Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Program „Czyste Powietrze” sposobem na smog

Redakcja RI  |  18.06.2018  |  1
Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” ma na celu poprawę efektywności energetycznej budownictwa jednorodzinnego poprzez gruntowną termomodernizację
Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” ma na celu poprawę efektywności energetycznej budownictwa jednorodzinnego poprzez gruntowną termomodernizację
fot. Pixabay

6 czerwca br. rząd ogłosił Program Priorytetowy „Czyste Powietrze”. Program ten ma na celu poprawę efektywności energetycznej budownictwa jednorodzinnego poprzez gruntowną termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Przez 10 lat wydamy na to w sumie ok. 130 mld zł – na dotacje i ulgi podatkowe dla 3-4 mln domów jednorodzinnych.

Dotacje będą zależeć od dochodów i wyniosą od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych. Koszty kwalifikowane mają być określone w rozporządzeniu i będą obejmowały nie tylko wymianę źródła ogrzewania, lecz także kompleksowe rozwiązania. Maks. łączne koszty kwalifikowane określono na poziomie 53 tys. zł.

Przeczytaj również: Oszczędne domy

Ministerstwo Środowiska planuje akcje informacyjne dla mieszkańców dotyczące tego, jak składać wnioski, jaki powinien być audyt energetyczny i jaka będzie procedura zawierania umów. Program ma być realizowany przy pomocy NFOŚiGW oraz wojewódzkich FOŚiGW.

Ulgi podatkowe na termomodernizację mają wspierać walkę ze smogiem. W podatku PIT (od osób fizycznych) ma być preferencyjna stawka dla podatników, dla tych którzy „wcześniej nie korzystali z żadnych form pomocy państwa w rozwiązywaniu problemów związanych z termomodernizacją”. Będzie można odliczyć od dochodu wydatki na termomodernizację mieszkalnych budynków jednorodzinnych zakończonej audytem energetycznym.

Zobacz też: Forum Termomodernizacji 2018

Ulga będzie dla tych podatników, których dochód na osobę w gospodarstwie przekracza 1600 zł miesięcznie. Będzie można odliczyć od dochodu 20 proc. wydatków poniesionych na termomodernizację budynku do wysokości 53 tys. zł. Koszty wydatków kwalifikowanych do ulgi zostaną skatalogowane w rozporządzeniu. Ulga może objąć blisko 2 mln domów. Ponadto będzie można ją wykazać w rozliczeniu podatkowym.

Piotr Woźny – pełnomocnik rządu odpowiedzialny za koordynację prac antysmogowego programu „Czyste Powietrze,” a obecnie także zastępca prezesa NFOŚiGW – poinformował, że trwają prace regulujące jakość paliw stałych oraz rząd przyjął projekt dotyczący norm jakości paliw stałych i ustawa jest w sejmie, a po notyfikacji w KE może być uchwalona w lipcu br.

[dotacje, termomodernizacja, ministerstwo środowiska, program "Czyste powietrze", FOŚiGW, NFOŚiGW, ulgi podatkowe, smog, walka ze smogiem, efektywność energetyczna]

Komentarze

(1)
3pywt2 | 29.06.2018, 20:17
Ja palę u siebie w domu pelletem i smogu nie produkuję. Ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla węgla w polskich realiach życia to biomasa - youtube.com/watch?v=OPO3t_QRVWI
Jak jest szansa na uzyskanie dofinansowania, to polecam właśnie takie kotły na biomasę!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl