Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ruda Śląska rozpoczyna walkę ze smogiem

Redakcja RI  |  03.07.2018
Na zdjęciu od lewej: Dyrektor Departamentu Energii i Innowacji w NFOŚiGW Urszula Zając, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski, Prezes Zarządu Węglokoks Energia ZCP Sp. z o.o. Jerzy Warmuziński.
Na zdjęciu od lewej: Dyrektor Departamentu Energii i Innowacji w NFOŚiGW Urszula Zając, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski, Prezes Zarządu Węglokoks Energia ZCP Sp. z o.o. Jerzy Warmuziński.
Fot. NFOŚiGW/M.Sobota

Prawie 21 mln zł nisko oprocentowanej pożyczki na walkę ze smogiem trafi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do spółki Weglokoks Energia ZCP w Rudzie Śląskiej. Firma korzystając z dofinansowania zbuduje instalację oczyszczania spalin w Elektrociepłowni Mikołaj.

Projekt „Dostosowanie istniejących kotłów w EC Mikołaj do wymagań prawnych – Dyrektywy IED i Konkluzji BAT” będzie realizowany przez firmę do końca 2021 roku. Całkowity koszt przedsięwzięcia został oszacowany na 33 959 070 zł. Pożyczkę preferencyjną w wysokości 20 700 000 zł przewidziano na okres od 1 października 2019 r. do 30 września 2034 r. Udzielenie pożyczki zostało potwierdzone zawarciem umowy w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie, które odbyło się 22 czerwca br. Umowę podpisali: Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski i Prezes Zarządu Węglokoks Energia ZCP Sp. z o.o. Jerzy Warmuziński.

Przeczytaj również: Program NFOŚiGW Czyste Powietrze - start kampanii edukacyjno-szkoleniowej

Zbudowanie instalacji oczyszczania spalin pozwoli znacznie ograniczyć emisję pyłów, dwutlenku siarki i tlenków azotu przez kotły Elektrociepłowni Mikołaj. Odazotowanie spalin ma następować metodą niekatalityczną SNCR, a ich odsiarczanie metodą suchą z użyciem instalacji odpylania. W ramach inwestycji zostanie także zbudowany system ciągłego pomiaru stężeń zanieczyszczeń w spalinach.

Wydajność instalacji wyniesie 333 800 m3/h. W ramach działań zaplanowano także uzyskanie efektu ekologicznego tzn. ograniczenia emisji dwutlenku siarki o 271.3 Mg/rok, ograniczenie emisji tlenków azotu o 23.4 Mg/rok, oraz ograniczenie emisji pyłów o średnicy w przedziale 2,5-10 mikrometra o 48.00 Mg/rok, którego termin osiągnięcia przewidziano na koniec 2022 roku. 

Inwestycja jest realizowana na rzecz ochrony środowiska i poprawy jakości stanu powietrza. Elektrociepłownia Mikołaj, która jest głównym dostawcą ciepła dla odbiorców komunalnych w Rudzie Śląskiej jest zobligowana do ograniczenia emisji zanieczyszczeń płynących do atmosfery od 2023 r. zgodnie z zapisami Dyrektywy IED i Konkluzji BAT. Wdrożenie instalacji oczyszczania spalin w zakresie wskazanym w niniejszym projekcie jest zatem warunkiem koniecznym dla dalszego funkcjonowania tego zakładu.

Źródło: NFOŚiGW

[NFOŚiGW, ruda śląska, walka ze smogiem, smog, czyste powietrze, elektrociepłownia mikołaj, ograniczenie emisji spalin, oczyszczalnia spalin, efekt ekologiczny, kocioł grzewczy, zanieczyszczenie powietrza]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl