność ogrzewania podłogowego. Widać wyraźne wzrosty sprzedaży osprzętu do ogrzewania podłogowego, przede wszystkim rur. To daje wzrost dla innych elementów instalacyjnych do ogrzewania płaszczyznowego i niskoparametrowego na poziomie ok. 20% w całym 2017 roku. Koniunktura w budownictwie wymogła wzrosty dla klasycznych grzejników, głównie stalowych, na poziomie 5-8%, ale zdaniem hurtowni instalacyjnych brakowało projektów inwestycyjnych co może wskazywać na powstawanie alternatywnej drogi zaopatrywania budów w materiały instalacyjne.

W grupie innych elementów instalacyjnych do ogrzewania i budowy instalacji wzrost w 2017 roku szacowany jest  na poziomie 10%.

 

Opracowano na podstawie raportu przygotowanego przez Prezesa SPIUG, Janusza Starościka

Komentarze

Powiązane

Janusz Starościk news Czwarty kwartał 2023 w branży instalacyjno-grzewczej

Czwarty kwartał 2023 w branży instalacyjno-grzewczej Czwarty kwartał 2023 w branży instalacyjno-grzewczej

W IV kwartale 2023 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej nie zmieniła się znacząco w porównaniu do poprzedniego kwartału. Rynek w dalszym ciągu wykazuje tendencje spadkowe, pomimo ożywienia w okresie...

W IV kwartale 2023 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej nie zmieniła się znacząco w porównaniu do poprzedniego kwartału. Rynek w dalszym ciągu wykazuje tendencje spadkowe, pomimo ożywienia w okresie sezonu grzewczego. Firmy zaakceptowały tę sytuację i próbują się w różny sposób się do niej dostosować. Widoczne ożywienie spowodowane było głównie wzrostem popytu na kotły gazowe i ustąpieniem obaw o dostępność gazu i jego ceny.

Redakcja RI news Zmiany i nowości w programach wsparcia NFOŚiGW

Zmiany i nowości w programach wsparcia NFOŚiGW Zmiany i nowości w programach wsparcia NFOŚiGW

Nowy program „Moja Elektrownia Wiatrowa” oraz zmiany w dotychczasowych programach NFOŚiGW zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w trakcie konferencji prasowej.

Nowy program „Moja Elektrownia Wiatrowa” oraz zmiany w dotychczasowych programach NFOŚiGW zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w trakcie konferencji prasowej.

Redakcja RI news Trwa nabór na studia podyplomowe na kierunku Geotermia na AGH

Trwa nabór na studia podyplomowe na kierunku Geotermia na AGH Trwa nabór na studia podyplomowe na kierunku Geotermia na AGH

Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu, Laboratorium Geoenergetyki na Akademii Górniczo-Hutniczej zaprasza na studia podyplomowe na kierunku Geotermia. Nabór trwa do 8 marca 2024.

Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu, Laboratorium Geoenergetyki na Akademii Górniczo-Hutniczej zaprasza na studia podyplomowe na kierunku Geotermia. Nabór trwa do 8 marca 2024.

Redakcja RI news Promocja Hisense: jonizator Hi-Nano za 1 zł do zakupu klimatyzatora

Promocja Hisense: jonizator Hi-Nano za 1 zł do zakupu klimatyzatora Promocja Hisense: jonizator Hi-Nano za 1 zł do zakupu klimatyzatora

Do jednostek kasetonowych i kanałowych Hisense dodaje jonizator powietrza za 1 zł.

Do jednostek kasetonowych i kanałowych Hisense dodaje jonizator powietrza za 1 zł.

Redakcja RI news GÜNTNER z nagrodą za innowacyjność

GÜNTNER z nagrodą za innowacyjność GÜNTNER z nagrodą za innowacyjność

Firma Güntner została po raz trzeci z rzędu wyróżniona nagrodą German Innovation Awards, wcześniej w 2020 roku za chłodnicę powietrza DUAL COMPACT, a w 2021 za chłodnicę powietrza Cubic VARIO z UV-C.

Firma Güntner została po raz trzeci z rzędu wyróżniona nagrodą German Innovation Awards, wcześniej w 2020 roku za chłodnicę powietrza DUAL COMPACT, a w 2021 za chłodnicę powietrza Cubic VARIO z UV-C.

Redakcja RI news Mercor po III kwartale 2023/24

Mercor po III kwartale 2023/24 Mercor po III kwartale 2023/24

Grupa „MERCOR” S.A., działająca na europejskim rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych, po dziewięciu miesiącach roku obrotowego 2023/2024 (1 kwietnia-31 grudnia 2023 r.) odnotowała przychody ze sprzedaży...

Grupa „MERCOR” S.A., działająca na europejskim rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych, po dziewięciu miesiącach roku obrotowego 2023/2024 (1 kwietnia-31 grudnia 2023 r.) odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 446,3 mln zł (-4,9% r/r). W tym samym okresie EBIT wyniósł 48,1 mln zł, a EBITDA osiągnęła poziom 62,4 mln zł. Z kolei zysk netto był większy rok do roku aż o 24,9% i wyniósł blisko 46 mln zł. Dynamikę wzrostu zysku netto wsparło otrzymanie przez Spółkę zwrotu zapłaconego podatku dochodowego...

Redakcja RI news Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej

Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej

Ruszył program „Ambasador_ka Transformacji Energetycznej”, inicjatywa towarzysząca II edycji Kongresu Energetyki Rozproszonej, której organizatorami jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica...

Ruszył program „Ambasador_ka Transformacji Energetycznej”, inicjatywa towarzysząca II edycji Kongresu Energetyki Rozproszonej, której organizatorami jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Program skierowany jest do osób w wieku 18–35 lat, które chcą angażować się w działania na rzecz bezpiecznej i sprawiedliwej przyszłości energetycznej Polski i świata.

Redakcja RI news Skuteczna dekarbonizacja w budynkach

Skuteczna dekarbonizacja w budynkach Skuteczna dekarbonizacja w budynkach

Na rynku nieruchomości wyzwaniem staje się duża emisyjność budynków już istniejących. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38 proc. całościowych emisji CO2. Coraz ważniejsza staje się nie tylko zmiana...

Na rynku nieruchomości wyzwaniem staje się duża emisyjność budynków już istniejących. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38 proc. całościowych emisji CO2. Coraz ważniejsza staje się nie tylko zmiana przeznaczenia budynków, ale i modernizacja istniejących. W różnych sektorach obserwujemy rosnącą rolę właśnie w zakresie modernizacji, jak i w przypadku projektów typu brownfield.

Redakcja RI news Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Konferencja odbędzie się 22 marca 2024 online. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.

Konferencja odbędzie się 22 marca 2024 online. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.

Redakcja RI news Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie

Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie

1 marca 2024 rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel aż 19 mln zł. W pierwszym naborze, zakończonym w styczniu, mieszkańcy...

1 marca 2024 rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel aż 19 mln zł. W pierwszym naborze, zakończonym w styczniu, mieszkańcy złożyli w sumie 600 wniosków, dla których miasto może przyznać łącznie około 10 mln zł. W budżecie na dotacje na OZE do rozdysponowania pozostaje jeszcze 9 mln zł.

mat. pras. news SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki

SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki

SolarEdge Technologies organizuje serię bezpłatnych spotkań w ramach krajowego roadshow, skierowanego do instalatorów fotowoltaiki. Wydarzenie ma na celu przedstawienie najnowszych rozwiązań SolarEdge...

SolarEdge Technologies organizuje serię bezpłatnych spotkań w ramach krajowego roadshow, skierowanego do instalatorów fotowoltaiki. Wydarzenie ma na celu przedstawienie najnowszych rozwiązań SolarEdge oraz pogłębienie wiedzy uczestników w temacie cyberbezpieczeństwa oraz ESG. Roadshow obejmie pięć polskich miast, dając unikalną okazję do bezpośredniego spotkania z ekspertami firmy oraz do uczestnictwa w szkoleniach technicznych i sprzedażowych.

Redakcja RI news Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku

Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku

W 2023 r. sytuacja na polskim rynku budowlanym nie sprzyjała branży instalacyjno-grzewczej. Był to kolejny rok, w którym wyraźnie słabła koniunktura w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza indywidualnym....

W 2023 r. sytuacja na polskim rynku budowlanym nie sprzyjała branży instalacyjno-grzewczej. Był to kolejny rok, w którym wyraźnie słabła koniunktura w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza indywidualnym. 2023 r. przyniósł spadki sprzedaży pomp ciepła sięgające 41% wobec poziomu z 2022 r. W 2023 r. wzrosła tylko sprzedaż gruntowych pomp ciepła − o 12%. Czy w 2024 r. polski rynek pomp ciepła ma szansę na wzrosty jak w 2022 r.? Jakie czynniki mogą determinować jego rozwój, zakładając, że znane dziś...

Redakcja RI news AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce

AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce

Marki AFRISO i SALUS Controls nawiązały partnerstwo handlowe. Dzięki porozumieniu z producentem inteligentnej automatyki sterującej AFRISO poszerzyło portfolio produktów służących poprawie komfortu cieplnego...

Marki AFRISO i SALUS Controls nawiązały partnerstwo handlowe. Dzięki porozumieniu z producentem inteligentnej automatyki sterującej AFRISO poszerzyło portfolio produktów służących poprawie komfortu cieplnego i oszczędnej pracy instalacji grzewczych. Elektroniczne systemy sterowania ogrzewaniem marki SALUS Controls będą dostępne dla polskich klientów za pośrednictwem kanałów dystrybucji AFRISO.

Redakcja RI news Raport roczny Fundacji Carbon Footprint

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint Raport roczny Fundacji Carbon Footprint

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz wyzwania organizacji sektora NGO z obszaru edukacja klimatyczna, ślad węglowy i ESG.

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz wyzwania organizacji sektora NGO z obszaru edukacja klimatyczna, ślad węglowy i ESG.

Redakcja RI news Konkurs EKOLAURY

Konkurs EKOLAURY Konkurs EKOLAURY

15 marca 2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu EKOLAURY. Konkurs organizuje od 2022 r. Polska Izba Ekologii, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony...

15 marca 2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu EKOLAURY. Konkurs organizuje od 2022 r. Polska Izba Ekologii, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni oraz instytutów.

Redakcja RI news Ciepłownia geotermalna w Kole już działa

Ciepłownia geotermalna w Kole już działa Ciepłownia geotermalna w Kole już działa

Ciepłownia w Kole to ósma tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja ta jest częścią szerszego planu rozwoju geotermii w Polsce, którego celem jest uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich...

Ciepłownia w Kole to ósma tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja ta jest częścią szerszego planu rozwoju geotermii w Polsce, którego celem jest uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel kamienny i gaz ziemny.

Redakcja RI news X Konferencja „Kliwent Event”

X Konferencja „Kliwent Event” X Konferencja „Kliwent Event”

X edycja konferencji „Kliwent Event” odbywać się będzie w dniach 20-24.05.2024 r. w AGH w Krakowie. To doskonała okazja do spotkania studentów, pracowników naukowych i przedstawicieli firm związanych z...

X edycja konferencji „Kliwent Event” odbywać się będzie w dniach 20-24.05.2024 r. w AGH w Krakowie. To doskonała okazja do spotkania studentów, pracowników naukowych i przedstawicieli firm związanych z wentylacją, klimatyzacją, ogrzewnictwem i ciepłownictwem. Pozwala na wymianę wiedzy i cennych doświadczeń.

AIRCON Sp. z o.o. news Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje

Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje

Nowy klimatyzator FROST debiutuje na rynku HVAC, oferując użytkownikom niezawodne funkcje w atrakcyjnej cenie. To urządzenie stworzone dla wymagających klientów poszukujących prostoty obsługi, ekonomiczności,...

Nowy klimatyzator FROST debiutuje na rynku HVAC, oferując użytkownikom niezawodne funkcje w atrakcyjnej cenie. To urządzenie stworzone dla wymagających klientów poszukujących prostoty obsługi, ekonomiczności, ale również nowoczesnych rozwiązań. Co wyróżnia nowy klimatyzator FROST? Poznaj jego najważniejsze właściwości.

Redakcja RI news Województwo śląskie liderem walki ze smogiem

Województwo śląskie liderem walki ze smogiem Województwo śląskie liderem walki ze smogiem

Polski Alarm Smogowy przygotował raport na temat postępów w wymianie nieekologicznych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Zdecydowanym liderem walki ze smogiem...

Polski Alarm Smogowy przygotował raport na temat postępów w wymianie nieekologicznych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Zdecydowanym liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie złożono ponad 150 tys. wniosków o wymianę starego kotła. Kiepsko wypadło woj. mazowieckie, w którym liczba wniosków była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła zaledwie 64 tysiące. W raporcie widoczna jest coraz większa popularność programu dotacyjnego „Czyste Powietrze”...

Redakcja RI news Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymusza opracowanie nowych metod jej magazynowania. Nad wykorzystaniem magazynów grawitacyjnych pracuje międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem...

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymusza opracowanie nowych metod jej magazynowania. Nad wykorzystaniem magazynów grawitacyjnych pracuje międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest Politechnika Wrocławska.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256

Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256 Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256

Pompa ciepła NIBE S1256 zdobyła Złoty Medal tegorocznej edycji Targów ENEX, najważniejszej imprezy poświęconej odnawialnym źródłom energii. Nagroda została przyznana przez grono profesjonalistów i ekspertów...

Pompa ciepła NIBE S1256 zdobyła Złoty Medal tegorocznej edycji Targów ENEX, najważniejszej imprezy poświęconej odnawialnym źródłom energii. Nagroda została przyznana przez grono profesjonalistów i ekspertów branży OZE za wysoką efektywność i zastosowanie najnowszych osiągnięć technologicznych.

Redakcja RI news II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko odbędzie się 10 maja 2024 roku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wydarzenie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie podzielone na dwie strefy: otwartą –...

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko odbędzie się 10 maja 2024 roku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wydarzenie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie podzielone na dwie strefy: otwartą – targową, na parterze budynku BCTW oraz zamkniętą – spotkania branżowego.

Redakcja RI news Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition

Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition

Rola kobiet w sektorze energetycznym nabiera szczególnego znaczenia, jednak wciąż obserwuje się znaczące nierówności płciowe. Wyłoniono finalistki drugiej edycji Women’s Energy In Transition – konkursu,...

Rola kobiet w sektorze energetycznym nabiera szczególnego znaczenia, jednak wciąż obserwuje się znaczące nierówności płciowe. Wyłoniono finalistki drugiej edycji Women’s Energy In Transition – konkursu, który aktywnie promuje udział kobiet w branży energetycznej.

Redakcja RI news Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. W ramach programu FEnIKS beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.