Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czy właśnie nadszedł czas fotowoltaiki? W Polsce staje przed dużą szansą

Redakcja RI  |  04.07.2018
Moc zainstalowana w PV do 2020 r.
Moc zainstalowana w PV do 2020 r.
Fot. IEO

Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował raport na temat fotowoltaiki w momencie, kiedy instytucje musiały uwzględnić nową unijną dyrektywę o OZE. Mowa tutaj o 32 procentowym celu na energię z OZE w nowej polityce klimatyczno-energetycznej UE w 2030 roku, w tym w uznaniu przez UE szczególnej roli fotowoltaiki „na dachach” prosumentów.

Co więcej, niedawno prezydent Polski podpisał nowelizację ustawy o OZE, która zwraca szczególną uwagę na rolę farm fotowoltaicznych w systemie aukcji na energie z OZE i wypełnieniu przez nasz kraj zobowiązań międzynarodowych w zakresie energii z OZE w 2020 roku. Dobre perspektywy dla nowej technologii i stojących za nią nowych uczestników rynku mogą stać się przyczyną do zablokowania rozwoju branży za pomocą polityki i prawa tworzonych na rzecz zasiedziałych na rynku graczy. Przepisami ustawy o OZE skutecznie powstrzymali oni rozwój prosumpcji, nie wzięli udziału w dotychczasowych aukcjach na energię z farm słonecznych, dalej inwestując w stare technologie energetyczne.

Dowiedz się więcej: IEO przedstawił szóstą edycję raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018”

W czasie, kiedy wszystkie kraje starają się stopniowo, ale sukcesywnie odchodzić od "starych" procesów spalania i postawienia na nowe technologie solarne, Polska w stosunku do UE jest opóźniona o co najmniej jedną dekadę. Przyjęty przez Rząd w 2010 roku Krajowy Plan Działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych (KPD) zakładał uzyskanie 3 MW mocy w fotowoltaice do 2020 r. Już w tym roku, moc zainstalowana w PV wynosi 300 MW i jest 100 razy większa niż przewidywał KPD. Jednak to nadal nie wiele i według symulacji IEO kontynuowanie obecnych trendów w segmencie prosumenckim, stymulowanych dotacjami z funduszy regionalnych RPO, z uwzględnieniem dodatkowych możliwości, jakie daje system aukcyjny w znowelizowanej niedawno ustawie o OZE, realne jest to, że fotowoltaika może na koniec 2020 roku osiągnąć moc rzędu 1200 MW.

Czy tym razem, przygotowując wymagany rozporządzaniem UE o zarządzaniu tzw. "unią energetyczną" kolejny „Krajowy zintegrowany plan w zakresie energii i klimatu na okres 2021–2030", Polska wyciągnie właściwe wnioski, jeśli chodzi o rolę fotowoltaiki? Czy dostrzeże ogromne szanse, które mogą przynieść znacznie bardziej odważne niż do tej pory postawienie fotowoltaikę?

IEO zgodnie z raportem proponuje z wyprzedzeniem - zanim rząd po raz trzeci zaproponuje znacząco zaniżone udziały fotowoltaiki na 2030 rok - inne rozwiązanie. Stosunkowo proste działania mogą wnieść wkład w realizację celu w zakresie OZE jeszcze w 2020 roku i doprowadzić do dużych oszczędności oraz ochrony budżetu państwa i podatników przed niepotrzebnymi, a co najważniejsze nadmiernymi kosztami.

Przeczytaj również: Jak wygląda Polski rynek fotowoltaiczny?

Według autorów raportu powinny zostać wprowadzone następujące działania:

  • aukcje interwencyjne ogłoszone na początku 2019 roku dla wszystkich rodzajów OZE i tych inwestorów, którzy zagwarantują rozpoczęcie produkcję energii najpóźniej w I kwartale 2020 roku,
  • system taryf gwarantowanych na wszystkie rodzaje mikroinstalacji dla gospodarstw domowych i MŚP, wprowadzony najpóźniej w I kwartale 2019 roku, z gwarancją (dla tych którzy zdążą się przyłączyć do sieci w ww. terminie) utrzymania niezmiennej ceny przez 15 lat.

Tego typu działania umożliwiłyby osiągnięcie na koniec 2020 roku zwiększenie potencjału wytwórczego technologii PV z oczekiwanych wg obecnego trendu 1,2 GW do 3,2 GW, w tym 0,5 GW w segmencie prosumenckim i 1,5 GW w segmencie farm fotowoltaicznych (scenariusz wzmocnienia wsparcia wg IEO), a tym samym zwiększenie roli fotowoltaiki w wypełnieniu celu OZE w zakresie energii elektrycznej z 6,5% do 12,5%.

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

[ieo, instytut energetyki odnawialnej, fotowoltaika, technologia pv, farma fotowoltaiczna, oze, odnawialne źródła energii, unia energetyczna, energia elektryczna, farma słoneczna]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl