Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zdrowe Zielone Biura

Waldemar Joniec  |  19.06.2018
Raport Zdrowe Zielone Biura powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród pracowników biur różnej klasy w całej Polsce
Raport Zdrowe Zielone Biura powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród pracowników biur różnej klasy w całej Polsce
fot. PLGBC

"Zdrowe Zielone Biura" to nowy raport Polskiego Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), którego premiera odbyła się 5 czerwca br. w siedzibie członka organizacji – Jones Lang LaSalle, (JLL) w Warszawie. Raport Zdrowe Zielone Biura powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych w drugiej połowie 2017 roku, na które odpowiedziało 703 pracowników biur różnej klasy w całej Polsce.  Jest on odpowiedzią na pytanie, co składa się na zdrowe i zielone budownictwo i daje inspirację na kwestie projektowania środowiska pracy z nowej perspektywy.

Raport podzielony jest na dwie części. Pierwsza przedstawia zagregowany opis aktualnego stanu zadowolenia polskich pracowników z biur, w których pracują. Zaprezentowano w niej wybrane wyniki dotyczącego zadowolenia pracowników z jakości ich środowiska pracy w biurach. Wyniki zarówno potwierdzają, jak i obalają powszechne przekonania, a także dostarczają zaskakujących wniosków, co zostało pokrótce skomentowane przez autorów raportu.

Przeczytaj również: Wydajny pracownik w zdrowym biurze?

W drugiej części publikacji opisano dobre praktyki, najnowsze trendy i zalecenia w zakresie budowy oraz aranżacji biur sprzyjających dobremu samopoczuciu i produktywności pracowników. Omówionych zostało siedem obszarów: jakość środowiska wewnętrznego i wentylacja, komfort termiczny, światło dzienne i oświetlenie, akustyka, układ biura i active design, dostęp do natury i widoki na zewnątrz, lokalizacja i dostęp do udogodnień.

Przedstawiono, dlaczego omówione zagadnienia są istotne i wskazano konkretne działania możliwe do podjęcia w celu poprawy jakości środowiska pracy w biurach Analiza raportu pokazuje kilka istotnych obszarów, które będąc bardzo ważnymi z punktu widzenia pracownika, powinny się stać również kluczowe dla inwestorów, projektantów i wreszcie pracodawców wynajmujących powierzchnie biurowe. Poniżej zawarto najistotniejsze wnioski:

Jakość środowiska wewnętrznego i wentylacja: 28% respondentów jest niezadowolonych z jakości powietrza w swoich biurach. W budynkach certyfikowanych ilość zadowolonych osób sięgnęła prawie 60%. Zatem spełnienie wymogów certyfikacji znacząco podnosi jakość powietrza w budynku. W kategorii środowiska wewnętrznego w budynkach nowych (wybudowanych po roku 2007) aż 68% ankietowanych deklarowało zadowolenie.

Dowiedz się więcej: Wybrane parametry powietrza wewnętrznego obiektów biurowych

Komfort termiczny: prawie 25% ankietowanych wskazało na to, że nieodpowiednie warunki termiczne przeszkadzają im w pracy. Ponad 80% pracowników budynków certyfikowanych jest zadowolonych z warunków termicznych panujących w biurze (lub ma neutralne nastawienie).

Światło dzienne i oświetlenie: oświetlenie w biurach nie stanowi poważnego problemu i 72% osób jest zadowolonych z ilości światła docierającego do ich stanowiska pracy. 17% osób pracujących w pokojach współdzielonych jest niezadowolonych z oświetlenia w biurze.

Akustyka:  hałas staje się jednym z głównych problemów w biurach. Najczęściej wskazywane przez respondentów źródła hałasu w biurze to rozmowy telefoniczne współpracowników, a następnie dyskusje współpracowników i fakt, że ktoś słyszy rozmowy prowadzone przez daną osobę.

Zobacz też: Zielone biurowce na topie

Układ biura i active design: w nowych budynkach prawie 66% pracowników potwierdza, że ma dostęp do różnorodnej przestrzeni do pracy. W budynkach certyfikowanych ponad 90% osób uważa, że ich biuro sprzyja aktywności ruchowej. Starsze budynki (wybudowane przed 2007 r.) zapewniają wyższe zadowolenie ankietowanych w zakresie prywatności.

 

 

Dostęp do natury i widoki na zewnątrz: ponad połowa respondentów uważa, że w swoim otoczeniu biurowym ma zbyt mało roślin. W budynkach starszych (wybudowanych przed 2007 r.) pracownicy są bardziej niezadowoleni (prawie 60%) z ilości roślin w swoim bezpośrednim otoczeniu. Około 40% osób uważa, że zieleni wokół budynków, w których pracują, jest za mało.

Lokalizacja i dostęp do udogodnień: 67% ankietowanych osób w wieku poniżej 30 roku życia korzysta z transportu publicznego. Wszystkie obiekty certyfikowane posiadają infrastrukturę dla rowerzystów. Ponad 70% respondentów pracujących w obiektach certyfikowanych jest zadowolonych z bliskiego położenia punktów usługowych.

Raport do pobrania: https://plgbc.org.pl/raport-zdrowe-zielone-biura/

[raport, Zdrowe Zilone Biura, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, PLGBC, zielone budownictwo]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl