Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ruda Śląska rozpoczyna walkę ze smogiem

Redakcja RI  |  03.07.2018
Na zdjęciu od lewej: Dyrektor Departamentu Energii i Innowacji w NFOŚiGW Urszula Zając, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski, Prezes Zarządu Węglokoks Energia ZCP Sp. z o.o. Jerzy Warmuziński.
Na zdjęciu od lewej: Dyrektor Departamentu Energii i Innowacji w NFOŚiGW Urszula Zając, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski, Prezes Zarządu Węglokoks Energia ZCP Sp. z o.o. Jerzy Warmuziński.
Fot. NFOŚiGW/M.Sobota

Prawie 21 mln zł nisko oprocentowanej pożyczki na walkę ze smogiem trafi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do spółki Weglokoks Energia ZCP w Rudzie Śląskiej. Firma korzystając z dofinansowania zbuduje instalację oczyszczania spalin w Elektrociepłowni Mikołaj.

Projekt „Dostosowanie istniejących kotłów w EC Mikołaj do wymagań prawnych – Dyrektywy IED i Konkluzji BAT” będzie realizowany przez firmę do końca 2021 roku. Całkowity koszt przedsięwzięcia został oszacowany na 33 959 070 zł. Pożyczkę preferencyjną w wysokości 20 700 000 zł przewidziano na okres od 1 października 2019 r. do 30 września 2034 r. Udzielenie pożyczki zostało potwierdzone zawarciem umowy w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie, które odbyło się 22 czerwca br. Umowę podpisali: Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski i Prezes Zarządu Węglokoks Energia ZCP Sp. z o.o. Jerzy Warmuziński.

Przeczytaj również: Program NFOŚiGW Czyste Powietrze - start kampanii edukacyjno-szkoleniowej

Zbudowanie instalacji oczyszczania spalin pozwoli znacznie ograniczyć emisję pyłów, dwutlenku siarki i tlenków azotu przez kotły Elektrociepłowni Mikołaj. Odazotowanie spalin ma następować metodą niekatalityczną SNCR, a ich odsiarczanie metodą suchą z użyciem instalacji odpylania. W ramach inwestycji zostanie także zbudowany system ciągłego pomiaru stężeń zanieczyszczeń w spalinach.

Wydajność instalacji wyniesie 333 800 m3/h. W ramach działań zaplanowano także uzyskanie efektu ekologicznego tzn. ograniczenia emisji dwutlenku siarki o 271.3 Mg/rok, ograniczenie emisji tlenków azotu o 23.4 Mg/rok, oraz ograniczenie emisji pyłów o średnicy w przedziale 2,5-10 mikrometra o 48.00 Mg/rok, którego termin osiągnięcia przewidziano na koniec 2022 roku. 

Inwestycja jest realizowana na rzecz ochrony środowiska i poprawy jakości stanu powietrza. Elektrociepłownia Mikołaj, która jest głównym dostawcą ciepła dla odbiorców komunalnych w Rudzie Śląskiej jest zobligowana do ograniczenia emisji zanieczyszczeń płynących do atmosfery od 2023 r. zgodnie z zapisami Dyrektywy IED i Konkluzji BAT. Wdrożenie instalacji oczyszczania spalin w zakresie wskazanym w niniejszym projekcie jest zatem warunkiem koniecznym dla dalszego funkcjonowania tego zakładu.

Źródło: NFOŚiGW

[NFOŚiGW, ruda śląska, walka ze smogiem, smog, czyste powietrze, elektrociepłownia mikołaj, ograniczenie emisji spalin, oczyszczalnia spalin, efekt ekologiczny, kocioł grzewczy, zanieczyszczenie powietrza]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zalecenia na czas pandemii
  • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl