Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

Redakcja RI  |  03.07.2018
NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie.
NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie.
Fot. pixabay.com

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie) – ośrodkach licznie uczęszczanych przez turystów, a także w Głogowie na Dolnym Śląsku, leżącym nad Odrą. Dotacje dla tych trzech miast wyniosą razem ok. 30 mln zł.

Dofinansowane będzie zrealizowane, dzięki działaniu 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdraża w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska.

Przeczytaj również: Program NFOŚiGW Czyste Powietrze - start kampanii edukacyjno-szkoleniowej

Projekt „Rozbudowa i modernizacja systemu wodno- ściekowego w Aglomeracji Krynica Morska” otrzymał unijną dotację z NFOŚiGW w wysokości 6 936 193 zł. Zostanie on zrealizowany przez lokalne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Działania zaplanowane w ramach projektu potrwają do końca stycznia 2021 roku i realizowane będą na terenie aglomeracji Krynica Morska oraz w miejscowościach Przebrno i Nowa Karczma-Piaski. Jako jedno z zadań inwestycyjnych przewiedziano modernizację i remont oczyszczalni ścieków w Krynicy Morskiej oraz budowę instalacji fotowoltaicznej PV (OZE) na terenie zakładu.

Unowocześniony będzie również system przepompowni ścieków, a dodatkowo zostanie zbudowany inteligentny system zarządzania obiektem (SCADA). Zaplanowana została także rozbudowa głównej tłoczni ścieków w Nowej Karczmie-Piaski. Pozostałe prace będą dotyczyć przebudowy sieci kanalizacyjnej (215 m) i wodociągowej (85 m) na ul. Żołnierzy w Krynicy Morskiej. W zakres tego przedsięwzięcia wejdzie również budowa odcinków nowej sieci kanalizacyjnej (930 m) i wodociągowej (890 m) na ul. Bursztynowej w Nowej Karczmie. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 13 707 120 zł.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Bystrzycy Kłodzkiej – beneficjent przekazanej przez NFOŚiGW unijnej dotacji w kwocie 14 339 927 zł będzie realizował projekt pn. „Rozwój i modernizacja infrastruktury wodno-ściekowej w Aglomeracji Bystrzyca Kłodzka”. Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniesie 29 189 246 zł. Projekt realizowany będzie w Bystrzycy Kłodzkiej i Starej Bystrzycy. Obejmie kilka zadań inwestycyjnych. Obok przebudowy 2,19 km sanitarnej sieci kanalizacyjnej, zostanie zbudowany nowy jej odcinek o długości 9,26 km.

Przebudowana ma być również sieć wodociągowa o długości 6,40 km w Bystrzycy Kłodzkiej i Starej Bystrzycy. Co więcej, nastąpi modernizacja funkcjonującej oczyszczalni ścieków w Bystrzycy Kłodzkiej w kierunku poprawy jej efektywności energetycznej i lepszego funkcjonowania technicznego. Zostanie wymieniony zgarniacz osadu w osadniku wtórnym na zgarniacz energooszczędny a sita bębnowe obrotowe z mechanicznym transportem i prasowaniem skratek będą zastąpione sitami dostosowanymi do pracy ze ściekami zawierającymi piasek. Realizacja inwestycji ma się zakończyć 30 czerwca 2020 roku.

Zobacz także: Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał dotację w wysokości 8 717 892 zł na realizację projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Gminy Głogów w aglomeracji Głogów”. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 16 820 403 zł. W ramach programu przewidziano przede wszystkim budowę zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Przedmoście i Bytnik. Założono stworzenie tam ok. 10,3 km sieci grawitacyjnej i tłocznej oraz przepompowni ścieków.

Następnie zbudowane i przebudowane zostaną stacje uzdatniania wody w Borku i Wilkowie. Podobnie budowa i rozbudowa będzie dotyczyć pompowni ścieków w Serbach i Ruszowicach. Prace mają zakończyć się w styczniu 2023 r. Dzięki inwestycji zostanie podłączonych 1050 nowych użytkowników do sieci kanalizacyjnej, którzy równocześnie będą korzystali z ulepszonego oczyszczania ścieków. Ilość uzdatnionej wody po zakończeniu projektu ma wynosić 161 695 m3 na rok.

Źródło: NFOŚiGW

[gospodarka wodno-ściekowa, ścieki, sieć wodociągowa, kanalizacja, woda, sieć wodociągowa, modernizacja infrastruktury wodno-ściekowej, oczyszczalnia ścieków, instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl