Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

1,2 GW mocy w fotowoltaice w 2020 r.

Redakcja RI  |  21.03.2018
Fot. pixabay.com

Lata 2017/2018 będą dla fotowoltaiki przełomowe i do końca 2020 roku może stać się on jedną z wiodących technologii OZE pod względem mocy zainstalowanej, a system aukcyjny zmieni diametralnie dzisiejszy obraz branży.

W ubiegłorocznym raporcie Instytutu Energetyki Odnawialnej „Rynek Fotowoltaiki w Polsce” oszacowano moc zainstalowaną w systemach fotowoltaicznych w 2016 roku na ok. 200 MW, przy bardzo wysokim tempie wzrostu - o 100% w stosunku do roku 2015. Wzrost mocy farm fotowoltaicznych w 2016 roku był umiarkowany i stanowił ok. 10% całego przyrostu mocy.

Dowiedz się więcej: Rynek budowlany i instalacyjny w Polsce w 2017 roku

2016 rok był przełomowy dla systemu wsparcia energii elektrycznej z OZE, gdyż osłabiono uchwalony w 2015 roku system wsparcia dla prosumentów, zamknięta została możliwość wspierania nowych inwestycji w systemie świadectw pochodzenia i otwarta została możliwość uzyskania wsparcia w nowym systemie aukcyjnym. Już po wynikach pilotażowych aukcji 2016/2017 widać, że system aukcyjny najlepiej służy technologii fotowoltaicznej, która dojrzała do odegrania znacznie większej niż dotychczas roli w sektorze OZE i w polskiej energetyce. W opinii IEO, w latach 2017/2018 fotowoltaika wyjdzie z niszy i już do końca 2020 roku może stać się jedną z wiodących technologii OZE pod względem mocy zainstalowanej, a system aukcyjny zmieni diametralnie dzisiejszy obraz branży.

 

Analizy przygotowane w IEO prowadzą do wniosku, że realnym jest oczekiwanie, aby na podstawie przyjętego przez rząd w dniu 6 marca br. projektu nowelizacji ustawy o OZE, w efekcie tegorocznych aukcji na energię OZE, zainstalowanych zostało ok. 750 MW nowych mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Całość oferowanego do wykorzystaniu wolumenu w koszyku aukcyjnym dla źródeł o mocy poniżej 1 MW nie zostanie wykorzystana, choćby z uwagi na konkurencję z energetyką wiatrową i pewne ograniczenia budżetowe w systemie aukcyjnym, ale z drugiej strony duże, wielomegawatowe projekty fotowoltaiczne lokalizowane na obszarach przemysłowych podejmą konkurencję z farmami wiatrowymi.

Przeczytaj również: Co piszczy w polskiej fotowoltaice?

Dodatkowo można oczekiwać budowy ok. 400 MW nowych mocy fotowoltaicznych z pierwszej i drugiej aukcji OZE. Szacuje się, że skumulowana moc w systemach fotowoltaicznych może przekroczyć 1,2 GW na 2020 r. Byłby to nie tylko ilościowy, ale i jakościowy przełom w branży fotowoltaicznej z zwiększenia o rząd wielkości aktualnych poziomów mocy zainstalowanych.

Na rysunku poniżej przedstawiono szacowaną moc instalacji fotowoltaicznych możliwych do zrealizowania do 2020 r. w systemie aukcyjnym na tle efektów uzyskanych w systemie świadectw pochodzenia.

Raport fotowoltaika 2017

Źródło: ieo.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl