Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Zielona energia w supermarkecie – innowacja Danfoss i SMA Coneva GmbH

Redakcja RI  |  14.05.2018
fot. Danfoss

Danfoss i filia SMA Coneva GmbH pracują nad wprowadzeniem zielonej energii do oferty supermarketów. Wówczas możliwe będzie zwiększenie udziału energii odnawialnej trafiającej do sieci, jak również ładowanie elektrycznych samochodów klientów w czasie dokonywania przez nich zakupów. Firmy Danfoss A/S oraz SMA Solar Technology AG (SMA) zademonstrują te możliwości w pilotażowej instalacji supermarketu aktiv & irma w Oldenburgu.

Oto nadchodzi przyszłość supermarketów. Nowy sklep sieci aktiv & irma zlokalizowany w niemieckim Oldenburgu stanie się prekursorem inteligentnego zarządzania zasobami energetycznymi supermarketu i to nie tylko dzięki efektywnemu wykorzystaniu zielonej energii, lecz także przez elastyczne gospodarowanie nią w bardziej perspektywicznym systemie energetycznym.

Zobacz również: Polskie domy stają się coraz bardziej energooszczędne

Energię wiatru i promieniowania słonecznego można pozyskiwać jedynie w określonych porach dnia i roku. Szersze oparcie systemu energetycznego na energii odnawialnej wymaga zatem zastosowania dodatkowych rozwiązań dla zrównoważenia wahań podaży energii, np. przez jej akumulowanie. Tymczasem supermarkety mogą być świetnymi dostawcami energii, stając się tzw. prosumentami pozyskującymi we własnym zakresie energię słoneczną, inteligentnie zarządzającymi jej zasobami oraz zagospodarowującymi ogromne rezerwy tkwiące w instalacjach chłodniczych.

Układy chłodzące żywność mogą także ugasić gorączkę systemów energetycznych. Każda instalacja chłodnicza w supermarkecie posiada w pewnym sensie coś w rodzaju małej siłowni – sprężarki, która została dobrana z uwzględnieniem najgorętszych i najzimniejszych dni w danym okresie, co wynika z konieczności ciągłego spełnienia standardów bezpiecznego przechowywania żywności w warunkach zapewniających jej świeżość i przydatność do spożycia. Niewykorzystany w pewnych okresach nadmiar wydajności chłodniczej można zagospodarować jako rezerwę energii cieplnej.

 „Niewykorzystany nadmiar wydajności sprężarki można obrócić na korzyść właścicieli supermarketu, jak i publicznego systemu energetycznego. Firma Danfoss posiada rozwiązania pozwalające w tym zakresie zintegrować placówki handlowe z siecią elektryczną, tak aby supermarkety nie tylko dostarczały zielonej energii, lecz także zmniejszyły ślad węglowy sklepu i obniżyły koszty eksploatacyjne. Oznacza to obopólną korzyść dla środowiska i biznesu” – mówi Jürgen Fischer, prezes Danfoss Cooling.

 

Źródło: Danfoss

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zacznij zarabiać na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych!

Dołącz do grona WYKONAWCÓW »

bezinwazyjna renowacja rur

Zadzwoń 733 11 88 00

i dowiedz się więcej!

 


Jak zaoszczędzić do 80% energii » W jaki sposób dobrać kurtynę powietrzną »
kurtyna powietrzna montaż  dobór kurtyny powietrznej
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne (...) czytam więcej » Kurtyny powietrzne to idealne rozwiązanie dla zachowania komfortowego klimatu w pomieszczeniach handlowych i (...) czytam więcej »

 


Niewidoczne kurtyny powietrzne  - jak tego dokonać »

kominy stalowe

Zasadność stosowania kurtyn powietrznych w obiektach użyteczności publicznej nie podlega wątpliwości. Ich wysoka skuteczność w (...) czytam więcej »

 


Budujesz? Dowiedz się, jak zapewnić komfort cieplny i akustyczny »
Jak szybko dokonać pomiaru przepływu mediów użytkowych »
komfort cieplny przepływomierz kieszonkowy
Komfort to równowaga pomiędzy środowiskiem otaczającym a wrażeniami psychofizycznymi (...) czytam więcej » Pomiar przepływu cieczy i ich temperatury w wydaniu kieszonkowym (...) czytam więcej »

 


Poznaj nowe ceny na wentylatory dachowe przeciwwybuchowe »

wentylator dachowy

 

czytaj dalej »

 


Jak zaprojektować energooszczędny dom » Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej »
komfort cieplny armatura
    

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wybór źródła ciepła i chłodu
  • - Projektowanie wentylacji w biurach
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl