Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Termomodernizacja w walce ze smogiem

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 6/2018  |  05.07.2018
Spotkanie patronowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Spotkanie patronowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Fot. ZAE

Pod takim hasłem odbyło się w Warszawie XVIII Forum Termomodernizacja (17 kwietnia 2018). Członkowie i sympatycy Zrzeszenia Audytorów Energetycznych dyskutowali o kwestiach technicznych i prawnych oraz promocji działań obniżających emisję spalin i podnoszących standardy energetyczne, a także komfort budynków.

Spotkaniu patronowały Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z listu Piotra Woźnego, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów, oraz wystąpienia Artura Sobonia, sekretarza stanu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, wynika, że rząd przystąpił do realizacji programu „Czyste powietrze” i spośród jego czternastu punktów priorytetem jest obecnie ustanowienie norm dla kotłów na paliwa stałe i norm jakości paliw stałych oraz program osłonowy dla najbiedniejszych. Pojawi się program pilotażowy, w ramach którego przeprowadzona zostanie termomodernizacja i wymiana kotłów w wybranych lokalizacjach, a działania te zostaną sfinansowane ze środków pochodzących od państwa, samorządów województw oraz z budżetów gmin. Uzyskane wyniki i doświadczenia mają być następnie wykorzystane przy podobnych działaniach w całym kraju. Wsparcie otrzymają osoby, które należą do grupy ubogich energetycznie.

Dowiedz się więcej: Program „Czyste Powietrze” sposobem na smog

Marcin Janiak, przedstawiciel Ministerstwa Energii, wskazywał, jakiego rodzaju wsparcie mogą otrzymać inwestycje w efektywność energetyczną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego omówili instrumenty wsparcia finansowego z Funduszu Termomodernizacji i Remontów oraz regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020. Adam Ambroziak z Velux Polska (Złoty Sponsor Forum) przedstawił analizę korzyści wynikających z kompleksowej termomodernizacji i raport pt. „Barometr zdrowych domów 2017” omawiający wpływ stanu zasobów mieszkaniowych na zdrowie Europejczyków.

Andrzej Wiszniewski, prezes NAPE, przypomniał, że wiedza o smogu w kontekście niskiej emisji sięga okresu międzywojennego, a samorząd Krakowa podejmował ten problem już w 1965 roku. Jednak dopiero w 2001 roku weszła w życie ustawa Prawo ochrony środowiska, która reguluje kwestie jakości powietrza, a uchwały antysmogowe samorządy zaczęły wprowadzać w 2017 r. Podkreślał, że działania te nie są wystarczające, a egzekwowanie prawa wciąż trudne. Z kolei program, który ma na celu wsparcie jedynie osób żyjących w ubóstwie energetycznym, będzie mógł dotrzeć tylko do ok. 12% populacji, a ubóstwo energetyczne nie jest równoznaczne z ubóstwem w znaczeniu dochodowym i oznacza problemy związane z zaspokajaniem potrzeb energetycznych. W 2016 roku połowa osób żyjących w ubóstwie energetycznym była również uboga dochodowo. Żeby odnieść wymierne efekty, należy zatem – podkreślali A. Wiszniewski i A. Ambroziak – znaleźć rozwiązania dla osób, które nie są ubogie energetyczne i stać je na zainwestowanie w efektywność energetyczną, jednak mimo wszystko tego nie robią.

W części poświęconej aspektom technicznym i praktycznym efektywności energetycznej Piotr Narowski z Politechniki Warszawskiej przedstawił zmiany w sposobie obliczania zapotrzebowania na energię budynków zgodnie z normą PN-EN ISO 52016-1:2017-09 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia, wewnętrzne temperatury oraz jawne i utajone obciążenia cieplne. Cz. 1. Procedury obliczania (wersja angielska), która częściowo zastępuje PN-EN 13790:2008 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia. W nowej normie pojawia się m.in. szczegółowa metoda godzinowa, dodano obliczenia zapotrzebowania na energię osuszania i nawilżania oraz zaznaczono, że wymagane krajowe współczynniki korekcyjne i korelacyjne dla metody miesięcznej dla różnych typów budownictwa muszą zostać obliczone za pomocą metody godzinowej.

Przeczytaj również: Oszczędne domy

Jerzy Żurawski (Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska) zaprezentował przykłady termomodernizacji wybranych obiektów szkolnych, w których doprowadzenie izolacyjności ścian do warunków obowiązujących od 2019 roku jest mniej korzystne ekonomicznie niż do warunków obowiązujących obecnie. Podkreślał, że przykłady te wskazują, iż trzeba się zastanowić, do jakiego stanu należy doprowadzać przegrody budynków, aby termomodernizacja była opłacalna energetycznie i ekonomicznie.

Szymon Firląg (Politechnika Warszawska, Buildings Performance Institute Europe) zaprezentował ocenę obecnego systemu świadectw charakterystyki energetycznej budynków w Polsce i zaproponował zmiany, tak aby były one bardziej przejrzyste i funkcjonalne dla wszystkich, nie tylko specjalistów. To m.in. wprowadzenie na świadectwa klas energetycznych powiązanych ze wskaźnikiem EU i/lub EK dla systemów technicznych budynku i w zakresie emisji CO2, podanie kosztów użytkowania budynku wyliczonych na podstawie wskaźników EK i średnich cen nośników energii. Omówił też inicjatywę, której efektem było powołanie grupy roboczej ds. świadectw charakterystyki energetycznej budynków (do której wciąż można dołączyć).

W trzeciej części Forum Jerzy Kwiatkowski (NAPE, Politechnika Warszawska) omawiał metodę LCC jako kryterium w postępowaniach przetargowych. Zaprezentował też projekt rozporządzenia w sprawie metody kalkulacji kosztów cyklu życia budynków oraz sposobu przedstawiania informacji o tych kosztach i odniósł się krytycznie do niektórych jego postanowień. Wątpliwości budzą m.in. 30-letni obliczeniowy okres życia wszystkich rodzajów budynków, brak dyskontowania przepływów pieniężnych albo zależność kosztu rozbiórki budynku od kosztów użytkowania czy utrzymania. Konieczne są zmiany w tym projekcie, gdyż w obecnej formie regulacja nie daje możliwości obiektywnego określenia kosztów cyklu życia budynku.

Andrzej Rajkiewicz (NAPE) przedstawił międzynarodowy projekt DREEAM, którego celem jest opracowanie zarówno teoretycznych, jak i praktycznych rozwiązań przyczyniających się do głębokiej termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Istotnym założeniem projektu jest zwiększenie skali modernizacji z jednego budynku do wielu jednocześnie oraz podniesienie celu modernizacji do standardu nZEB (prawie zeroenergetycznego).

Zobacz także: Termomodernizacja budynków - pobierz bezpłatny poradnik

W każdej sesji były wystąpienia firm prezentujących technologie i produkty wspierające termomodernizację i redukcję niskiej emisji. Roman Nowak (Schiedel) przedstawił innowacyjne systemy kominowe i wentylacyjne, które można zastosować, chcąc zwiększyć efektywność energetyczną budynku. Z kolei Tomasz Chomicz (Beghelli) podkreślał znaczenie wymiany oświetlenia w budynkach termomodernizowanych. Lena Turakiewicz (Gazuno) wskazywała na obszary zastosowania gazowych absorpcyjnych pomp ciepła i podała przykłady zrealizowanych inwestycji. Michał Urasiński (Trox BSH Technik) omówił rozwiązania w zakresie wentylacji i klimatyzacji przyczyniające się do zmniejszenia zużycia energii i poprawy jakości powietrza i zaprezentował wentylację fasadową jako technologię zwiększenia efektywności energetycznej w budynkach oświatowych i użyteczności publicznej.Na zakończenie Forum Michał Strzeszewski (Sankom) przedstawił możliwości nowej wersji programu Audytor, m.in. wczytywania modeli budynków w formacie gbXML z programu Autodesk Revit.

mat. ZAE

[termomodernizacja, walka ze smogiem, emisja spalin, standardy energetyczne, termiczny komfort budynków, komfort budynków, smog, czyste powietrze, zanieczyszczone powietrze, efektywność energetyczna]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl