RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Projektowanie wymaga współdziałania, a nie tylko pracy indywidualnej

Rozmowa z koordynatorami „Międzywydziałowego projektu interdyscyplinarnego BIM” na Politechnice Warszawskiej

Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM
Fot. Waldemar Joniec

Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM


Fot. Waldemar Joniec

Z koordynatorami „Międzywydziałowego projektu interdyscyplinarnego BIM” na Politechnice Warszawskiej: dr. Małgorzatą Waszkiewicz z Wydziału Zarządzania, mgr. inż. arch. Pawłem Przybyłowiczem z Wydziału Architektury, dr. inż. Ireneuszem Czmochem z Wydziału Inżynierii Lądowej, dr. inż. Piotrem Bartkiewiczem z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska oraz dr. inż. Tadeuszem Daszczyńskim z Wydziału Elektrycznego rozmawia Waldemar Joniec, redaktor naczelny miesięcznika Rynek Instalacyjny oraz portalu www.rynekinstalacyjny.pl.

Zobacz także

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

O czym w rozmowie?

  • O celach dydaktycznych Międzywydziałowego Projektu Interdyscyplinarnego BIM
  • O szczegółach realizacji programu, w tym koordynacji między wydziałami uczelni

Waldemar Joniec [WJ]: — Skąd pomysł na taki międzywydziałowy projekt?

P. Przybyłowicz: — Od dawna zauważamy, że kształcimy studentów bardziej na indywidualistów, artystów, a nie specjalistów umiejących pracować w zespole. W ramach nowego projektu chcieliśmy, żeby studenci poznali praktyczne podejście do projektowania w środowisku wielobranżowym, kiedy uwarunkowania nie są stałe i określone przez jednego prowadzącego, ale zależą od interakcji pomiędzy uczestnikami procesu projektowania – zwłaszcza inwestora i specjalistów innych branż – jak to w życiu.
Inicjatorem takiego projektu jest prof. Jan Słyk – dziekan Wydziału Architektury. Zainspirowały go podobne projekty prowadzone na Uniwersytecie Stanforda, z którym współpracujemy. Kładzie się tam mocny akcent na kwestie zarządzania i pracy grupowej.
Nasz projekt miał jeszcze szerszy zakres, powstały w wyniku współpracy pięciu wydziałów – uwzględniliśmy także wykorzystanie nowych narzędzi, w tym BIM.

WJ: — Czy trudno było przekonać do współpracy jednocześnie pięć wydziałów?

P. Przybyłowicz: — W przypadku dziekanów poszło bardzo sprawnie – wszyscy chętnie się zaangażowali.

M. Waszkiewicz: — Było to wydarzenie unikatowe w skali Politechniki – przykładów współpracy dwóch wydziałów mamy bez liku, pięciu już nie. Ponadto od początku określone zostały poszczególne kompetencje. Podejrzewam, że dziekan Słyk najpierw dokładnie określił, jakie kompetencje są potrzebne, i zachęcił do działania dziekanów tych wydziałów, które je reprezentują.
Na Politechnice twardo stąpamy po ziemi, ale też podejmujemy się nowych wyzwań. A rzeczywistość wciąż się zmienia, zmierzając właśnie w kierunku współpracy, interdyscyplinarności.

P. Bartkiewicz: — Ponadto na każdym z wydziałów znano, badano i wdrażano technikę BIM. Nietrudno było zatem znaleźć osoby, które się nią zajmują, czy to od strony komputerowego wspomagania projektowania, czy w szerszym – naukowo-badawczym zakresie. Z jednej strony pomysł dziekana Słyka był inspirujący, a z drugiej strony – dzięki niemu można było przekonać innych dziekanów i utworzyć zespół wykonawczy, który łączy wspólna pasja do zagadnień BIM.A skoro w BIM-ie tak istotna jest współpraca międzybranżowa, to każdy z nas w naturalny sposób potrzebował partnerów reprezentujących pozostałe branże, aby móc działać pełniej. I tak okazało się, że stworzony zespół stanowi znakomitą platformę do realizacji celu. Mamy bowiem branżowe narzędzia BIM, pracujemy na wspólnych aplikacjach, możemy wymieniać się branżowym spojrzeniem na projekt, testować przestrzenie koordynacji, a ponadto mamy z takiej współpracy ogromną satysfakcję, a nawet zabawę.

WJ: — Czy rzeczywiście każdy wydział miał odpowiednie narzędzia, żeby w pełni wziąć udział w tym programie?

T. Daszczyński: — Tak. Ważne było to, że na każdym wydziale są pasjonaci tych technologii. Wydział Architektury zaszczepił w nas pomysł, który padł na podatny grunt – w przeciwnym wypadku to by się nie udało. Gdybyśmy dzisiaj spotkali się w tym pięcioosobowym gronie i dyskutowali, nie mając pasji i narzędzi, pewnie nic by z tego nie wyszło, bo okazałoby się, że każdy wydział ma własne ograniczenia.
W laboratorium komputerowym na Wydziale Elektrycznym też dysponujemy od pewnego czasu odpowiednim oprogramowaniem i paru naszych pracowników stale „lobbuje” za uruchomieniem przedmiotu dot. projektowania zintegrowanego i modelowania budynków.
Okazuje się jednak, że to nie takie proste, bo musi się wypowiedzieć Komisja Kształcenia, obowiązują długie i skomplikowane procedury. A tak mamy projekt międzywydziałowy, który ominął wszystkie te procedury, mogliśmy się w niego zaangażować i zrealizować wraz ze studentami.

WJ: — A jak wyglądała koordynacja – projektowanie zintegrowane to proces pełen interakcji i ludzi, i narzędzi?

I. Czmoch: Założeniem był openBIM, czyli integracja zachodząca przede wszystkim z pomocą plików w formacie IFC. Jednak cały proces zdominowały dwa–trzy programy do modelowania, dlatego integracja odbywała się też z pomocą plików natywnych.

Studenci znali te programy, ale w trakcie zajęć nabyli wprawy w zastosowaniu ich do przygotowania modeli 3D o skomplikowanej geometrii, często spotykanej w pracy w biurach projektowych.
Oczywiście musieli się uczyć również integracji, gdyż dotychczas nie koordynowali swoich działań z innymi uczestnikami, a jedynie z wymaganiami nauczyciela. Był to dla nich zupełnie nowy proces i, jak podkreślali pod koniec, również największa korzyść, jaką wynieśli z tego przedmiotu – nauczyli się rozumieć, jak pracują inni i poznawać przydatne narzędzia. Wcześniej wiedzieli, jak to się robi, ale raczej teoretycznie i na prostych standardowych modelach, zazwyczaj używanych na zajęciach prowadzonych dla dużej liczby studentów.

WJ: — Czy w związku z tym powstanie odpowiedni przedmiot i zostanie wdrożony na kilku wydziałach?

M. Waszkiewicz: — Przedmiot jako taki jest już na Politechnice, ale nie jest tak samo uregulowany na każdym wydziale, czyli studenci za udział są różnie rozliczani, to samo dotyczy koordynatorów. Jest to jeszcze przedmiotem prac.
Darek Hyc z Wydziału Architektury w imieniu koordynatorów zwrócił podczas uroczystości finałowej uwagę, że do sprawniejszej realizacji projektu potrzebne są ramy tego przedmiotu, byłby on widziany także w systemie elektronicznym i studenci mogliby go wybierać. Rozwiązuje to też takie prozaiczne kwestie, jak np. zagadnienia organizacyjne czy przydział studentów do zajęć.
Można zatem powiedzieć, że przedmiot jest, jego efekty poznaliśmy dzisiaj, brakuje mu jednak usadowienia i ustandaryzowania w ramach całej Politechniki, a nie tylko poszczególnych wydziałów.

I. Czmoch: — Mamy świadomość, że proces ten nie będzie łatwy. Na każdym z wydziałów istnieje inna tradycja nauczania, nawet wydziały różnią się długością studiów na poszczególnych stopniach nauczania (inż. i mgr). Inny jest też poziom zaawansowania we wdrażaniu poszczególnych zagadnień związanych w tematyką BIM.
Zadajemy sobie pytanie, na ile przedmiot, który z założenia jest elastyczny, należy wciskać w jakieś sztywne ramy. Być może takie elastyczne podejście będzie bardziej efektywne.

Oczywiście właśnie zakończony przedmiot mpiBIM to dobry początek do dalszych prac i działania nasze trzeba traktować jako rozpoczęcie pewnego procesu badawczego.

Koordynacja i integracja projektowania zawsze funkcjonowały jako zasadniczy element procesu projektowego. Teraz, z pomocą oprogramowania i procesów BIM, jest to z jednej strony łatwiejsze zadanie, ale dla części uczestników tego procesu jest to sytuacja trudniejsza, bo pojawia się konieczność dostosowywania do wymagań lub oczekiwań innych partnerów w procesie projektowym.

Rodzi się też pytanie, czy przedmiot mpiBIM ma być skierowany do wszystkich studentów, czy raczej do części zainteresowanych, gdyż wymaga dużego zaangażowania, emocjonalnego i czasowego.

T. Daszczyński: — Obecnie nie mamy tylu koordynatorów, żeby zaoferować ten przedmiot każdemu studentowi naszego wydziału. Gdyby nagle 250 osób wybrało międzywydziałowy projekt BIM, wątpię, żeby znalazła się wystarczająca dla tego grona liczba architektów gotowych podjąć się współpracy.

W ramach „Międzywydziałowego projektu interdyscyplinarnego BIM” zrealizowaliśmy trzy projekty i wymagały one od koordynatorów wiele zaangażowania i pracy, a studentów było 30.

P. Przybyłowicz: — Będziemy musieli próbować to pogodzić. My, architekci, chcielibyśmy, żeby każdy nasz student wziął udział w takim projekcie i nauczył się pracować w interdyscyplinarnym zespole. Może się okazać, że będziemy dążyć do tego, aby jak największą liczbę studentów uczyć współpracy międzybranżowej.

WJ: — Czyli przygotować do pracy na rynku budowlanym, na którym projektowanie zintegrowane będzie wymagane przez inwestorów publicznych, a z czasem i prywatnych.

P. Przybyłowicz: — Wewnątrz poszczególnych branż na cyfrowych modelach pracujemy od wielu lat. Natomiast specyfiką projektu jest właśnie wielobranżowość i wspólna praca studentów.

P. Bartkiewicz: — Uważam, że projekt stał się atrakcyjny dla studentów wszystkich specjalności, bo rozwijał także kompetencje i umiejętności miękkie. W ramach pracy ze studentami pokazujemy, czym zajmują się poszczególne branże, jakimi pojęciami i jakim językiem posługuje się każda z nich, o co zabiega w projekcie, w jaki sposób próbuje rozwiązywać problemy, zarówno własne, jak i międzybranżowe.

Mieliśmy bardzo dobry przykład pracy grupowej, takiego prawdziwego „teamworku”. Był to także znakomity pokaz problemów, które napotykamy podczas zarządzania projektami, w tym zmaganie się z presją czasu.

Nawet udział koordynatorów z ich oczekiwaniami, uwagami i zmianami był elementem wpływającym na proces projektowy, który występuje na prawdziwym rynku.

Mało tego, na koniec poprosiliśmy studentów, żeby przedstawili wyniki swojej pracy w atrakcyjny sposób – mamy więc profesjonalne plansze z rezultatami projektu, czego na początku nie planowaliśmy.

Uczestnicy przygotowali także wspólną prezentację, na profesjonalnym poziomie, którą wygłosili przed szacownym gronem kilkudziesięciu specjalistów. Udowodnili sobie, że potrafią realizować złożone projekty, oraz potwierdzili, że takie projekty to dobry kierunek kształcenia.

Podkreślę raz jeszcze – wszystkie miękkie kompetencje w połączeniu z atrakcyjnym narzędziem, jakim jest BIM, z pokazaniem specyfiki pracy każdego wydziału i każdej specjalności wskazują nam, jak bardzo możemy poszerzyć horyzonty młodzieży.

WJ: — Jakie spostrzeżenia i doświadczenia z realizacji projektu warto przekazać projektantom?

P. Przybyłowicz: — Próbowaliśmy przetestować proces projektowania zintegrowanego, czyli sytuacji, w której rozmawiamy wszyscy i decyzje podejmujemy jak najwcześniej. Jednak w praktyce taka sytuacja jeszcze rzadko się zdarza, częściej mamy do czynienia z pracą etapową. We współpracy międzybranżowej w tradycyjnym kształcie nasi koledzy świetnie się odnajdują, natomiast projektowanie zintegrowane, czyli współpraca od najwcześniejszego etapu, jest czymś nowym i bardzo korzystnym dla wszystkich stron tego procesu. Chcemy zaszczepić studentom właśnie takie podejście do projektowania.

P. Bartkiewicz: — Ważna jest jeszcze jedna kwestia: każda z naszych branż ma swoje przetestowane narzędzie, które nazywa BIM-em. Dzięki temu, że poszczególne zespoły tworzyli młodzi, zaangażowani ludzie, którym „się chce” i którzy mają pasję poznawczą, pracowaliśmy w zupełnie innym systemie i warunkach niż dotychczas. Okazało się, że pomimo iż część modeli było przygotowanych za pomocą innych narzędzi i przez różne osoby, cały proces złożył się w całość. Chcę podkreślić, że dysponowaliśmy bardziej zróżnicowanymi narzędziami niż typowe biuro projektowe, składaliśmy modele, które pochodziły z różnego rodzaju oprogramowania, aplikacji i nakładek branżowych. Pomimo to cel został osiągnięty, a projekt ukończony. Taki test jest też cennym doświadczeniem.

Kolejne obserwacje to kwestia zawartości modeli BIM – wiemy, że powinny być one wręcz nasycone danymi. Ale gdzie leży granica ilości przetwarzanej informacji, którą jesteśmy w stanie wprowadzić do modelu w określonym czasie? Ile w rzeczywistości kosztuje (czasu czy pieniędzy) takie wypełnianie modeli geometrycznych danymi? Jaką rolę w procesie odgrywają modele analityczne? Moim zdaniem pól do dalszej eksploracji zagadnień BIM, po części naukowej, po części praktycznej, aplikacyjnej, jest na uczelni bardzo wiele. Dzięki temu, że reprezentujemy różne branże, możemy od razu weryfikować, co sprawdzi się w projekcie branżowym, a co w projekcie interdyscyplinarnym. To także duży plus tej inicjatywy.

A dzięki temu, że korzystaliśmy z wielu różnych narzędzi, dowiedzieliśmy się, gdzie mogą wystąpić problemy na styku branż i jak sobie z nimi radzić, tak aby nie zaburzały całego procesu.

Czyli samo narzędzie wszystkiego nie rozwiązuje.

M. Waszkiewicz: — Na początku staraliśmy się wskazywać narzędzia do stosowania, ale studenci sami dokonywali ostatecznych wyborów. Pomimo sugestii czy nawet szkoleń nt. danego narzędzia albo przygotowywanych przez nas instrukcji, wybierali narzędzia, które już stosują, które ich zdaniem ułatwiały pracę, i były one różne w poszczególnych zespołach. Dla nas wypływa z tego wniosek, że narzucanie narzędzi nie jest dobrą praktyką, lepiej żeby zespół sam je wybrał, bo to nie dusi kreatywności w tych młodych ludziach, którzy podejmują wyzwania i lubią zmiany.

I jeszcze jedna kwestia – jak wcześniej wspomniano – studenci dowiedzieli się o konieczności przygotowania prezentacji dopiero w ostatniej fazie projektu, gdy myśleli, że to już koniec ich pracy z projektem. Pojawienie się nowego wyzwania na pewno było dla nich trudne, ale jednocześnie bardzo ciekawe. Widzieli wymierne efekty i to ich bardzo motywowało.

WJ: — Czy przygotowane projekty obiektów mogą być dalej wykorzystywane?

T. Daszczyński: — Projekt może się rozwijać w ramach współpracy nie tylko między wydziałami i różnymi branżami, ale nawet między uczelniami. Mamy możliwość współpracy np. ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej w zakresie kwestii pożarowych czy Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego np. przy zieleni. Takie projekty to dopiero początek.

P. Bartkiewicz: — To bardzo ważna uwaga: nie dość, że możemy uwzględniać kolejne zagadnienia i branże, ucząc się zagadnień dotyczących np. zrównoważonego rozwoju, każda branża ma jeszcze szereg innych elementów, które można z powodzeniem rozwijać. Od razu mamy też możliwość sprawdzenia, czy narzędzia BIM-owskie rzeczywiście pomagają w analizach i symulacjach, widzimy, jakie jeszcze komponenty można wykorzystywać w praktyce.

Przed nami są także zagadnienia wykonawstwa, kosztów, optymalizacji prac wykonawczych.

Podczas dzisiejszej prezentacji projektów rozmawialiśmy z kolegami zajmującymi się zarządzaniem budynkami (FM). Oni także chcą się włączyć w ten proces i sprawdzać modele, poddawać je weryfikacji pod zupełnie innym kątem – przyszłego zarządzania i eksploatacji budynków.

T. Daszczyński: — Proptech (od ang. property & technology) zaczyna się rozwijać także w Polsce. Powstają start-upy, a model cyfrowy budynku to obiecujące pole do popisu dla różnych rozwiązań proptechowych. Jeden program pozwalający coś usprawnić na podstawie cyfrowego modelu budynku, niosący ze sobą pełną informację na temat struktury urządzeń itd. – świetna sprawa, tylko to wdrażać.

P. Przybyłowicz: — Możemy też iść dalej, np. w stronę internetu rzeczy (IoT) i cyfrowych placów budowy...

M. Waszkiewicz: — Nie da się dłużej unikać zagadnień BIM i twierdzić, że to tylko moda, która wkrótce się zmieni. Obecność firm z branży facility management, zarządzających obiektami i budynkami, na dzisiejszym wydarzeniu pokazuje, że modelowanie nie kończy się w momencie projektowania i oddania projektu.

I. Czmoch: — Pierwsza edycja przedmiotu mpiBIM była bardzo ciekawym doświadczeniem dla studentów oraz dla nas, prowadzących zajęcia. Oczywiście teraz, gdy nabierzmy dystansu do tego, co zrobiliśmy, niezbędna będzie analiza działań studentów, zastosowanych narzędzi oraz koordynacji i zarządzania całym procesem. BIM stale się rozwija, a przedmiot mpiBIM w naturalny sposób będzie zarówno podążał za tym rozwojem, jak i stymulował kolejne zmiany we wdrażaniu BIM w edukacji, nie tylko na Politechnice Warszawskiej.

P. Bartkiewicz: — Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną kwestię – mamy wrażenie, że członkowie zespołów polubili się. Po dzisiejszym spotkaniu poszli razem uczcić sukces, a to oznacza, że kontakty, które nawiązywali, nauczyły ich, że zarówno w trakcie studiów, jak i podczas późniejszej pracy konieczna jest wymiana informacji i efektywna praca grupowa. Przyjdzie bowiem czas, w którym to ci młodzi ludzie będą tworzyć wielkie, wspólne dzieła.

Czytaj też: Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM >>>

Komentarze

Powiązane

Janusz Starościk news Czwarty kwartał 2023 w branży instalacyjno-grzewczej

Czwarty kwartał 2023 w branży instalacyjno-grzewczej Czwarty kwartał 2023 w branży instalacyjno-grzewczej

W IV kwartale 2023 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej nie zmieniła się znacząco w porównaniu do poprzedniego kwartału. Rynek w dalszym ciągu wykazuje tendencje spadkowe, pomimo ożywienia w okresie...

W IV kwartale 2023 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej nie zmieniła się znacząco w porównaniu do poprzedniego kwartału. Rynek w dalszym ciągu wykazuje tendencje spadkowe, pomimo ożywienia w okresie sezonu grzewczego. Firmy zaakceptowały tę sytuację i próbują się w różny sposób się do niej dostosować. Widoczne ożywienie spowodowane było głównie wzrostem popytu na kotły gazowe i ustąpieniem obaw o dostępność gazu i jego ceny.

Redakcja RI news Zmiany i nowości w programach wsparcia NFOŚiGW

Zmiany i nowości w programach wsparcia NFOŚiGW Zmiany i nowości w programach wsparcia NFOŚiGW

Nowy program „Moja Elektrownia Wiatrowa” oraz zmiany w dotychczasowych programach NFOŚiGW zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w trakcie konferencji prasowej.

Nowy program „Moja Elektrownia Wiatrowa” oraz zmiany w dotychczasowych programach NFOŚiGW zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w trakcie konferencji prasowej.

Redakcja RI news Trwa nabór na studia podyplomowe na kierunku Geotermia na AGH

Trwa nabór na studia podyplomowe na kierunku Geotermia na AGH Trwa nabór na studia podyplomowe na kierunku Geotermia na AGH

Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu, Laboratorium Geoenergetyki na Akademii Górniczo-Hutniczej zaprasza na studia podyplomowe na kierunku Geotermia. Nabór trwa do 8 marca 2024.

Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu, Laboratorium Geoenergetyki na Akademii Górniczo-Hutniczej zaprasza na studia podyplomowe na kierunku Geotermia. Nabór trwa do 8 marca 2024.

Redakcja RI news Promocja Hisense: jonizator Hi-Nano za 1 zł do zakupu klimatyzatora

Promocja Hisense: jonizator Hi-Nano za 1 zł do zakupu klimatyzatora Promocja Hisense: jonizator Hi-Nano za 1 zł do zakupu klimatyzatora

Do jednostek kasetonowych i kanałowych Hisense dodaje jonizator powietrza za 1 zł.

Do jednostek kasetonowych i kanałowych Hisense dodaje jonizator powietrza za 1 zł.

Redakcja RI news GÜNTNER z nagrodą za innowacyjność

GÜNTNER z nagrodą za innowacyjność GÜNTNER z nagrodą za innowacyjność

Firma Güntner została po raz trzeci z rzędu wyróżniona nagrodą German Innovation Awards, wcześniej w 2020 roku za chłodnicę powietrza DUAL COMPACT, a w 2021 za chłodnicę powietrza Cubic VARIO z UV-C.

Firma Güntner została po raz trzeci z rzędu wyróżniona nagrodą German Innovation Awards, wcześniej w 2020 roku za chłodnicę powietrza DUAL COMPACT, a w 2021 za chłodnicę powietrza Cubic VARIO z UV-C.

Redakcja RI news Mercor po III kwartale 2023/24

Mercor po III kwartale 2023/24 Mercor po III kwartale 2023/24

Grupa „MERCOR” S.A., działająca na europejskim rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych, po dziewięciu miesiącach roku obrotowego 2023/2024 (1 kwietnia-31 grudnia 2023 r.) odnotowała przychody ze sprzedaży...

Grupa „MERCOR” S.A., działająca na europejskim rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych, po dziewięciu miesiącach roku obrotowego 2023/2024 (1 kwietnia-31 grudnia 2023 r.) odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 446,3 mln zł (-4,9% r/r). W tym samym okresie EBIT wyniósł 48,1 mln zł, a EBITDA osiągnęła poziom 62,4 mln zł. Z kolei zysk netto był większy rok do roku aż o 24,9% i wyniósł blisko 46 mln zł. Dynamikę wzrostu zysku netto wsparło otrzymanie przez Spółkę zwrotu zapłaconego podatku dochodowego...

Redakcja RI news Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej

Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej

Ruszył program „Ambasador_ka Transformacji Energetycznej”, inicjatywa towarzysząca II edycji Kongresu Energetyki Rozproszonej, której organizatorami jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica...

Ruszył program „Ambasador_ka Transformacji Energetycznej”, inicjatywa towarzysząca II edycji Kongresu Energetyki Rozproszonej, której organizatorami jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Program skierowany jest do osób w wieku 18–35 lat, które chcą angażować się w działania na rzecz bezpiecznej i sprawiedliwej przyszłości energetycznej Polski i świata.

Redakcja RI news Skuteczna dekarbonizacja w budynkach

Skuteczna dekarbonizacja w budynkach Skuteczna dekarbonizacja w budynkach

Na rynku nieruchomości wyzwaniem staje się duża emisyjność budynków już istniejących. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38 proc. całościowych emisji CO2. Coraz ważniejsza staje się nie tylko zmiana...

Na rynku nieruchomości wyzwaniem staje się duża emisyjność budynków już istniejących. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38 proc. całościowych emisji CO2. Coraz ważniejsza staje się nie tylko zmiana przeznaczenia budynków, ale i modernizacja istniejących. W różnych sektorach obserwujemy rosnącą rolę właśnie w zakresie modernizacji, jak i w przypadku projektów typu brownfield.

Redakcja RI news Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Konferencja odbędzie się 22 marca 2024 online. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.

Konferencja odbędzie się 22 marca 2024 online. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.

Redakcja RI news Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie

Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie

1 marca 2024 rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel aż 19 mln zł. W pierwszym naborze, zakończonym w styczniu, mieszkańcy...

1 marca 2024 rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel aż 19 mln zł. W pierwszym naborze, zakończonym w styczniu, mieszkańcy złożyli w sumie 600 wniosków, dla których miasto może przyznać łącznie około 10 mln zł. W budżecie na dotacje na OZE do rozdysponowania pozostaje jeszcze 9 mln zł.

mat. pras. news SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki

SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki

SolarEdge Technologies organizuje serię bezpłatnych spotkań w ramach krajowego roadshow, skierowanego do instalatorów fotowoltaiki. Wydarzenie ma na celu przedstawienie najnowszych rozwiązań SolarEdge...

SolarEdge Technologies organizuje serię bezpłatnych spotkań w ramach krajowego roadshow, skierowanego do instalatorów fotowoltaiki. Wydarzenie ma na celu przedstawienie najnowszych rozwiązań SolarEdge oraz pogłębienie wiedzy uczestników w temacie cyberbezpieczeństwa oraz ESG. Roadshow obejmie pięć polskich miast, dając unikalną okazję do bezpośredniego spotkania z ekspertami firmy oraz do uczestnictwa w szkoleniach technicznych i sprzedażowych.

Redakcja RI news Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku

Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku

W 2023 r. sytuacja na polskim rynku budowlanym nie sprzyjała branży instalacyjno-grzewczej. Był to kolejny rok, w którym wyraźnie słabła koniunktura w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza indywidualnym....

W 2023 r. sytuacja na polskim rynku budowlanym nie sprzyjała branży instalacyjno-grzewczej. Był to kolejny rok, w którym wyraźnie słabła koniunktura w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza indywidualnym. 2023 r. przyniósł spadki sprzedaży pomp ciepła sięgające 41% wobec poziomu z 2022 r. W 2023 r. wzrosła tylko sprzedaż gruntowych pomp ciepła − o 12%. Czy w 2024 r. polski rynek pomp ciepła ma szansę na wzrosty jak w 2022 r.? Jakie czynniki mogą determinować jego rozwój, zakładając, że znane dziś...

Redakcja RI news AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce

AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce

Marki AFRISO i SALUS Controls nawiązały partnerstwo handlowe. Dzięki porozumieniu z producentem inteligentnej automatyki sterującej AFRISO poszerzyło portfolio produktów służących poprawie komfortu cieplnego...

Marki AFRISO i SALUS Controls nawiązały partnerstwo handlowe. Dzięki porozumieniu z producentem inteligentnej automatyki sterującej AFRISO poszerzyło portfolio produktów służących poprawie komfortu cieplnego i oszczędnej pracy instalacji grzewczych. Elektroniczne systemy sterowania ogrzewaniem marki SALUS Controls będą dostępne dla polskich klientów za pośrednictwem kanałów dystrybucji AFRISO.

Redakcja RI news Raport roczny Fundacji Carbon Footprint

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint Raport roczny Fundacji Carbon Footprint

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz wyzwania organizacji sektora NGO z obszaru edukacja klimatyczna, ślad węglowy i ESG.

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz wyzwania organizacji sektora NGO z obszaru edukacja klimatyczna, ślad węglowy i ESG.

Redakcja RI news Konkurs EKOLAURY

Konkurs EKOLAURY Konkurs EKOLAURY

15 marca 2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu EKOLAURY. Konkurs organizuje od 2022 r. Polska Izba Ekologii, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony...

15 marca 2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu EKOLAURY. Konkurs organizuje od 2022 r. Polska Izba Ekologii, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni oraz instytutów.

Redakcja RI news Ciepłownia geotermalna w Kole już działa

Ciepłownia geotermalna w Kole już działa Ciepłownia geotermalna w Kole już działa

Ciepłownia w Kole to ósma tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja ta jest częścią szerszego planu rozwoju geotermii w Polsce, którego celem jest uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich...

Ciepłownia w Kole to ósma tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja ta jest częścią szerszego planu rozwoju geotermii w Polsce, którego celem jest uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel kamienny i gaz ziemny.

Redakcja RI news X Konferencja „Kliwent Event”

X Konferencja „Kliwent Event” X Konferencja „Kliwent Event”

X edycja konferencji „Kliwent Event” odbywać się będzie w dniach 20-24.05.2024 r. w AGH w Krakowie. To doskonała okazja do spotkania studentów, pracowników naukowych i przedstawicieli firm związanych z...

X edycja konferencji „Kliwent Event” odbywać się będzie w dniach 20-24.05.2024 r. w AGH w Krakowie. To doskonała okazja do spotkania studentów, pracowników naukowych i przedstawicieli firm związanych z wentylacją, klimatyzacją, ogrzewnictwem i ciepłownictwem. Pozwala na wymianę wiedzy i cennych doświadczeń.

AIRCON Sp. z o.o. news Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje

Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje

Nowy klimatyzator FROST debiutuje na rynku HVAC, oferując użytkownikom niezawodne funkcje w atrakcyjnej cenie. To urządzenie stworzone dla wymagających klientów poszukujących prostoty obsługi, ekonomiczności,...

Nowy klimatyzator FROST debiutuje na rynku HVAC, oferując użytkownikom niezawodne funkcje w atrakcyjnej cenie. To urządzenie stworzone dla wymagających klientów poszukujących prostoty obsługi, ekonomiczności, ale również nowoczesnych rozwiązań. Co wyróżnia nowy klimatyzator FROST? Poznaj jego najważniejsze właściwości.

Redakcja RI news Województwo śląskie liderem walki ze smogiem

Województwo śląskie liderem walki ze smogiem Województwo śląskie liderem walki ze smogiem

Polski Alarm Smogowy przygotował raport na temat postępów w wymianie nieekologicznych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Zdecydowanym liderem walki ze smogiem...

Polski Alarm Smogowy przygotował raport na temat postępów w wymianie nieekologicznych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Zdecydowanym liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie złożono ponad 150 tys. wniosków o wymianę starego kotła. Kiepsko wypadło woj. mazowieckie, w którym liczba wniosków była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła zaledwie 64 tysiące. W raporcie widoczna jest coraz większa popularność programu dotacyjnego „Czyste Powietrze”...

Redakcja RI news Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymusza opracowanie nowych metod jej magazynowania. Nad wykorzystaniem magazynów grawitacyjnych pracuje międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem...

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymusza opracowanie nowych metod jej magazynowania. Nad wykorzystaniem magazynów grawitacyjnych pracuje międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest Politechnika Wrocławska.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256

Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256 Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256

Pompa ciepła NIBE S1256 zdobyła Złoty Medal tegorocznej edycji Targów ENEX, najważniejszej imprezy poświęconej odnawialnym źródłom energii. Nagroda została przyznana przez grono profesjonalistów i ekspertów...

Pompa ciepła NIBE S1256 zdobyła Złoty Medal tegorocznej edycji Targów ENEX, najważniejszej imprezy poświęconej odnawialnym źródłom energii. Nagroda została przyznana przez grono profesjonalistów i ekspertów branży OZE za wysoką efektywność i zastosowanie najnowszych osiągnięć technologicznych.

Redakcja RI news II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko odbędzie się 10 maja 2024 roku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wydarzenie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie podzielone na dwie strefy: otwartą –...

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko odbędzie się 10 maja 2024 roku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wydarzenie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie podzielone na dwie strefy: otwartą – targową, na parterze budynku BCTW oraz zamkniętą – spotkania branżowego.

Redakcja RI news Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition

Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition

Rola kobiet w sektorze energetycznym nabiera szczególnego znaczenia, jednak wciąż obserwuje się znaczące nierówności płciowe. Wyłoniono finalistki drugiej edycji Women’s Energy In Transition – konkursu,...

Rola kobiet w sektorze energetycznym nabiera szczególnego znaczenia, jednak wciąż obserwuje się znaczące nierówności płciowe. Wyłoniono finalistki drugiej edycji Women’s Energy In Transition – konkursu, który aktywnie promuje udział kobiet w branży energetycznej.

Redakcja RI news Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. W ramach programu FEnIKS beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.