Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Zielona energia w supermarkecie – innowacja Danfoss i SMA Coneva GmbH

Redakcja RI  |  14.05.2018
fot. Danfoss

Danfoss i filia SMA Coneva GmbH pracują nad wprowadzeniem zielonej energii do oferty supermarketów. Wówczas możliwe będzie zwiększenie udziału energii odnawialnej trafiającej do sieci, jak również ładowanie elektrycznych samochodów klientów w czasie dokonywania przez nich zakupów. Firmy Danfoss A/S oraz SMA Solar Technology AG (SMA) zademonstrują te możliwości w pilotażowej instalacji supermarketu aktiv & irma w Oldenburgu.

Oto nadchodzi przyszłość supermarketów. Nowy sklep sieci aktiv & irma zlokalizowany w niemieckim Oldenburgu stanie się prekursorem inteligentnego zarządzania zasobami energetycznymi supermarketu i to nie tylko dzięki efektywnemu wykorzystaniu zielonej energii, lecz także przez elastyczne gospodarowanie nią w bardziej perspektywicznym systemie energetycznym.

Zobacz również: Polskie domy stają się coraz bardziej energooszczędne

Energię wiatru i promieniowania słonecznego można pozyskiwać jedynie w określonych porach dnia i roku. Szersze oparcie systemu energetycznego na energii odnawialnej wymaga zatem zastosowania dodatkowych rozwiązań dla zrównoważenia wahań podaży energii, np. przez jej akumulowanie. Tymczasem supermarkety mogą być świetnymi dostawcami energii, stając się tzw. prosumentami pozyskującymi we własnym zakresie energię słoneczną, inteligentnie zarządzającymi jej zasobami oraz zagospodarowującymi ogromne rezerwy tkwiące w instalacjach chłodniczych.

Układy chłodzące żywność mogą także ugasić gorączkę systemów energetycznych. Każda instalacja chłodnicza w supermarkecie posiada w pewnym sensie coś w rodzaju małej siłowni – sprężarki, która została dobrana z uwzględnieniem najgorętszych i najzimniejszych dni w danym okresie, co wynika z konieczności ciągłego spełnienia standardów bezpiecznego przechowywania żywności w warunkach zapewniających jej świeżość i przydatność do spożycia. Niewykorzystany w pewnych okresach nadmiar wydajności chłodniczej można zagospodarować jako rezerwę energii cieplnej.

 „Niewykorzystany nadmiar wydajności sprężarki można obrócić na korzyść właścicieli supermarketu, jak i publicznego systemu energetycznego. Firma Danfoss posiada rozwiązania pozwalające w tym zakresie zintegrować placówki handlowe z siecią elektryczną, tak aby supermarkety nie tylko dostarczały zielonej energii, lecz także zmniejszyły ślad węglowy sklepu i obniżyły koszty eksploatacyjne. Oznacza to obopólną korzyść dla środowiska i biznesu” – mówi Jürgen Fischer, prezes Danfoss Cooling.

 

Źródło: Danfoss

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


 Jesteś instalatorem? Zamieniaj pompy i szkolenia na nagrody! » Jesteś Instalatorem? Odbierz kod na darmową kawę »
program lojalnościowy dla instalatorów kawa dla instalatora
 czytam więcej »   spróbuj już dziś »

 


Zarabiaj na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych!

bezinwazyjna renowacja rur

Zadzwoń 733 11 88 00

i dowiedz się więcej »


 Planowanie klimatyzacji w 3 krokach » Klimatyzator zamiast oczyszczacza powietrza »
planowanie klimatyzacji  klimatyzator
Montaż klimatyzacji w domu nie jest tak prosty, jak ustawienie mebla. Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy, aby uniknąć poważnych remontów w
 (...)
czytam więcej »
Kurtyny powietrzne to idealne rozwiązanie dla zachowania komfortowego klimatu w pomieszczeniach handlowych i (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Badania laboratoryjne - nowy standard w branży?
  • - Gazowe promienniki podczerwieni
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl