Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Nowe stawki za wodę – gdzie taniej, gdzie drożej, a gdzie bez zmian?

Redakcja RI  |  01.06.2018
Wody Polskie częściowo informują o zmianach w taryfach
Wody Polskie częściowo informują o zmianach w taryfach
fot. Pixabay

Łódź, Wrocław – tutaj wzrosną opłaty za wodę. Kraków, Poznań – bez zmian. Warszawa – ceny niższe. Spółki dostarczające wodę i odprowadzające ścieki musiały do 12 marca złożyć do Wód Polskich wnioski taryfowe z cenami mediów na następne trzy lata. Pełnych, zbiorczych danych dotyczących taryf Wody Polskie jeszcze nie podają. 

Jak poinformowały Wody Polskie ostatecznie złożono 2547 wniosków taryfowych. Najniższa zaproponowana cena wody to 1,58 zł netto za 1 m3, najwyższa – 57,00 netto za 1 m3; najniższa cena ścieków to 1,98 zł netto za 1 m3, najwyższa – 34,94 zł netto za m3.

Gdzie cena za wodę się nie zmieni w tym roku?

W Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach, a także w Krakowie ceny się nie zmienią w tym roku. Nadal będzie to 4,21 zł za 1 mwody i 5,94 zł za 1 mścieków. W sumie 10,15 zł. W przyszłym roku będą niewielkie podwyżki. Od 24 maja 2019 roku za metr wody i ścieków trzeba będzie płacić 10,34 zł, a za dwa lata – 10,48 zł.

Przeczytaj również: Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018


Gdzie woda podrożeje?

Mieszkańcy Łodzi zapłacą więcej o 23 grosze za każdy metr wody i ścieków, a w kolejnych latach: w 2019 wzrost będzie na poziomie 5 groszy za 1 m3, w 2020 będzie to 6 groszy więcej. Wrocław: od 18 maja ceny są o 3 proc. wyższe niż dotychczas. W kolejnych dwóch latach będą dwie kolejne podwyżki. Łączna opłata za 1 m3 wody i ścieków wzrośnie do 11,11 zł brutto. Jelenia Góra: teraz mieszkańcy płacą 6,23 zł za 1 m3. Przez 12 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji Wód Polskich zapłacą za 1 m3 wody 6,40 zł i 6,52 zł za 1 mścieków. Po roku woda kosztować będzie odpowiednio 6,60 zł netto, a ścieki 6,73 zł. Po dwóch latach cena wzrośnie do 6,81 zł netto za 1 mwody i 6,97 zł netto za 1 mścieków. Gliwice: obecnie za 1 mwody mieszkańcy płacą 4,82 zł brutto. Gdy zacznie obowiązywać nowy taryfikator, stawka przez pierwszy rok będzie wynosiła 4,95 zł brutto za 1 m3, w drugim roku już 5,09 zł brutto za 1 m3, a w trzecim roku 5,24 zł brutto za 1 m3 wody. Za odprowadzanie 1 m3 ścieków gliwiczanie płacą teraz 6,77 zł brutto. W okresie pierwszych 12 miesięcy obowiązywania nowej taryfy stawka za odbiór 1 m3 ścieków ma wynosić 7,14 zł brutto, w drugim roku 7,26 zł brutto, a w trzecim roku 7,41 zł brutto. Podobnie w Rudzie Śląskiej.

Dowiedz się więcej: Definicja przyłączy wod-kan według Sądu Najwyższego

Gdzie woda będzie tańsza?

MPWiK w Warszawie poinformowało, że Wody Polskie zatwierdziły zaproponowaną przez spółkę obniżkę cen wody. Taryfa obowiązująca od 2 czerwca 2018 r. do 2 czerwca 2021 r. przewiduje, że łączna cena za wodę i ścieki na terenie miasta stołecznego Warszawy oraz gmin: Michałowice, Nieporęt, Raszyn, Serock, Wieliszew oraz miast Piastów i Pruszków wynosi 9,85 zł brutto, w tym: cena za 1 mwody wynosi 3,89 zł brutto, cena za 1 m3 ścieków wynosi 5,96 zł brutto. Na obniżkę zdecydowali się również Śmigiel w Wielkopolsce oraz Sanok na Podkarpaciu.

Wody Polskie nie informują jeszcze, kiedy podadzą zbiorczą informację o wszystkich zatwierdzonych taryfach, liczbie wprowadzonych obniżek, podwyżek i utrzymanych cen.

Źródło: portalkomunalny.pl

[taryfy, opłata za wodę, obniżki cen wody, podwyżki cen wody, MPWiK, Wody Polskie]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Z jakich urządzeń powinieneś skorzystać, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl