Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

IV Forum Ochrony Środowiska – relacja

 wj  |  30.05.2018
W panelu Klimat – polskie wyzwania i działania w przededniu COP 24 podkreślano, że skutki zmian klimatu są już widoczne w Europie i na całym świecie, a  ocieplenie klimatu może poważnie zagrozić zasobom wodnym
W panelu Klimat – polskie wyzwania i działania w przededniu COP 24 podkreślano, że skutki zmian klimatu są już widoczne w Europie i na całym świecie, a ocieplenie klimatu może poważnie zagrozić zasobom wodnym
fot. IGWP

W dniach 5–6 marca br. w Warszawie branża wodociągowa dyskutowała nt. problemów związanych z ochroną środowiska i adoptowaniem się do zmian klimatu. Z inicjatywy Izby Gospodarczej Wodociągi debatowali m.in. naukowcy i specjaliści od gospodarowania wodami i ich ochrony. Zdaniem uczestników debaty polski sektor wod-kan ma możliwości i może odegrać znaczącą rolę w działaniach na rzecz ochrony klimatu i zasobów wód.

 

W pierwszym dniu Forum Dorota Jakuta, prezes IGWP, otwierając obrady i panel Klimat – polskie wyzwania i działania w przededniu COP 24 podkreślała, że skutki zmian klimatu są już widoczne w Europie i na całym świecie, a  ocieplenie klimatu może poważnie zagrozić zasobom wodnym naszego kraju. Jego efektem może być brak wody pitnej i wody na potrzeby rolnictwa. Dlatego powinniśmy być przygotowani na takie zmiany, a to oznacza m.in. nakłady na gospodarkę wod-kan i racjonalne gospodarowanie zasobami wody.

W czasie panelu: prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przesyłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim, podkreślał, że w Polsce wydaliśmy dziesiątki miliardów złotych na oczyszczenie polskich rzek a nikt tego nie promuje. Także w innych krajach funduszy na ochronę wód nie szczędzi się, tak samo jak na badania czy rozwój sektora związanego z wodą. Przypomniał, że 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się w dniach 3-14 grudnia br. w Katowicach. Wprawdzie smog i sprawa ochrony klimatu nie są identyczne, to jednak w wielu miejscach nakładają się na siebie. Podkreślał, że Polska powinna przyjąć strategię energetyczna i określić, jak w perspektywie kolejnych lat i dekad będzie się kształtować polityka węglowa kraju i jakie planujemy zużycie energii elektrycznej. 

Przeczytaj również: Zwiększanie środków na walkę ze smogiem to za mało

W panelu Działania adaptacyjne w obliczu zmian klimatu paneliści starali się odpowiedzieć na to jak będzie zmieniał się klimat w perspektywie 50-100 lat i co to może oznaczać dla zasobów wodnych naszego kraju oraz jakie działania powinna podejmować branża wod-kan. Będziemy mieć mniejsze zasoby wody, a klimaty może zmienić się w kierunku dwóch pór roku: chłodnej z opadami oraz ciepłej i suchej z ulewnymi burzami.  Rodzić to będzie wiele nowych wyzwań dla przedsiębiorstw wod-kan i gospodarowania wodami opadowmi, w tym m.in. kwestii retencji i spływu rzek. Generalna zasada to jak najmniej ingerować w środowisko naturalne, aby nie potęgować ew. problemów.

Sporo uwagi na Forum poświęcono kwestiom związanym ze zmianami w prawie. W panelu Nowe prawo wodne a branża wod-kan? omówiono najważniejsze zmiany i wyzwania dla branży wod-kan. Prof. dr hab. Bartosz Rakoczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zwracał uwagę na mnogość interesów różnych podmiotów, których dotyczą kwestie gospodarowania wodami, w tym odprowadzania wód opadowych i ścieków i trudno jest to ująć na odpowiednim  poziom legislacji. Podkreślał, żeby w razie wątpliwości nie trzymać się jedynie litery prawa a celu w jakim ono powstało.

Ustawodawca już w pierwszym artykule deklaruje, że celem ustawy jest gospodarowanie  wodami  zgodnie  z zasadą  zrównoważonego  rozwoju,  w szczególności  kształtowanie  i ochrona  zasobów  wodnych, korzystanie z wód oraz zarządzanie zasobami wodnymi. Zatem nowo powstała instytucja jaką są Wody Polskie oraz inne podmioty powinny o tym pamiętać i wówczas łatwiej dostrzegą cele dla jakich zostały powołane.

Dowiedz się więcej: Film "Punkt krytyczny – Energia od Nowa"

W drugim dniu Forum dyskusje toczyły się wokół zmian prawie. W panelu Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz rozporządzenie taryfowe. Dyskutowano o szczegółowych kwestiach praktycznych oraz konsekwencjach zmian. Zaprezentowano m.in. projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków, omówiono wniosek taryfowy po zmianach, jak poradzić sobie z kalkulacją taryf. Dotychczas taryfy na taryfy za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków miały wpływ samorządy – to rady gminy lub miasta ją zatwierdzały uchwałą. Teraz nad taryfami czuwa Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Z kolei w panelu Ustawa o jawności życia publicznego w przedsiębiorstwach wod-kan stawiano pytanie czemu służyć ma nowa ustawa i kogo będzie dotyczyć. Kto będzie zobowiązany do składania oświadczeń majątkowy, jak je składać i co należy w nich ujawnić. Dyskutowano też o dstępie do informacji publicznej po zmianach oraz przeciwdziałaniu praktykom korupcyjnym w przedsiębiorstwach komunalnych, a także o kontroli spółek komunalnych przez rady i radnych.

WJ

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl