Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Nowe stawki za wodę – gdzie taniej, gdzie drożej, a gdzie bez zmian?

Redakcja RI  |  01.06.2018
Wody Polskie częściowo informują o zmianach w taryfach
Wody Polskie częściowo informują o zmianach w taryfach
fot. Pixabay

Łódź, Wrocław – tutaj wzrosną opłaty za wodę. Kraków, Poznań – bez zmian. Warszawa – ceny niższe. Spółki dostarczające wodę i odprowadzające ścieki musiały do 12 marca złożyć do Wód Polskich wnioski taryfowe z cenami mediów na następne trzy lata. Pełnych, zbiorczych danych dotyczących taryf Wody Polskie jeszcze nie podają. 

Jak poinformowały Wody Polskie ostatecznie złożono 2547 wniosków taryfowych. Najniższa zaproponowana cena wody to 1,58 zł netto za 1 m3, najwyższa – 57,00 netto za 1 m3; najniższa cena ścieków to 1,98 zł netto za 1 m3, najwyższa – 34,94 zł netto za m3.

Gdzie cena za wodę się nie zmieni w tym roku?

W Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach, a także w Krakowie ceny się nie zmienią w tym roku. Nadal będzie to 4,21 zł za 1 mwody i 5,94 zł za 1 mścieków. W sumie 10,15 zł. W przyszłym roku będą niewielkie podwyżki. Od 24 maja 2019 roku za metr wody i ścieków trzeba będzie płacić 10,34 zł, a za dwa lata – 10,48 zł.

Przeczytaj również: Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018


Gdzie woda podrożeje?

Mieszkańcy Łodzi zapłacą więcej o 23 grosze za każdy metr wody i ścieków, a w kolejnych latach: w 2019 wzrost będzie na poziomie 5 groszy za 1 m3, w 2020 będzie to 6 groszy więcej. Wrocław: od 18 maja ceny są o 3 proc. wyższe niż dotychczas. W kolejnych dwóch latach będą dwie kolejne podwyżki. Łączna opłata za 1 m3 wody i ścieków wzrośnie do 11,11 zł brutto. Jelenia Góra: teraz mieszkańcy płacą 6,23 zł za 1 m3. Przez 12 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji Wód Polskich zapłacą za 1 m3 wody 6,40 zł i 6,52 zł za 1 mścieków. Po roku woda kosztować będzie odpowiednio 6,60 zł netto, a ścieki 6,73 zł. Po dwóch latach cena wzrośnie do 6,81 zł netto za 1 mwody i 6,97 zł netto za 1 mścieków. Gliwice: obecnie za 1 mwody mieszkańcy płacą 4,82 zł brutto. Gdy zacznie obowiązywać nowy taryfikator, stawka przez pierwszy rok będzie wynosiła 4,95 zł brutto za 1 m3, w drugim roku już 5,09 zł brutto za 1 m3, a w trzecim roku 5,24 zł brutto za 1 m3 wody. Za odprowadzanie 1 m3 ścieków gliwiczanie płacą teraz 6,77 zł brutto. W okresie pierwszych 12 miesięcy obowiązywania nowej taryfy stawka za odbiór 1 m3 ścieków ma wynosić 7,14 zł brutto, w drugim roku 7,26 zł brutto, a w trzecim roku 7,41 zł brutto. Podobnie w Rudzie Śląskiej.

Dowiedz się więcej: Definicja przyłączy wod-kan według Sądu Najwyższego

Gdzie woda będzie tańsza?

MPWiK w Warszawie poinformowało, że Wody Polskie zatwierdziły zaproponowaną przez spółkę obniżkę cen wody. Taryfa obowiązująca od 2 czerwca 2018 r. do 2 czerwca 2021 r. przewiduje, że łączna cena za wodę i ścieki na terenie miasta stołecznego Warszawy oraz gmin: Michałowice, Nieporęt, Raszyn, Serock, Wieliszew oraz miast Piastów i Pruszków wynosi 9,85 zł brutto, w tym: cena za 1 mwody wynosi 3,89 zł brutto, cena za 1 m3 ścieków wynosi 5,96 zł brutto. Na obniżkę zdecydowali się również Śmigiel w Wielkopolsce oraz Sanok na Podkarpaciu.

Wody Polskie nie informują jeszcze, kiedy podadzą zbiorczą informację o wszystkich zatwierdzonych taryfach, liczbie wprowadzonych obniżek, podwyżek i utrzymanych cen.

Źródło: portalkomunalny.pl

[taryfy, opłata za wodę, obniżki cen wody, podwyżki cen wody, MPWiK, Wody Polskie]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zacznij zarabiać na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych!

Dołącz do grona WYKONAWCÓW »

bezinwazyjna renowacja rur

  Jeśli chcesz zacząć zarabiać na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych, technologia Relining będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem (...) Dowiedz się więcej »

 


Jaki oczyszczacz powietrza sprawdzi się w Twoim domu » Poznaj sposób na energooszczędne oczyszczanie powietrza »
oczyszczacz powietrza  oczyszczanie  powietrza

 


Z jakiego powodu inni wybierają kominy stalowe »

kominy stalowe

W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania, a przede wszystkim szczelności przewodu kominowego współpracującego z aktualnie oferowanymi ( ...) czytam więcej »

 


Czym wyróżniają się niezawodnie systemy kominowe » Poznaj krok po kroku technologię klejenia kontaktowego »
systemy kominowe zaawansowana technologia w instalacji
Systemy IBF to wielowarstwowe kominy przeznaczone do stosowania z każdym rodzajem paliwa, m.in. drewnem, węglem, gazem czy (...) czytam więcej » Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 

W jaki sposób jednocześnie mierzyć przepływ i temperaturę mediów użytkowych »

przepływomierz

 

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zagospodarowanie osadów ściekowych
  • - Nawilżanie powietrza w klimatyzacji
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl