Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ruszyła letnia szkoła VIPSKILLS

Redakcja RI  |  04.07.2018
Szkoła letnia VIPSKILLS rozpoczyna się 2 lipca i trwa do końca miesiąca, a następnie zajęcia odbędą się w Hiszpanii od 1 września.
Szkoła letnia VIPSKILLS rozpoczyna się 2 lipca i trwa do końca miesiąca, a następnie zajęcia odbędą się w Hiszpanii od 1 września.
Fot. Politechnika Białostocka

2 lipca 24 studentów z Polski, Hiszpanii i Litwy rozpoczęło zajęcia szkoły letniej VIPSKILLS. Przez dwa tygodnie na zajęciach uczestnicy będą wspólnie projektować energooszczędne domy. Zdobyta w ten sposób wiedza oraz umiejętności pomogą im w rozwijaniu kariery zawodowej.

Zajęcia szkoły letniej odbywają się na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska, który jest liderem projektu VIPSKILLS – Virtual and Intensive Course Developing Practical Skills of Future Engineers. Oprócz Politechniki Białostockiej do projektu włączyły się hiszpański University of Cordoba oraz litewski Vilnius College of Technologies and Design.

Zobacz także: Projektowanie wymaga współdziałania, a nie tylko pracy indywidualnej

- To świetny pomysł na połączenie edukacji oraz współpracy międzynarodowej, czyli zagadnień, którymi zajmuję się na co dzień, o co dbam i próbuję promować w naszej uczelni. Szkoła VIPSKILLS to wzór do naśladowania. Szkoła łączy kwestie budownictwa, inżynierii środowiska oraz energetyki. Są to tematy zbieżne z moimi zainteresowaniami i działaniami naukowymi. Zaproszenie do przeprowadzenia wykładów w ramach VIPSKILLS przyjęłam więc jako wyróżnienie – powiedziałą prof. Marta Kosior-Kazberuk Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej.

Każda z uczelni w ramach projektu wysłała do szkoły letniej ośmiu studentów. Litwini to słuchacze kierunku energetyka, Hiszpanie – budownictwa, Polacy to inżynierowie środowiska. W międzynarodowych i multidyscyplinarnych zespołach 3-osobowych (po jednej osobie z każdego kraju) studenci będą opracowywać optymalne rozwiązania dla domów zlokalizowanych w różnych warunkach klimatycznych.

- Chcieliśmy zaproponować studentom coś nowego, atrakcyjnego i rozwijającego umiejętności przydatne również na rynku pracy – wyjaśnia koordynator projektu dr inż. Dorota Krawczyk z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB. Z moich obserwacji wynika, że nasi studenci są świetnie przygotowani pod względem teoretycznym, natomiast z przełożeniem wiedzy na praktykę jest już różnie. Przedmioty, których uczą się na studiach, traktują jako oderwane elementy, często nie zauważają związków między nimi. Dlatego pomysłem dydaktyków zaangażowanych w projekt VIPSKILLS było pokazanie studentom, że budynek to jest całość. Nie może więc być tak, że ktoś zaprojektuje instalację ogrzewania nie myśląc o tym, jaka jest wentylacja w tym budynku. Żeby otrzymać produkt finalny, efektywny energetycznie, ekologicznie, technicznie, trzeba myśleć całościowo. To jest naszym celem – dodaje dr inż. Dorota Krawczyk.

Przeczytaj również: Rusza Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha

Szkoła Letnia VIPSKILLS składa się z 3 etapów. Najpierw studenci spędzą dwa tygodnie na Politechnice Białostockiej. Będą uczestniczyć w zajęciach i wykładach, odwiedzą też Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz fabrykę grzejników PURMO w Rybniku. Dodatkowo będą oglądać tereny wybranych placów budowy prowadzonych przez Budimex. Następnie, przez kolejne 2 tygodnie, będą podwyższali swoje kwalifikacje w ramach kursu e-learningowego. Po wakacjach spotkają się ponownie w Hiszpanii - zajęcia od 1 września. Wtedy studenci zastanowią się nad oceną kosztów, obliczą wskaźniki opłacalności inwestycji oraz efektywności energetycznej zaprojektowanych przez siebie obiektów.

Źródło: Politechnika Białostocka

[Politechnika Białostocka, szkoła letnia vipskills, szkoła letnia, studenci, zajęcia dla studentów, dom energooszczędny, projektowanie domu, efektywność energetyczna, Virtual and Intensive Course Developing Practical Skills of Future Engineers, projekt domu, energetyka]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl