RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Statuetki LIDER INSTALACJI 2018 przyznane!

Redakcja RI | 2018-04-23
Statuetki LIDER INSTALACJI 2018 przyznane! 
Fot. RI

Statuetki LIDER INSTALACJI 2018 przyznane! 


Fot. RI

Targi INSTALACJE to także miejsce rozstrzygnięcia konkursu LIDER INSTALACJI, organizowanego przez Grupę MEDIUM i redakcję „Rynku Instalacyjnego”. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 23 kwietnia 2018 r. podczas IV Konferencji Rynku Urządzeń Grzewczych, Sanitarnych, Instalacji, Wentylacji i Klimatyzacji.

Zobacz także

mgr inż. Krzysztof Drab Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie...

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.

REGULUS-system Wójcik s.j. Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła

Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła

Temperatura wnętrza musi być bezpieczna dla zdrowia długoterminowo. Nasz dom nie może nam szkodzić! Czy każdy domownik, w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia określa taką samą temperaturę jako komfortową...

Temperatura wnętrza musi być bezpieczna dla zdrowia długoterminowo. Nasz dom nie może nam szkodzić! Czy każdy domownik, w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia określa taką samą temperaturę jako komfortową dla siebie? Czy taka sama temperatura powinna panować w domu w porze relaksu, zajęć wymagających aktywności fizycznej, aktywności umysłowej, czy też podczas snu? Czy taka sama temperatura powinna panować w każdym pomieszczeniu, w całym domu, podczas całego sezonu grzewczego?

dr inż. Ryszard Śnieżyk Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego

Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.

Obejrzyj fotorelację z rozdania nagród >>> 

Jury oceniało zgłoszone do konkursu produkty pod względem innowacyjności i rozwiązań sprzyjających środowisku oraz działań marketingowych i popularyzacji nowoczesnych technologii.

W tym roku w konkursie LIDER INSTALACJI wyłoniono laureatów w następujących kategoriach:

MARKETING I ROZWÓJ RYNKOWY FIRMY

Firma Viessmann Sp. z o.o. - za wieloletnią edukację polskich instalatorów w Akademii Viessmann oraz wkład w rozwój kompetencji instalatorów OZE

Kształcenie specjalistów jest priorytetowym elementem działalności firmy Viessmann. Od 2003 roku firma oferuje kompleksowe kształcenie w Szkole Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann ze szczególnym akcentem na technologie odnawialnych źródeł energii.

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Regulator zdalnego sterowania EasyControl CT 200 firmy Robert Bosch Sp. z o.o.

To system sterowania pracą kotła grzewczego, instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej poprzez bezprzewodową komunikację między regulatorem podłączonym do kotła a elektronicznymi grzejnikowymi głowicami termostatycznymi. System może być zarządzany zarówno z poziomu regulatora, jak i urządzeń mobilnych. Zapewnia zwiększenie sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania nawet o 5%.

OGRZEWNICTWO

Gazowy kocioł kondensacyjny o dużej mocy EcoCondens CRYSTAL 100 firmy Termet S.A.

Kocioł wysokiej mocy wyróżnia się parametrami użytkowo-technicznymi, wysokosprawnym wymiennikiem, szerokim zakresem modulacji mocy, cichą pracą i przyjazną obsługą oraz niską emisją. Jego wysoka efektywność, zwłaszcza w zakresie małych mocy, predysponuje go do ogrzewania budynków i mieszkań niskoenergetycznych. Sterownik kotła pełni też funkcję menadżera w układach kaskadowych (do 600 kW) - pierwszy kocioł steruje układem, a pozostałe są podporządkowane. Ma możliwość podłączenia i sterowania układem solarnym.

 

INSTALACJE CENTRALNEGO OGRZEWANIA I CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ

Kompaktowy separator powietrza DiscalSlim serii 551 firmy Caleffi Poland Sp. z o.o.

To innowacyjne rozwiązanie w zakresie separacji powietrza w instalacjach centralnego ogrzewania. W komorze separacji czynnik wprowadzany jest w turbulencje, mikropęcherzyki powietrza są oddzielane i usuwane poprzez kanaliki odpływowe, a następnie przez zawór odpowietrzający. Dzięki zredukowanym wymiarom oraz regulowanej pozycji przyłączy separator może być zastosowany w miejscach o ograniczonej przestrzeni na przewodach poziomych lub pionowych z komorą odpowietrzania ustawioną pionowo.

Dwufunkcyjna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego z pompą elektroniczną GPA II firmy Ferro S.A.

Dzięki innowacyjnej konstrukcji pozwala na połączenie rozdzielacza grzejnikowego (np. serii N-RO) oraz rozdzielacza do ogrzewania płaszczyznowego (np. serii N-RZP) w jeden kompaktowy system. Służy do obniżenia i utrzymania żądanej temperatury czynnika grzewczego w układzie ogrzewania płaszczyznowego oraz połączenia go z wysokoparametrową instalacją grzejnikową. Wyróżnia się zastosowaniem termostatycznego zaworu mieszającego zamiast zaworu wyposażonego w głowicę termostatyczną z kapilarą.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Pompy ciepła Neoheat Fuji Electric zgłoszone przez firmę Iglotech Sp. z o.o.

To powietrzne inwerterowe pompy ciepła do zasilania instalacji centralnego ogrzewania (obiegów grzejnikowego i płaszczyznowego) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Mogą stanowić samodzielne źródło dla c.o. i c.w.u. lub współpracować np. z kolektorami słonecznymi lub kotłami. Mają funkcję chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Technologia inwertera umożliwia regulację mocy grzewczej w zależności od aktualnych potrzeb. Wyróżniają się wysoką efektywnością - SCOP do 4,48 (176%) - i pracą w temperaturze zewnętrznej do -20°C.

W internetowym głosowaniu Czytelników nagrodę Lider Instalacji 2018 otrzymały:

Regulator Lindab UltraLink FTCU zgłoszony przez firmę Lindab Sp. z o.o.

To innowacyjny regulator wykorzystujący sensory ultradźwiękowe do pomiarów wydatku, prędkości przepływu i temperatury w przewodzie wentylacyjnym. Umożliwia precyzyjne pomiary przy przepływie już od 0,5 m/s bez generowania dodatkowego oporu i zakłóceń strumienia powietrza. Możliwość integracji z systemem zarządzania budynkiem i komunikacja poprzez Modbus dają szerokie możliwości optymalizacji systemów VAV.

High Integrated Comfort System zgłoszony przez firmę Venture Industries Sp. z o.o.

To system wentylacji mieszkaniowej stworzony z myślą o budownictwie wielorodzinnym. W jego skład wchodzą m.in.: wentylatory, tłumiki, nawiewniki oraz regulatory i kratki wywiewne. 

Dzięki zastosowaniu systemu wentylacja mieszkań jest uniezależniona od warunków atmosferycznych i działa bez względu na porę roku, zapewniając komfort użytkownikom mieszkań. 
System ma szerokie możliwości sterowania i jest prosty w obsłudze. Wyposażony został w komunikację BMS (MODBUS) i ma możliwość zmiany ciśnienia zadanego, jak również automatycznego dostrojenia nastaw regulatora do parametrów instalacji wentylacyjnej.

Przyznano także nagrody specjalne: 

  • dla prof. Anny Bogdan, wiceprezes Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, za integrację młodych specjalistów branży instalacyjnej i rozwijanie współpracy międzynarodowej przez PZITS. 
  • dla Tomasza Żuchowskiego, wieloletniego pracownika resortu budownictwa, za inicjowanie działań na rzecz zmian w prawie regulujących kwestie techniczno-budowlane i ładu przestrzennego oraz wspieranie innowacji w polskim budownictwie.

Nagrody odebrali:

  • Sebastian Walerysiak, prezes zarządu Viessmann Sp. z o.o.
  • Krzysztof Ciemięga, dyrektor generalny Bosch Termotechnika
  • Ryszard Satyła, prezes zarządu, oraz Mieczysław Zubowicz, dyrektor handlowy Termet S.A.
  • Tomasz Kukułka, dyrektor zarządzający Caleffi Poland Sp. z.o.o.
  • Damian Majer, dyrektor ds. sprzedaży hurtowej FERRO S.A.
  • Mariusz Białobrzewski, dział marketingu Venture Industries Sp. z o.o. 
  • w imieniu prof. Anny Bogdan - Wojciech Ratajczak, przewodniczący Głównej Komisji Legislacyjnej oraz Głównej Sekcji COWIA PZITS 
  • Tomasz Żuchowski

Obejrzyj fotorelację z rozdania nagród

Nagrody wręczyli:

  • Bogusława Wiewiórowska-Paradowska, członek zarządu Grupy Medium, 
  • Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPiUG).

O Konkursie

Celem konkursu LIDER INSTALACJI jest promocja najlepszych rozwiązań technicznych w branży instalacyjnej (medium – kropla wody – symbolizuje to, co doskonałe). Redakcja zwraca w ten sposób uwagę Czytelników na najnowsze rozwiązania technologiczne, gwarantujące uzyskanie efektów ekonomicznych i przynoszące satysfakcję użytkownikom, a także na usługi i działania firm zasługujące na szczególne wyróżnienie.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Janusz Belok, dr inż. Beata Wilk-Słomka Analiza techniczno-ekonomiczna źródeł zasilania budynku energooszczędnego

Analiza techniczno-ekonomiczna źródeł zasilania budynku energooszczędnego Analiza techniczno-ekonomiczna źródeł zasilania budynku energooszczędnego

Na świecie obserwujemy coraz większe zużycie energii, mimo usilnego wprowadzania coraz bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań mających je ograniczać. Należy przy tym zauważyć, że przeważająca część...

Na świecie obserwujemy coraz większe zużycie energii, mimo usilnego wprowadzania coraz bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań mających je ograniczać. Należy przy tym zauważyć, że przeważająca część konsumowanej energii pochodzi nadal ze źródeł pierwotnych kopalnych, konwencjonalnych, takich jak węgiel, gaz czy ropa naftowa (rys. 1–2).

jr Energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne Energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Dzisiejsze pompy cyrkulacyjne i obiegowe wyposażone są w wiele rozwiązań energooszczędnych oraz regulacyjnych. Jeśli urządzenie zostanie prawidłowo dobrane i przygotowane do pracy z konkretną instalacją,...

Dzisiejsze pompy cyrkulacyjne i obiegowe wyposażone są w wiele rozwiązań energooszczędnych oraz regulacyjnych. Jeśli urządzenie zostanie prawidłowo dobrane i przygotowane do pracy z konkretną instalacją, może zapewnić nie tylko wysoki poziom komfortu, ale i oszczędności energii.

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Joanna Ryńska Rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych w energooszczędności budynku

Rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych w energooszczędności budynku Rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych w energooszczędności budynku

Ostatnie miesiące obfitują w informacje nt. inicjatyw wspomagających walkę ze smogiem. Mamy programy gminne, rządowe i międzynarodowe, które mają poprawiać jakość powietrza i zmniejszać zużycie energii....

Ostatnie miesiące obfitują w informacje nt. inicjatyw wspomagających walkę ze smogiem. Mamy programy gminne, rządowe i międzynarodowe, które mają poprawiać jakość powietrza i zmniejszać zużycie energii. Ogromną rolę odgrywają tu instalacje budowlane, w których do osiągnięcia efektu ekologicznego konieczna jest współpraca i synergia wszystkich, choćby najdrobniejszych elementów. W przypadku instalacji grzewczej istotna jest też rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

Joanna Ryńska Rynek wentylatorów – stabilizacja i oczekiwanie na nowe wymagania

Rynek wentylatorów – stabilizacja i oczekiwanie na nowe wymagania Rynek wentylatorów – stabilizacja i oczekiwanie na nowe wymagania

Dopóki nie pojawi się klarowna zapowiedź dalszych zmian przepisów regulujących wymagania wobec energo­oszczędności wentylatorów i systemów wentylacyjnych, producenci będą się koncentrować na poprawianiu...

Dopóki nie pojawi się klarowna zapowiedź dalszych zmian przepisów regulujących wymagania wobec energo­oszczędności wentylatorów i systemów wentylacyjnych, producenci będą się koncentrować na poprawianiu własności użytkowych urządzeń, m.in. ich charakterystyki, parametrów akustycznych czy wymiarów.

dr inż. Janusz Belok, dr inż. Beata Wilk-Słomka Wpływ algorytmów sterowania na  efektywność ogrzewania podłogowego

Wpływ algorytmów sterowania na  efektywność ogrzewania podłogowego Wpływ algorytmów sterowania na  efektywność ogrzewania podłogowego

Stosowanie dobowej zmienności temperatury w instalacjach ogrzewania podłogowego jest utrudnione z powodu dużej pojemności cieplnej grzejników. Ponadto obniżanie temperatury może negatywnie wpływać na komfort...

Stosowanie dobowej zmienności temperatury w instalacjach ogrzewania podłogowego jest utrudnione z powodu dużej pojemności cieplnej grzejników. Ponadto obniżanie temperatury może negatywnie wpływać na komfort cieplny w pomieszczeniach.

mgr inż. Bartosz Radomski, mgr inż. Joanna Jaskulska Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych

Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych

W celu optymalizacji procesu projektowania budynków energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych warto już w fazie koncepcji przeprowadzić wielopoziomową analizę wyboru rozwiązania oraz niezbędne...

W celu optymalizacji procesu projektowania budynków energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych warto już w fazie koncepcji przeprowadzić wielopoziomową analizę wyboru rozwiązania oraz niezbędne symulacje. Wskazane jest współdziałanie projektanta instalacji z architektem w celu przygotowania propozycji działania układu oraz przeanalizowania jego możliwości technicznych. Przy wyborze rozwiązań priorytetem są pożądane parametry komfortu klimatycznego środowiska wewnętrznego przy jednoczesnym...

mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa, dr inż. Grzegorz Bartnicki, prof. nzw. dr hab. inż. Jan Danielewicz Zapotrzebowanie na energię cieplną do przygotowania c.w.u. w budynku mieszkalnym

Zapotrzebowanie na energię cieplną do przygotowania c.w.u. w budynku mieszkalnym Zapotrzebowanie na energię cieplną do przygotowania c.w.u. w budynku mieszkalnym

Artykuł traktuje o parametrach do obliczania zapotrzebowania na energię do przygotowania c.w.u.: jej zużycia, temperatury wody wodociągowej i sprawności systemu c.w.u. Wykazano w nim, że pomiędzy analizami...

Artykuł traktuje o parametrach do obliczania zapotrzebowania na energię do przygotowania c.w.u.: jej zużycia, temperatury wody wodociągowej i sprawności systemu c.w.u. Wykazano w nim, że pomiędzy analizami wykonanymi zgodnie z założeniami rozporządzenia oraz analizami opartymi na rzeczywistym zużyciu wody w budynku oraz zmiennej temperaturze wody wodociągowej występują rozbieżności zarówno roczne, jak i miesięczne.

VTS Polska Sp. z o.o. WING EC – jeszcze większe możliwości energooszczędnej kurtyny powietrznej

WING EC – jeszcze większe możliwości energooszczędnej kurtyny powietrznej WING EC – jeszcze większe możliwości energooszczędnej kurtyny powietrznej

Reprezentacyjny charakter strefy wejściowej współczesnego budynku nakłada wysokie wymagania na wszystkie montowane w niej elementy. Zatem możliwość precyzyjnego dopasowania zasięgu kurtyn powietrznych...

Reprezentacyjny charakter strefy wejściowej współczesnego budynku nakłada wysokie wymagania na wszystkie montowane w niej elementy. Zatem możliwość precyzyjnego dopasowania zasięgu kurtyn powietrznych i związanego z ich działaniem poziomu emitowanego dźwięku stanowi istotny czynnik jakościowy tych montowanych w strefie wejściowej urządzeń.

Redakcja RI Jak dobrać energooszczędny kran?

Jak dobrać energooszczędny kran? Jak dobrać energooszczędny kran?

Oferta armatury łazienkowej jest obecnie bardzo szeroka i producenci prześcigają się w rozwiązaniach zarówno energooszczędnych jak i tych, które mają nowoczesny design.

Oferta armatury łazienkowej jest obecnie bardzo szeroka i producenci prześcigają się w rozwiązaniach zarówno energooszczędnych jak i tych, które mają nowoczesny design.

dr hab. inż. Mariusz Filipowicz, mgr inż. Paweł Wajss, dr inż. Maciej Duraczyński Wykorzystanie skoncentrowanego promieniowania słonecznego do celów oświetleniowych

Wykorzystanie skoncentrowanego promieniowania słonecznego do celów oświetleniowych Wykorzystanie skoncentrowanego promieniowania słonecznego do celów oświetleniowych

Autorzy artykułu ukazali sposób użycia skupionego światła słonecznego przetransmitowanego za pomocą światłowodów. Zaprezentowali analizę widma światła odbitego od koncentratora i przetransmitowanego za...

Autorzy artykułu ukazali sposób użycia skupionego światła słonecznego przetransmitowanego za pomocą światłowodów. Zaprezentowali analizę widma światła odbitego od koncentratora i przetransmitowanego za pomocą światłowodu o zmiennej długości oraz wyniki symulacji komputerowych układu transportującego skupione światło za pomocą światłowodów. W przeprowadzonym eksperymencie wykazali, że skoncentrowane promieniowanie słoneczne może być zastosowane na potrzeby oświetleniowe. Wykonali symulacje natężenia...

dr inż. Maria Kostka, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Konfiguracja centrali wentylacyjnej i źródła ciepła a koszty eksploatacji systemu grzewczo-wentylacyjnego domu jednorodzinnego

Konfiguracja centrali wentylacyjnej i źródła ciepła a koszty eksploatacji systemu grzewczo-wentylacyjnego domu jednorodzinnego Konfiguracja centrali wentylacyjnej i źródła ciepła a koszty eksploatacji systemu grzewczo-wentylacyjnego domu jednorodzinnego

W artykule opublikowanym w „Rynku Instalacyjnym” 1–2/2016 [6] przedstawiono wyniki analizy zapotrzebowania na energię użytkową, końcową i pierwotną nieodnawialną dla przykładowego domu jednorodzinnego...

W artykule opublikowanym w „Rynku Instalacyjnym” 1–2/2016 [6] przedstawiono wyniki analizy zapotrzebowania na energię użytkową, końcową i pierwotną nieodnawialną dla przykładowego domu jednorodzinnego dla różnych konfiguracji systemu grzewczo-wentylacyjnego. Zwrócono uwagę na konieczność każdorazowego uważnego zapoznania się z konfiguracją centrali wentylacyjnej przy wykonywaniu obliczeń energetycznych budynków, gdyż pobieżne traktowanie tej instalacji prowadzi do istotnych różnic w uzyskiwanych...

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych...

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

mgr inż. Joanna Jaskulska, mgr inż. Bartosz Radomski, dr inż. Ilona Rzeźnik, mgr inż. Agnieszka Figielek Analiza parametrów budynku dostosowanego do standardu pasywnego według kryteriów Passive House Institute

Analiza parametrów budynku dostosowanego do standardu pasywnego według kryteriów Passive House Institute Analiza parametrów budynku dostosowanego do standardu pasywnego według kryteriów Passive House Institute

Zaprezentowane wyniki analiz dla budynku jednorodzinnego projektowanego w standardzie pasywnym wskazują, w jakim stopniu możliwe jest zrekompensowanie gorszych parametrów jednego z elementów struktury...

Zaprezentowane wyniki analiz dla budynku jednorodzinnego projektowanego w standardzie pasywnym wskazują, w jakim stopniu możliwe jest zrekompensowanie gorszych parametrów jednego z elementów struktury budynku innym, o lepszych właściwościach. Pokazują one istotne znaczenie jednoczesności spełnienia takich kryteriów, jak orientacja budynku względem stron świata, właściwy dobór materiałów, komponentów i zastosowanych technologii oraz dokładność przy projektowaniu.

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Arkadiusz Węglarz, inż. Andrej Goleniewski Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego....

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Autorzy zaprezentowali metodykę obliczania kosztów skumulowanych uwzględnianych w projekcie budynku, analizowane warianty wraz z analizą ich kosztów, nadto przedstawili wyniki obliczeń i wnioski.

Redakcja RI Co warto wiedzieć o efektywności energetycznej?

Co warto wiedzieć o efektywności energetycznej? Co warto wiedzieć o efektywności energetycznej?

Na efektywność energetyczną budynków składa się wiele elementów, które jako całokształt wpływają na wartość rynkową tego obiektu. To ile będziemy musieli zapłacić za użytkowanie obiektu zależy w dużej...

Na efektywność energetyczną budynków składa się wiele elementów, które jako całokształt wpływają na wartość rynkową tego obiektu. To ile będziemy musieli zapłacić za użytkowanie obiektu zależy w dużej mierze od zastosowanych w nim energooszczędnych rozwiązań. Zaostrzające się dynamicznie wymagania dotyczące energooszczędności budynku jako całości, ale także odrębnych urządzeń funkcjonujących w instalacjach ogrzewania i wentylacji wymuszają na projektantach poszukiwanie nowych metod na ograniczenie...

mgr inż. Piotr Gabryańczyk Konfiguracja systemów fotowoltaicznych

Konfiguracja systemów fotowoltaicznych Konfiguracja systemów fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne to nic innego jak instalacje elektryczne, których projektowanie i wykonanie wymaga przestrzegania przepisów, norm i zasad sztuki budowlanej. Proces konfiguracji systemu PV...

Instalacje fotowoltaiczne to nic innego jak instalacje elektryczne, których projektowanie i wykonanie wymaga przestrzegania przepisów, norm i zasad sztuki budowlanej. Proces konfiguracji systemu PV ułatwi wykorzystanie odpowiednich programów, jednak wcześniej należy się zapoznać z podstawowymi wytycznymi.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Technologia ogrzewania budynków rozwija się od wielu lat i przynosi nowe rozwiązania. Użytkownik, mimo że nie jest specjalistą, może w coraz większym stopniu wpływać na pracę instalacji. Wiele jednak zależy...

Technologia ogrzewania budynków rozwija się od wielu lat i przynosi nowe rozwiązania. Użytkownik, mimo że nie jest specjalistą, może w coraz większym stopniu wpływać na pracę instalacji. Wiele jednak zależy od prawidłowego zaprojektowania systemu automatyki i doboru odpowiednich rozwiązań regulacyjnych. Bez tego nawet najnowocześniejszy sterownik nie zapewni prawidłowej eksploatacji. O ile w przypadku ogrzewania konwekcyjnego użytkownik może ostatecznie sam odkręcić lub zakręcić głowicę zaworu termostatycznego...

PORT PC Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii

Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii

Osiągnięcie założonych celów polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 roku oraz wymagania Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przyczyniają się do wzrostu zainteresowania...

Osiągnięcie założonych celów polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 roku oraz wymagania Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przyczyniają się do wzrostu zainteresowania budownictwem energooszczędnym.

dr inż. Kazimierz Wojtas Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania...

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania go do obliczeń zapotrzebowania na energię niezbędną do chłodzenia budynków. Niniejsze opracowanie należy traktować komplementarnie z artykułem komentującym procedurę obliczeniową zawartą w nowej wersji rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku,...

Waldemar Joniec Energia z hybryd

Energia z hybryd Energia z hybryd

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami....

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami. Będą one wykorzystywać różne nośniki energii i w coraz większym stopniu energię odnawialną.

dr inż., arch. Karolina Kurtz-Orecka, Monika Najder Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji

Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji

Wykorzystanie projektów typowych w budownictwie energooszczędnym jest powszechną praktyką, a przyjęte przez projektantów i wykonawców rozwiązania wpływają na wieloletnią jakość obiektu. Powstałe na tym...

Wykorzystanie projektów typowych w budownictwie energooszczędnym jest powszechną praktyką, a przyjęte przez projektantów i wykonawców rozwiązania wpływają na wieloletnią jakość obiektu. Powstałe na tym etapie błędy są trudne lub niemożliwe do usunięcia bądź wiążą się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.